BENIN, TOGO

Szlakiem Voodoo

Opis wyjazdu:

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do Beninu i Togo.
Główną atrakcji wyjazd jest uczestnictwo podczas festiwalu Woodoo, który odbywa się każdego roku 10 stycznia.
Oprócz festiwalu, podczas wyjazdu czekają na nas:
– plantacje kawy i kakao – uskoki tektoniczne
– baobaby, sawanna, palmy i dżungla okolic Zatoki Gwinejskiej
– tunele królewstwa Dahomey i Ganvie-afrykańska Wenecja na palach
– baśniowe domki ludów Tamberma i Somba – przeniesione niczym ze świata fantastyki Tolkiena
– więzienie niewolników w Zomai
– pałac królów ludów Guezo i Glele (UNESCO)
– tradycje ludów Teneka i szef fetyszów w przepasce ze skóry pawiana
– taniec Ognia ludu Bassar w Togo
– targ fetyszy w Lome

-wypoczynek w kurorcie na plażach Grand Popo, benińskim raju obfitującym w specjały serwowanej kuchni

Oferta do pobrania:

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Terminy:

08 stycznia – 22 stycznia

– brak wolnych miejsc, przyjmujemy zgłoszenia na 2024

Cena:

2200 EURO + przelot

Czas trwania

15 dni

Ilość uczestników

od 6 do 8 osób

Dla kogo

poszukiwaczy przygód

Poziom trudności

Dla każdego

Cena zawiera

Zobacz
 • zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem
 • przejazd busem na trasie Cotonou-Ouidah-Abomey-Natitigou-Kara-Kpalime-Lome-Grand Popo-Cotonou
 • transfery z lotnisko – hotel – lotnisko
 • obiadokolacje w dniach 2-14 razem 13 obiadokolacji
 • prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych
 • uczestnictwo w Tańcu Ognia w Sokode (Togo) oraz Tańcu Egugun w Ouidah (Benin)
 • bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami
 • opieka polskiego pilota
 • opieka przewodników anglojęzycznych
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

Zobacz
 • Biletu lotniczego
 • zwyczajowych napiwków dla ekip/kierowcy busa ok. 100€ od grupy
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 420€ na całej trasie,
 • dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 300 € – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL
 • posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
 • wizy do Beninu i Togo – 60 Euro
 • wydatków własnych
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

Warszawa – Cotonou (Benin)

Wylot z Warszawy o 6.35 przez 1 port tranzytowy (Paryż CDG). Lądowanie o 21.10 w Cotonou. Odprawa paszportowo-celna, na dzień dzisiejszy należy pokazać świadectwo szczepienia covid lub test PCR, możliwa kontrola żółtych książeczek szczepień pod kątem żółtej febry. Transfer do hotelu. Ze względu na późną porę zakwaterowania i prawdopodobne zmęczenie uczestników wyprawy, ewentualna kolacja „na szybko” w lokalnej restauracyjce w zakresie własnym.
Nocleg. Hotel Sossa 2/3* klimatyzowany, wyżywienie: na pokładach samolotó

2

Cotonou – OUIDAH (ok.50 km)

Po śniadaniu wycieczka po mieście Kotonu, stolicy gospodarczej i głównym mieście Beninu, z wizytą w dzielnicy portowej, centrum handlowym Ganhi, dużym targu Dantokpa, który jest rajem zakupowym i miejscem, gdzie można zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Ouidah, dawnym porcie niewolników i światowej stolicy kultu Voodoo. To miasto- muzeum ze Świętym Lasem Króla Kpassè i Muzeum historycznym znajduje się na terenie byłego fortu portugalskiego, gdzie kiedyś kwitł handel niewolnikami. Ouidah jest także stolicą kultu voodoo; znajduje sie tu Świątynia Świętych Pytonów oraz tzw. Szlak Niewolników z Miejscem Aukcyjnym (w tym miejscu odbywała się licytacja), Drzewo Zapomnienia, Więzienie Niewolników w Zomaï, Pomnik Zoungbodji oraz Drzwi Bez Powrotu. W ciągu dnia przerwa na obiad. Po południu zakwaterowanie w hotelu
hotel Djegba lokalne 3* klimatyzowany/basen – lub podobny

