SENEGAL, GAMBIA

W krainie baobabów

Główne atrakcje:

Senegal i Gambia, często nazywane są roztańczoną Afryką lub krainą baobabów. To jeden z najciekawszych rejonów Afryki Zachodniej.  Główne atrakcje naszej wyprawy to:

 • safari 4×4 pośród żyraf, zebr, lwów, nosorożców, hien i antylop w Narodowym Parku Niokolo-Koba i Rezerwacie Bandia
 • pięć miejsc wpisanych na światowa listę dziedzictwa UNESCO
 • rejs po rzece Gambii wśród krokodyli, hipopotamów i waranów nilowych
 • kontrasty krajobrazowe i kulturowe
 • wszystkie (poza obozowiskiem na pustyni Lompoul) hotele z basenami
 • noc w bungalowach w konarach wielkich baobabów
 • zwiedzanie stolicy Senegalu i Gambii
 • kormorany, różowe flamingi, pelikany w Narodowym Parku Doudj
 • dla chętnych spacer z lwami w rezerwacie Fathala

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

30 sierpnia – 16 września

20 października – 06 listopada

lub na zamówienie od 4 osób

2980 EURO + przelot od 3500 PLN

Czas trwania

18 dni

Ilość uczestników

Od 4 osób

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o średniej aktywności.

Cena zawiera

Zobacz
 • zakwaterowanie wg programu (hotele 3* z basenami oraz jeden nocleg w namiotach – obozowisko na pustyni)
 • śniadania i kolacje na całej trasie
 • transfery i transport
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • opiekę przedstawiciela lokalnego biura podróży
 • bilety wstępu
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

Zobacz
 • przelotu Warszawa – Dakar – Warszawa
 • kosztów wizy do Gambii – ok. 30 euro (płatne na granicy senegalsko-gambijskiej)
 • zwyczajowych napiwków: łącznie 80 EUR
 • dodatkowego wyżywienia i napojów
 • wydatków osobistych
 • innych świadczeń nie wymienionych powyżej

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – DAKAR

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping.

Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych odlot Dakaru.

W godzinach wieczornych lądowanie w Dakarze. Po odprawie paszportowej powitanie grupy przez naszego lokalnego przewodnika i przejazd minibusem nad Różowe Jezioro (Lake Retba, Lac Rose). Nazwa jeziora pochodzi od zabarwienia jego wód. Kolor nadają mu słonolubne algi Dunaliella salina, produkujące czerwony pigment absorbujący promienie słoneczne. Przy Lac Rose umiejscowiona była meta rajdu Dakar, zanim został przeniesiony do Ameryki Południowej. Jezioro położone jest w odległości ok. 40 km od lotniska. Zakwaterowanie w klimatycznym hotelu Peul Le Palal nad jeziorem.

Zakwaterowanie: Hotel Le Palal 2* / basen.

2

JEZIORO RÓŻOWE – SAINT LOUIS

Po nocy spędzonej w hoteliku oddalonym zaledwie o 800 metrów od Oceanu Atlantyckiego i wyraźnie słyszalnym w nocy szumie rozbijających się o plażę fal, zjemy śniadanie nad brzegiem jeziora.

Następnie wybierzemy się na wycieczkę łodzią po jeziorze i spotkanie z lokalnymi poławiaczami soli. Jezioro to znane jest również z tego, że pozyskiwana tu sól sprzedawana jest na terenie całego Senegalu i eksportowana do sąsiadujących państw regionu. Przesycona solą woda jeziora (380 g soli w litrze wody) ma większą wyporność niż woda Morza Martwego (275 g soli w litrze wody) – chętni będą mogli unosić się na wodach jeziora. Około południa obiad w pobliskiej restauracji, następnie wyjazd do miasta Saint-Louis. Po drodze staniemy w lesie baobabów.

