SRI LANKA

Perła Oceanu Indyjskiego według MK Tramping

  • Sri Lanka
  • Hotele
  • Wycieczki na Sri Lance
  • Atrakcje Sri Lanki
  • Sri Lanka na zamówienie

SRI LANKA

Sri Lanka zwana jest Perłą Oceanu Indyjskiego, a używana niegdyś nazwa „Cejlon” znaczy tyle, co „pełna klejnotów”.

Położona na południe od Półwyspu Indyjskiego niewielka wyspa oferuje naprawdę rajskie doświadczenia. Na powierzchni zaledwie 65 tys. km2 mieści się ogrom atrakcji: tajemnicze ruiny, wioski, gdzie żyje się zgodnie z rytmem przyrody, kolorowe miasteczka pełne śladów kolonialnej przeszłości, niezliczona ilość świątyń i kapliczek oraz nieskończenie wiele najpiękniejszych krajobrazów. Złociste plaże i bajkowe rafy koralowe okalają wyspę, a oddalając się od jej brzegów przemierzamy gaje kokosowe, ryżowe poldery, tarasowe plantacje herbaty, wijące się malowniczo po niezliczonych wzgórzach, lasy tropikalne i deszczowe, skryte zazasłoną mgieł. Można wspiąć się na wulkaniczne ostańce, wykąpać pod wodospadem lub snorklować na rafie koralowej, oko w oko z olbrzymim żółwiem. Dzikie zwierzęta koegzystują z ludźmi, słonie maszerują wzdłuż dróg, makaki pożywiają się darami w świątyniach. Może to wszechogarniająca zieleń sprawia, że mieszkańcy Sri Lanki są tak przyjaźni i uśmiechnięci i żyją niespiesznie, celebrując chwile. Wyznawcy buddyzmu i hinduizmu odwiedzają wzajemnie swoje świątynie, zapalając niezliczone lampki i kadzidła wszystkim bogom.
Na miłośników smaku czekają cejlońskie przyprawy i aromaty, a stęsknionych relaksu zachwycą ajurwedyjskie zabiegi i masaże. Kultura Sri Lanki czerpie to, co najlepsze z tysiącletnich tradycji wyspy i kolonialnych wpływów Holandii, Portugalii i WielkiejBrytanii, a taki koktajl musi smakować przepysznie.
Tu naprawdę działa magia „serendipity”!

WYPOCZYNEK NA SRI LANCE

2

Nasza oferta wyjazdów na Sri Lanke – opis

Rodzinna przygoda w krainie słoni

To nasza propozycja rodzinnego, ale i nie tylko wyjazdu na  zamówienie. Wyjazd można zrealizować już od 2 osób w dowolnym standardzie od hoteli klasy turystycznych po 3 i 4* hotele. Podczas plażowania zdecydowanie polecamy hotele boutiqowe, ale w ofercie mamy również dostępne 4 *resorty All Inclusive.

Oferta w formule zwiedzanie i wypoczynek, czyli przejazd i zwiedzanie najbardziej ciekawych atrakcji na wyspie, a na koniec błogie plażowanie.

 od 460 USD + przelot / 7 dni /standard 3* / grupa od 6-7 osób,

Zobacz ofertę
Sri lanka plaże

Kerala i Cejlon

Przedstawiona propozycja obejmuje zwiedzanie najciekawszych rejonów stanu Kerala w południowych Indiach, oraz Sri Lanki. Wyjazd jest przeznaczony dla małej grupy już od 6 osób. Podczas zwiedzania nocować będziemy w hotelach 3*.

10700 PLN + przelot / 21 dni /standard 3* 

Zobacz ofertę
3577962539_f1ed4de34d_z

Cejlońska przygoda

Oferta dla małej grupy od 6 osób, która chce poznać najciekawsze miejsca i atrakcje Sri Lanki, zakończona 2 dniowym pobytem nad Oceanem Indyjskim. Podczas zwiedzania będziemy nocować w hotelach 3 i 4*.

6500 PLN + przelot / 14 dni /standard 3* i 4*

Zobacz ofertę
Sri Lanka

Nasze TOP wartych odwiedzenia miejsc na Sri Lance

Pinnawala - sierociniec dla słoni

Sierociniec dla słoni powstał w 1975 roku, aby chronić małe słoniątka, które straciły swoje matki lub zostały porzucone. Sieroty były ściągane z całej wyspy, a także całkiem sporo urodziło się w sierocińcu. Obecnie żyje tu około 100 słoni, które z różnych powodów mogą nie radzić sobie samodzielnie na wolności. W Pinnawali jest największe na świecie żyjące w niewoli stado słoni.