3

OUIDAH – FESTIWAL

Po śniadaniu „Wielki Dzień”, w programie podróży – Festiwal Voodoo w Ouidah. Dla odwiedzających Benin na początku roku, każdego 10 stycznia odbywa się sławny Festiwal Voodo. Tańce trwają już od 9 stycznia, ale wszystkie główne imprezy, tradycyjne tańce, ceremonie przewidziane są na 10 stycznia, w tym czasie Goście zagraniczni zakwaterowani sa w promieniu do 50 kilometrów od Ouidah ze względu na brak wystarczającej infrastruktury hotelowej, dlatego rezerwacje dokonywane są dużym wyprzedzeniem. Dzień wypełniony będzie silnymi wrażeniami. Uczestniczyć
będziemy w rozlicznych spektaklach tanecznych, obserwować liczne tańce z grup tańców Voodoo. W ciągu dnia przerwa na obiad. Liczne sesje fotograficzne. Wieczorem powrót do hotelu na zasłużony wypoczynek. Kolacja, czas wolny.
hotel Djegba lokalne 3* klimatyzowany/basen – lub odpowiednik w zależności od dostępności

4

Ouidah – ABOMEY (ok.130 km)

Po śniadaniu wyjazd do Ganvié, znanej jako „Wenecja Afryki” z domami na palach, pływającym targiem, rue (ulicą) des Amoureux (zakochanych), sklepami rzemieślniczymi itp.

Następnie droga do Abomey, starożytnej stolicy potężnego królestwa Danhomè. Wizyta w Goho, miejscu pamięci poświęconym królowi Béhanzinowi, który bohatersko walczył z francuskim podbojem kolonialnym. Odwiedziny Muzeum Historycznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w pałacach królów Guézo i Glèlè. Podziwianie imponującej kolekcji królewskich oraz świętych dla Benińczyków obiektów. Odwiedziny grobu 41 królowych potężnego Króla Glele, którzy wg. wierzeń dobrowolnie towarzyszą mu w zaświatach. Podziwianie tronu króla Guézo umieszczonego na 4 czaszkach wrogich przywódców. Obejrzenie płaskorzeźb – prawdziwych ksiąg historii królestwa, opisujących historię Amazonek, budzących grozę wojowniczek. Płaskorzeźby wykonywali królewscy rzemieślnicy, zorganizowani ówcześnie w kastach, pracujących tylko dla królów. Można będzie kupić niezapomniane pamiątki, takie jak słynne na całym świecie wieszaki Abomey i wiele innych. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Zakwaterowanie: Hotel Sun City 2/3* (wyżywienie: B/D)

5

Abomey – NATITINGOU (ok. 430 km)

Po śniadaniu, wyjazd do Natitingou. Postój w miejscowości Dassie i odwiedziny jaskini maryjnej, miejsca pielgrzymek chrześcijan całego Beninu i pobliskiego Togo. Zdjęcia pól bawełny i ignamu, postój przy plantacji drzew nerkowca itp.

Przejazd przez miejscowość Djougou. W ciągu dnia przerwa na obiad.

Odwiedziny malowniczej wioski ludu Taneka Koko «wiszącej» na zboczu góry i zdjęcia strażnika fetyszy ubranego tylko w przepaskę ze skóry pawiana palącego długą fajkę oraz unikalnego świętego grobowca, w którym pochowani są wszyscy strażnicy fetyszy itp. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

6

NATITINGOU i okolice

Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Odwiedziny Muzeum Regionalnego w Natitingou z jego różnorodnymi wystawami poświęconymi kulturze i siedliskom ludności Somba. Odwiedziny wioski Koussoukoingou i sesje fotograficzne tradycyjnych zamków Tata Somba.

W ciągu dnia przerwa na lunch. Przejazd do wodospadów Kota. Kolacja i nocleg w hotelu.