Pod koniec popołudnia dojedziemy do miasta Saint Louis, którego zabytkowa część wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w drodze do hotelu po szybkim zwiedzaniu zabytkowej części miasta, przejedziemy przez rybacką dzielnicę Guets Ndar, pełną różnokolorowych łodzi wracających z połowów. Zachodnia część miasta leży na piaszczystym półwyspie zwanym Langue de Barbarie (Język Barbarów), który właściwie jest długim i wąskim cyplu oddzielającym Ocean Atlantycki od rzeki Senegal tuz przed jej ujściem. Południowa część półwyspu objęta jest ochroną w ramach powstałego tu Narodowego Parku Langue de Barbarie. Zajmujący obszar 2000 hektarów park narodowy znany jest ze względu na istniejące tu siedliska ptaków, m.in. Flamingów różowych, pelikanów szarych i białych i kormoranów. Otaczające półwysep wody od strony oceanu obfitują w liczne ryby, w tym często spotykane tu rekiny.

Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Cap Saint-Louis 3* basen/bungalowy.

3

SAINT LOUIS – REZERWAT DJOUDJ – PUSTYNIA LOMPOUL

Po śniadaniu wyjazd do trzeciego pod względem wielkości rezerwatu ornitologicznego na świecie. Położony 70 km na północ od miasta Saint Louis Park Narodowy Djoudj jest klasyfikowany jako światowe dziedzictwo UNESCO. Rokrocznie po przekroczeniu Sahary zatrzymują się w nim ponad 3 miliony ptaków. Przepływająca przez rezerwat rzeka Senegal wyznacza granicę z sąsiadująca Mauretanią. W rezerwacie możemy spotkać ponad 350 gatunków ptaków w tym kormorany, czaple, gęsi, flamingi, orły, ibisy i wiele innych bardziej lub mniej nam znanych. Wybierzemy się w podróż statkiem do miejsc wylęgu pelikanów. Po drodze będziemy mogli obserwować wygrzewające się w promieniach słońca krokodyle i pytony. Częste są również żyjące tu warany oraz licznie występujące tu koczkodany rude, zwane tu małpami Patas. W rezerwacie żyją też liczne guźce, hieny i gazele.

Powrót do Saint Louis na obiad w restauracji Galaxie słynnej z perfekcyjnej przyrządzanego narodowego dania Thiébou Dieune.

Po obiedzie ruszymy w drogę na pustynię do wioski Lompoul w której przesiądziemy się na ciężarówkę 4×4 by dotrzeć do obozu położonego na pustyni na granicy z Mauretanią. Zakwaterowanie w namiotach. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się na małą przejażdżkę wielbłądami. Po dotarciu do pomarańczowych wydm będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Wieczorem kolacja przy ognisku- kuskus po mauretańsku wśród tańców i śpiewów w rytmie muzyki djembe. Następnie udamy się na wypoczynek lub jeżeli niebo nie będzie zachmurzone będziemy mogli podziwiać Krzyż Południa i wiele, wiele gwiazd wysoko ponad naszymi głowami.

Zakwaterowanie:  Obozowisko Camp du Desert /namioty

4

LOMPUUL – TOUBA – TAMBACOUNDA

Po śniadaniu, wczesnym rankiem, wyruszymy w daleka drogę na południowy wschód Senegalu.

Opuścimy pustynię aby przez Święte Miasto Touba, w którym odwiedzimy sławny meczet, po całodniowej podróży dotrzeć do miasta Tambacounda. Podróż odbędzie się z paroma postojami w trakcie których odwiedzimy kilka wiosek z typowymi dla zachodniej Afryki ryneczkami i targowiskami. Po drodze zjemy obiad. Mijany krajobraz zmieniać się będzie z suchego półpustynnego, przez stepowy i  sawannowy z gdzieniegdzie rosnącymi baobabami  do podzwrotnikowego z całorocznie bujną roślinnością.