Park Narodowy Minneriya

Park Narodowy Minneriya jest stosunkowo niedużym parkiem narodowym, położonym nad jeziorem o tej samej nazwie, które jest głównym źródłem wody dla wielu okolicznych zwierząt, zwłaszcza słoni. Żyje tu około 250 dzikich słoni i wiele innych gatunków zwierząt, jak jelenie i małpy. To największe nagromadzenie dziko żyjących słoni azjatyckich na świecie, dzięki czemu spotkanie ich jest niemal pewne.

Sigirija

Sigirija, nazywana też „Lwią Skałą”, to stanowisko archeologiczne na szczycie 370-metrowej skały wulkanicznej położonej na porośniętym dżunglą płaskowyżu w centralnej części wyspy i będące jednym z najciekawszych miejsc na Sri Lance. Sigiriya znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kandy

Kandy jest drugim pod względem wielkości miastem Sri Lanki, uznawanym za kulturalną stolicę kraju. Kandy, ostatnia stolica syngaleskiego królestwa, jest żywym przykładem świetności kraju.  Znajduje się tu miejsce niesłychanie ważne dla wyznawców buddyzmu – Świątynia Zęba, w której przechowywana jest najcenniejsza relikwia Sri Lanki – Ząb Buddy.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya to nieduża miejscowość położona wśród licznych wzgórz i plantacji herbaty. Słynie z pięknych krajobrazów, produkcji doskonałej herbaty i czystego, orzeźwiającego mikroklimatu. Została założona przez Brytyjczyków na wzór typowej angielskiej wsi, stąd jej przydomek „Mała Anglia”. Położenie na wysokości 1900 metrów nad poziomem morza czyni Nuwara Eliya najwyżej położonym miastem na Sri Lance.

Plaże Oceanu Indyjskiego

Sri Lanka słynie z przepięknych, naturalnych, piaszczystych plaż. Cała wyspa jest otoczona błękitnym, krystalicznie czystym oceanem. Do wyboru mamy długie, szerokie, piaszczyste plaże lub mniejsze, urokliwe zatoczki, popularne resorty lub kameralne, ciche miejsca, czy też totalnie dzikie plaże napotkane gdzieś po drodze. Jest więc z czego wybierać.

Anuradhapura

Anuradhapura to historyczna pierwsza stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, pełniła tę rolę przez blisko 1500 lat, od roku 380 przed naszą erą do swojego upadku na początku XI wieku. Według legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki Devanampiyatissowi gałąź ze świętego drzewa Bodhi pod którym miał medytować i doznać oświecenia Budda. Po upadku synagleskiego państwa zostało opuszczone i odkryte ponownie przez brytyjską ekspedycję w 1820 roku. Obecnie to ważne centrum buddyzmu – historyczne święte miasto, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda według tradycji osiągnął oświecenie

Las Sinharaja

To jedno z ostatnich dziewiczych miejsc na Sri Lance które zachowało swoją niepowtarzalną formę właśnie dzięki niedostępności i położenia na uboczu uczęszczanych szlaków. Występuje tu kilkadziesiąt endemicznych gatunków roślin i zwierząt. To zdecydowanie raj dla miłośników przyrody, którzy dzięki licznym trasą wycieczkowym w towarzystwie lokalnych tropicieli mogą poznać bujne życie tego wpisanego na listę UNESCO rezerwatu.

Galle

Galle to kolonialne nadmorskie miasto. Główną atrakcją malownicza promenada z latarnią na wybrzeżu i urokliwa starówka . Miasto ma wiele zabytków z czasów kolonialnych, m.in. wpisany na listę UNESCO holenderski fort z XVII w., jednak największym atutem Galle jest jego niepowtarzalna atmosfera.

Dolina Ella

Dolina Ella to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, zaś miejscowość Ella to niewielki kurort cieszący się popularnością wśród turystów ze względu na dostępność tras trekingowych np. na Mały Szczyt Adama, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę i wodospady Rawana.
Miejscowość z małymi pensjonatami i licznymi restauracyjkami ma swój niezwykły klimat, a ze względu na znaczną wysokość nad powierzchnią morza przez cały rok temperatura powietrza oscyluje tu w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Co robić na Sri Lance? Nasze propozycje.

Rafting w Kitulgala

Region, w którym znajduje się Kitulgala, słynie z największych opadów na całej Sri Lance. Dzięki temu rzeka Kelani niesie wystarczająco dużo wody, by stworzyć warunki do uprawiania tego sportu. To właśnie tu kręcono słynne sceny jednego z najbardziej znanych filmów wojennych „Most na rzece Kwai”. Spływ pontonami nie wymaga doświadczenia, na rzece znajduje się kilka 2 i 3 kategorii katarakt. Urokowi całego spływu dodają krajobrazy lasy tropikalnego i urwiste klify skalne.