Zakwaterowanie: hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

7

Natitingou – KARA/TOGO (ok.150 km)

Po śniadaniu, dalsza droga i poznawanie zamieszkałych tu ludów. Wyjazd do Kara, drugiego co do wielkości miasta w Togo. Po formalnościach na granicy Boukoumbé wjazd do regionu zamków Tamberma, które zostały niedawno zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziny w jednym z “zamków” Tata Tamberma z fetyszami, parterem i tarasem pierwszego piętra itp.

Dalsza kontynuacja podróży do kraju Kara i Kabye. Kabye są drugą co do liczebności grupą etniczną w Togo i są rolnikami pracującymi w ciężkich warunkach ze względu na górskie otoczenie i skaliste podłoże.

Postój nad rzeką Kara z ciekawym widokowym tarasem. Po dotarciu do miasta Kara wizyta na rynku, centralnym punktem handlowym miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja, nocleg

Hotel Kara 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

8

Kara – SOKODE (ok.80 km)

Tego dnia, po śniadaniu kierunek na południe Togo. Przejazd przez uskok Aledjo, W ciągu dnia postój na obiad.

Przejazd przez malownicze górskie tereny. Po dojechaniu do Sokode wizyta na targu i ewentualne zakupy lokalnych rękodzieł, w tym charakterystycznych rzeźb dla tego regionu. Główną atrakcją tego dnia będzie spektakularny Taniec Ognia. Spektakl odbywa się po zapadnięciu zmroku. Uczestnicy kładą się w ogniu, tańczą. Taniec należy do grupy tańców Voodoo wykonywanych przez plemię Bassar i jest najbardziej widowiskowym z tańców które można zobaczyć będąc w Beninie i Togo. Przed wybraniem się na ceremonię (15 kilometrów od Sokode) zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny.

Zakwaterowanie: hotel Central 2/3* (wyżywienie: B/D)

9

Sokode – KPALIME (ok.300 km)

Po śniadaniu, wyjazd do Kpalime. Wizyta na plantacji trzciny cukrowej Anié. Odwiedziny ruin niemieckiej stacji telegraficznej Kamina. Stacja ta zapewniała komunikację Niemcom z Berlinem za czasów niemieckiej kolonizacji Togo.

W ciągu dnia przerwa na obiad. Wizyta na lokalnym targowisku w Atakpame lub Kpalime na koniec dnia.

Przejazd w pobliżu pól kakao i bawełny. Sesje zdjęciowe uwieczniające wodospady Ayomé i Kpimé. Postój na górze Kloto, gdzie przy dobrej pogodzie można zobaczyć jezioro Volta w Ghanie. Region ten uznawany jest za szczególny w Togo, z bujną roślinnością bogatą w piękne kwiaty i ładne motyle. Wizyta w zamku Vial, dawnej rezydencji kolonialnej dominującej w całym regionie. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny.

Zakwaterowanie:  hotel Cristal 2* basen (wyżywienie: B/D)

10

Kpalime – LOME (ok. 130 km)

Po śniadaniu, wyjazd do Lome, stolicy Togo. Objazd Lome, wizyta na Targu Fetyszy, targu centralnym Assiganme, centrum rękodzieła, katedry skonstruowanej za czasów kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek.

Zakwaterowanie: hotel Novela Star 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

11

Lome – GRAND POPO/BENIN (ok.70 km)

Po śniadaniu, wyjazd w kierunku granicy z Beninem. Przekroczenie granicy w Hillacondji. Transfer do hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek przy basenie lub na plaży.
Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)

12- 13

GRAND POPO

Po śniadaniu, czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)

14

Grand Popo – odlot do EUROPY

Po śniadaniu, czas wolny. Około południa, ze względu na późny lot (23.30) przeniesienie bagaży do pokoju „day use”, wypoczynek i ostatnie korzystanie z plaży i basenu. Około 18.00 kolacja przed wyjazdem. Następnie transfer na lotnisko – ok. 90 km.

Pożegnanie się z lokalnym operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Paryża

(wyżywienie: B/D – pozostałe posiłki na pokładzie samolotu)

15

Przylot do Polski

Lądowanie w Warszawie, zakończenie wyprawy.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.