Pod wieczór dotrzemy do Tambacounda. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Relais de Tamba 3* /basen

5

TAMBACOUNDA – PARK NARODOWY NIOKOLO-KOBA

Po śniadaniu, wcześnie rano ruszymy w dalszą drogę na południe do rezerwatu Niokolo-Koba. Rezerwat wpisany na listę UNESCO liczy ponad 9000 km2. Żyją w nim liczne zwierzęta, wśród nich spotykamy 80 gatunków ssaków m.in. gepardy, lwy, hipopotamy, szympansy, bawoły, liczne guźce i antylopy i wiele innych. Na początku XXI wieku sprowadzono do rezerwatu stado słoni z pobliskiej Burkiny Faso, jednakże ze względu na duży obszar zajmowany przez rezerwat i ich stosunkowo małą ilość, niezwykle trudno je spotkać. W trakcie odwiedzin w rezerwacie przejdziemy przez wiszący most nad rzeką Niokolo, most ten został zbudowany w 1968 roku na potrzeby kręconego tu wówczas filmu Gwiazda-Południa.

Obiad w formie pikniku, następnie przejażdżka łodzią po rzece Gambia w poszukiwaniu licznie żyjących tu hipopotamów i krokodyli czy waranów nilowych. Po południu zameldowanie w hotelu położonym w sercu rezerwatu, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Simenti 3*/basen

6

PN NIOKOLO KOBA – KEDOUGOU

Po śniadaniu opuścimy rezerwat i udamy się w dalszą droge na południe. Dojedziemy do Kedougou, miejscowości położonej w pobliżu granicy z Gwineą Konakry.

Około południa dojedziemy do naszego hotelu. Po zakwaterowaniu i obiedzie wyruszymy pieszo do wioski Bedick Iwol, położonej na wzniesieniach otaczających miejscowość Kedougou. Nasza wędrówka będzie dość wyczerpująca. W nagrodę za ten włożony przez nas wysiłek, zapoznamy się z wierzeniami i zwyczajami ludu Bedrick z którym spędzimy dłuższą chwilę.

Po wizycie powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Relais de Bedick 3*/basen

7

KEDOUGOU – W DRODZE DO WODOSPADÓW DINDEFELO

Po śniadaniu wsiądziemy do naszego minibusa i pojedziemy do wioski Dinfedelo położonej u podnóża góry, na granicy Senegalu i Gwinei.

Z wioski wybierzemy się na pieszą wędrówkę do wodospadów Dindefelo. Droga do wodospadów przebiega przez obszary mocno zacienione gęstą leśną roślinnością. Po dotarciu na miejsce odczujemy świeżość powietrza i będziemy czuć, że znajdujemy się w miejscu gdzie czyste powietrze i panujący w tym miejscu mikroklimat jest niepowtarzalny dla Senegalu. Po obejrzeniu wspaniałych wodospadów bedziemy miec czas na kąpiel w naturalnie wydrążonym basenie. Wśród spiewu ptaków i innych odgłosów otaczającego nas lasu bedziemy mogli zjeść obiad w formie pikniku.

Wczesnym popołudniem udamy sie w drogę powrotną do hotelu. Czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Relais de Bedick 3*/basen

8

KEDOUGOU – KOLDA

Rano, z nastaniem świtu i bardzo wczesnym śniadaniu wyruszymy na zachód kraju, w kierunku Oceanu Atlantyckiego, do miasta Kolda. Wyruszymy tak wcześnie w nadziei, że przejeżdżając w drodze powrotnej przez rezerwat Niokolo-Koba napotkamy zwierzęta, które nie zdążyły jeszcze się schować w lesie po nocy spędzonej na drodze asfaltowej lub w jej bliskim sąsiedztwie, a to ze względu na zakumulowane za dnia i przetrzymywane ciepło promieni słonecznych przez bitumiczny asfalt.

Nasza droga do Kolda – stolicy regionu Górnego Casamance, przerywana będzie postojami na zwiedzanie interesujacych nas mijanych wiosek i na zjedzenie obiadu w lokalnej restauracji.