Spacer po HORTON PLAINS

Park Narodowym Horton Plains jest  płaskowyżem, na wysokości około 2200 m n.p.m.  W parku spotkamy wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie występują w innych rejonach wyspy.  Głównymi atrakcjami jest wodospad Bakera oraz przepaść World’s End “koniec Świata”, niezwykle efektowne zakończenie płaskowyżu w postaci skalnej przepaści o wysokości prawie tysiąca metrów. To idealne miejsce dla miłośników wędrówek – właśnie tutaj znajdują się najlepsze szlaki piesze, wytyczone na wysokości ponad 2000 m n.p.m.

Przejazd pociągiem z lub do Nuwara Eliya

Przejazd pociągiem na trasie Kandy – Nuwara Eliya i dalej do Ella to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych. Podczas przejazdu otaczać nas będą malownicze wzgórza, pokryte uprawami herbaty, wyglądające jak fałdy zielonego dywanu. Widoki zapierają dech w piersiach, a malownicze krajobrazy aż proszą się o fotografowanie. Lokalny pociąg to także okazja do integracji z mieszkańcami Sri Lanki albo zwariowanej zabawy przy muzyce!

Pielgrzymka na Adam’s Peak

Adam’s Peak to jedno z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych na Sri Lance od ponad tysiąca lat. Góra Adama (Sri Pada) o wysokości 2243 m n.p.m. nie jest najwyższą górą na wyspie. Na szczycie znajduje się świątynia i co ciekawe miejsce to czczą zarówno buddyści, hinduiści, muzułmanie i chrześcijanie. Dlatego też zależy kogo spytać w światyni znajduje się odcisk stopy Adama albo samego Buddy albo Sziwy. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki, a wschód słońca jest spektakularny.  Uczestnictwo w pielgrzymce to niezwykłe doświadczenie i jeden z ciekawszych punktów programu na Sri Lance.

Skała PIDURANGALA

Pidurangala Rock to siostrzana skała słynnej “Lwiej Skały” czyli Sigiryja. Obecnie staje się coraz bardziej popularnym miejscem wsród turystów i ciekawą alternatywą dla osób którzy chcą spojrzeć na Sigiriyję z innej perspektywy.

Safari w parkach narodowych

Jedną z głównych atrakcji Sri Lanki jest obserwacja dzikich zwierząt w ich naturalnych środowisku. W tym celu najlepiej udać się do jednego z  26 Parków Narodowych i rezerwatów przyrody. Do najpopularniejszych należą Yala, Udawalawe, Minnerija, Wilpattu. Największą atrakcją są stada dzikich słoni. Oczywiście spotkamy wiele gatunków antylop, bawoły, małpy, pawie,  ale przy odrobinie szczęcie lamparty i inne drapiezniki.

Obserwacja wielorybów

Rejs na wieloryby rozpoczyna się z nadmorskiego miasteczka Mirissa. Rejs trwa około 4 godzin. W okresie między grudniem a końcem marca w okolicy znajduje się szlak migracyjny płetwala błękitnego. To najlepszy okres aby zaobserwować te niezwykłe ponad 30 metrowe morskie ssaki. Podczas rejsu możemy również spotkać delfiny i orki. To zdecydowanie polecana atrakcje podczas błogiego leniuchowania.

Go Karting Sri Lanka !

Karting Circuit-Bandaragama to jedyny zbudowany na Sri Lance tor kartingowy. Uznawany jest za najlepszy w Azji i jeden z najlepszych na świecie. Jest to jedyne tego rodzaju miejsce na Sri Lance, które zapewnia niezwykłą pełną adrenaliny zabawę entuzjastom wyścigów. Na tym torze często odbywają się liczne zawody w tym Mistrzostwa i Puchary Azji, być może przyszłych kierowców Formuły 1

Ajurveda w Habanara

Ajurverda to system medycyny mająca swoje korzenia w Indiach i na Sri Lance. Termin ajurweda jest złożeniem słów ajur – „życie” oraz veda, oznacza „wiedzę o życiu”. Ajurverda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Ta najstarsza nauka o zdrowiu liczy sobie ponad 5 tysięcy lat. Jest jedną z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia.
Na Sri Lance polecanym przez nas miejscem zabiegów ajuverdycznych jest ośrodek w Habarana.

Kalendarium

Proponowane wyjazdy na Sri Lanke