Wczesnym popołudniem dotrzemy na miejsce. Zakwaterowanie w hotelu, piesze zwiedzanie miasta, czas wolny, wypoczynek przy basenie. Kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Relais de Kolda 3*/basen

9

KOLDA – ZIGUINCHOR – WYSPA KARABANE

Po śniadaniu wyruszymy w dalsza drogę na zachód. Miniemy miasto Tanaff, w którym staniemy na obiad i odwiedzimy lokalny targ Saint-Maure des Fosses. Z drogi którą będziemy jechali zobaczymy bogactwo mijanej roślinności. Będziemy przejeżdżali przez rosnące tu tropikalne lasy deszczowe, widzieć będziemy pływające lasy namorzynowe, częste będą  palmowe gaje. Zobaczymy unikalną architekturę regionu, odwiedzimy muzeum w Diola, gdzie zapoznamy się z kulturą i tradycjami żyjących tu ludów. Szczególne wrażenie zrobią na nas rosnące tu drzewa nazywane sernikowcami Mlomp o potężnych pniach, często z wystającymi częściowo na zewnątrz splątanymi korzeniami.

Po dotarciu do Zinguinchor i krótkim odpoczynku wsiądziemy do łodzi i popłyniemy rzeką Casamance na wyspe Karabane.

Wyspa Karabane o powierzchni 52 km² leży w estuarium rzeki Casamanse. Na wyspie położona jest miejscowość Carabane, znany na Senegalu kurort wypoczynkowy. Wyspa słynie z malowniczych krajobrazów, piaszczystych plaż I tropikalnych krajobrazów.

Zakwaterowanie w hotelu pełnym postkolonialnego uroku ze względu na architektoniczny charakter głównego budynku główny, wybudowanego jeszcze w czasach francuskiej kolonizacji Senegalu. Czas wolny, odpoczynek na plaży lub przy basenie. Kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Carabane 3* / basen

10

WYSPA KARABANE – PRZYLĄDEK SIKRING – ZATOKA BOUCOTTE

Po śniadaniu czas na zwiedzenie wyspy i miasta Carabane, które za czasów kolonialnych było stacją handlową i pierwszą stolicą prowincji Casamance do czasu jej przeniesienia do Ziguinchoru w 1904 roku. Zwiedzimy pieszo alejki miasteczka, odwiedzimy lokalną szkołę, kościół i cmentarz europejskich marynarzy, na którym sławny tu kapitan Protet został zgodnie ze swoim ostatnim życzeniem, pochowany. Zabity strzałą przez tubylców, chciał nawet po śmierci pozostać na miejscu i twarzą do wroga strzec europejskiego porządku, dla którego oddał życie. Jeżeli będziemy mieć szczęście zobaczymy paradę wyskakujących z wody delfinów.

Po opuszczeniu wyspy, popłyniemy w drogę powrotną do Ziguinchoru, skąd naszym minibusem dotrzemy na przylądek Cap Skiring, z którego będziemy mogli spojrzeć na południe i zobaczyć w oddali terytorium Gwinei Bissau. Po drodze przystanek na obiad. Gwinea Bissau od dawna jest państwem politycznie niestabilnym, borykającym się z dużą przestępczością, lokalnymi gangami narkotykowymi i napadami z bronią w ręku. Dużym zagrożeniem dla odwiedzających to państwo jest również opłakany stan służby zdrowia i licznie występujące tu śmiertelne choroby. My, na szczęście udamy się w kierunku północnym i 10 km dalej dotrzemy do naszego hotelu na dwudniowy wypoczynek w idyllicznej scenerii.

Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Plażowanie, odpoczynek przy basenie. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Maya 3*/basen

11

ZATOKA BOUCOTTE

Po śniadaniu dzień wolny na wypoczynek i plażowanie, chętni będą mogli wybrać sie na spacer po plaży lub lokalną okazją wybrać się do wioski  Djémbéring do miejscowego baru  w drodze lub powrocie z lasu gigantycznych poznanych już w Mlomp dwa dni wcześniej drzew sernikowców.

Dla wypoczywajacych na miejscu w ciągu dnia podany zostanie obiad. Wieczorem kolacja i atrakcje na brzegu basenu.

Zakwaterowanie: Hotel Maya 3*/basen.

12

ZATOKA BOUCOTTE – PRZYLĄDEK SKIRING – WYSPA ELOUBALINE – ZIGUINCHOR

Po śniadaniu wyjazd do Oussouye. Po drodze przejażdżka pirogą przez labirynt lasów mangrowych do małej wysepki Eloubaline. Na wyspie odwiedzimy miejscową ludność i poznamy ich zwyczaje. Zobaczymy wznoszone tu od lat domy zapewniające bezpieczne przeczekanie pory deszczowej i związanych z nią ulewnych deszczy. Powrót do Oussouye na obiad w restauracji z pięknym widokiem na otaczające nas zewsząd lasy namorzynowe. Wczesnym popołudniem dalsza droga do Ziguinchor.

Zakwaterowanie w hotelu z widokiem na rzekę Casamence, czas wolny, wypoczynek przy basenie. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Kadiandoumagne 3*/ basen

13

ZIGUINCHOR – GAMBIA – TOUBACOUTA

Wcześnie rano, po śniadaniu wyruszymy w drogę na północ kraju. Tego dnia będziemy przejeżdżali przez najmniejsze państwo Afryki – Gambię.

Z Ziguinchoru pojedziemy drogą zachodnią, niedaleko wybrzeża oceanu i po godzinie od wyjazdu z naszego hotelu dotrzemy do granicy. Obywatele polscy nie muszą posiadać wiz do Gambii. Po odprawie paszportowej znajdziemy się w innym, acz krajobrazowo podobnym do Senegalu państwie.

Gambia jest byłą kolonią brytyjską i dlatego językiem oficjalnym jest angielski. Państwo zdecydowanie biedniejsze od Senegalu, o niezbyt rozwiniętej infrastrukturze ostatnimi latami przeżywa coś w rodzaju boomu turystycznego. Ze względu na ciepły klimat i niskie ceny wielu europejskich operatorów turystycznych wysyła swoich wczasowiczów, szczególnie zimą na wczasy do Gambii. Będziemy mijali liczne wioski i drogą wśród kolorowych kwiatów i bujnej roślinności dotrzemy do miasta Serrekunda i do Bandżul-stolicy państwa. Bardzo ciekawym wydarzeniem tego dnia będzie przepłyniecie promem rzeki Gambia, w typowej lokalnej atmosferze, tłumu podróżujących Gambijczyków, rzeczywistości bogatej w kolory i zewsząd docierający do nas hałas .

Po przepłynięciu rozlewiska rzeki Gambia, kilkanaście kilometrów dalej dotrzemy do granicy senegalskiej. Niedługo później dotrzemy do znanego turystom i przyjeżdżającym licznie do Gambii i Senegalu wczasowiczom rezerwatu Fathal, miejsce to znane jest przede wszystkim dzięki oferowanym spacerom z lwami. W rezerwacie żyją żyrafy, lwy, nosorożce, guźce, antylopy, zebry i wiele innych. Rezerwat jest jedynym miejscem proponowanym w wycieczce po Senegalu jako wizyta fakultatywna, a to ze względu, że nie każdy z nas będzie miał ochotę bezpośrednio obcować z dorosłymi lwami i pójść z nimi na spacer, a atrakcje te są dość drogie i musiałyby stanowić koszt każdego uczestnika. Trzy dni później w planie objazdu są odwiedziny rezerwatu Bandia, dwukrotnie większego, które zwiedzać będziemy z okien samochodów 4×4. Uwzględniając życzenie chętnych zapoznania się osobiście z lwami, reszta grupy będzie mogła odpocząć w cieniu parasoli lokalnej restauracji i napić się zimnych napoi.

Późnym popołudniem dojedziemy do pobliskiej miejscowości Toubacouta gdzie nastąpi zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Keur Salom 3* / basen

14

TOUBACOUTA – JOAL FADIOUTH

Po śniadaniu dalsza droga. Znajdziemy się w Narodowym Parku Delty Saloum wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Wśród przepięknych widoków, licznych rozlewisk wodnych, towarzyszacych nam zewsząd ptaków i soczystej zieleni dotrzemy do serca rezerwatu tzw. wspólnoty Palmarin.

Zakwaterowanie w hotelu baobabów. Nasze bungalowy zawieszone będą na czubkach rosnących tu baobabów, ci z nas którym nie dopisze szczęście ze względu na ograniczoną ilość domków na baobabach zakwaterowani będą w bungalowach pobliskiej laguny, czas wolny, wypoczynek. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Teragora Le Lodge des Collines de Niassam 3* /basen naturalny

15

JOAL FADIOUTH – MBOUR

Po śniadaniu, które zjemy podziwiając poranny na widok lagunę i otaczających lasów na tle rozlewiska wody i wszechobecnych ptaków wsiądziemy na naszego minibusu i nie spiesząc się pojedziemy do miejscowości Joala, ciekawej ze względu na mały rybacki porcik, gdzie zjemy przepyszny obiad w słynnej z grillowanych ryb restauracji Finio.

Po obiedzie popłyniemy łodzią na wyspę Fadiouth znaną z plaż z rozdrobnionych i pokruszonych muszli. Domy na wyspie w większości zbudowane są na palach ażeby uchronić mieszkańców przed kaprysami natury. Odwiedzimy lokalny cmentarz słynny z tego, że pochowani są tu zarówno Katolicy jak i Muzułmanie. Cmentarz jest świadectwem pokojowego i przyjaznego wzajemnie współistnienia Wiernych obu religii. Po uliczkach miasteczka zobaczymy licznie biegające w stanie wolnym prosiaki i towarzyszące im szczekające psy.

Po opuszczeniu miejscowości Joala udamy się w dalszą drogę do naszego hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, plaża, basen. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Africa Queen 3* / basen

16

MBOUR

Dzień wolny, plażowanie.

Zakwaterowanie: Hotel Africa Queen 3* / basen

17

MBOUR – REZERWAT BANFIA – WYSPA GOREE – DAKAR – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Polski, ale zanim wylądujemy w Warszawie czekac nas będzie jeszcze sporo niezapomnianych wrażeń.

Z rana odwiedzimy bardzo znany w Senegalu Rezerwat Bandia. Relatywnie nieduży ale o powierzchni 35 km2 oferuje cudowne przeżycia dzięki wycieczkom safari 4×4 i mozliwości zobaczenia żyjących tu na wolności żyraf, zebr, nosorożców, małych i wielkich antylop, bawołów. W rezerwacie łatwo spotkać strusie i natknąć sie na żółwie olbrzymie. W rzeczkach płynacych w obrebie rezerwatu licznie żyją krokodyle. Sam park poza wystepującą tu różnorodną fauną słynie z dużej ilości i wielkich rosnących tu baobabów. Będzie to czas na ostatnie i piękne zdjęcia z pobytu w Senegalu.

Obiad zjemy w restauracji znajdującej się nad jeziorkiem pełnym krokodyli. Uzbrojeni w kijki do odstraszania małp, chcących nam ukraść coś z talerza będziemy starali się zjeść co nam podano.

Po obiadzie ruszymy w dalszą drogę. Dotrzemy do stolicy Senegalu – Dakaru. Wczesnym popołudniem udamy się stateczkiem łączącym Dakar z wyspę Goree na zwiedzanie tej historycznej wyspy wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Ta mała wyspa-miasteczko, ze swoimi malowniczymi XVIII wiecznymi domkami z różowymi, żółtymi i pomarańczowymi fasadami jest jednym zmiejsc które koniecznie musieliśmy odwiedzć będąc w Senegalu. Zwiedzanie wysepki odbędzie sie pieszo, nie ma tu samochodów z szacunku dla tragicznej przeszłości wyspy. Zobaczymy Muzeum Niewolników I inne przypominajace dawne czasy miejsca.

Chwila odpoczynku i powrót na ląd do Dakaru. Przed wyjazdem na lotnisko zatrzymamy się w zaprzyjaźnionym z lokalną agencją hotelu aby sie odswieżyć, wziąć prysznic i chwilę odpocząć przed czekająca nas podróżą do Polski.

Następnie transfer na lotnisko. Pożegnanie naszych senegalskich przewodników, formalności celno-paszportowe i odlot przez jedno z lotnisk europejskich do Warszawy.

18

PRZYLOT DO POLSKI

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.