MEKSYK

Kraina Majów i Azteków według MK Tramping

  • Meksyk
  • Nasze TOP w Meksyku
  • Atrakcje Meksyku
  • Nasz Meksyk - opis ofert
  • Kalendarium wyjazdów

Meksyk to kraj wielu kontrastów. Zaludnione, tętniące życiem miasta, graniczą z maleńkimi osadami i niezamieszkałymi ogromnymi przestrzeniami.

Zapraszamy od razu do zderzenia z prawdziwą meksykańską aglomeracją – Mexico City! Miasto otoczone jest łańcuchem górskim, dlatego przylatujące samoloty muszą zrobić spiralę, czasem nawet dwie lub trzy, żeby wylądować. Pasażerowie zaś mogą obserwować miasto z lotu ptaka – niesamowity widok na jedno z największych miast na świecie – ciągnie się po horyzont i chyba jeszcze kawałek dalej. Zwiedzając najważniejsze miejsca stolicy, będziemy świadkami niesamowitego połączenia kultury i dawnych wierzeń indiańskich z chrześcijańskimi.

Podróż po Półwyspie Jukatańskim łączy̨ się przede wszystkim z poznaniem wielu mistycznych miejsc, odkryciem tajemnic wielkich cywilizacji i ich historii. W różnych miejscach bowiem można odkryć pozostałości po prekolumbijskich cywilizacjach, zaczynając od wielkich metropolii a kończąc nawet na najbardziej dzikich terenach dżungli. Jukatan dzięki swemu zróżnicowaniu ma do zaoferowania swoim gościom nieskończoną ilość atrakcji, między innymi: plażowanie, morskie kąpiele, nurkowanie na rafach koralowych w błękicie wód Morza Karaibskiego i w towarzystwie żółwi oraz delfinów, ale również i w tajemniczych studniach wapiennych zwanych cenotami.

Nasze TOP wartych odwiedzenia miejsc w Meksyku

Mexico City

Miasto Meksyk, położone na dużej wysokości, jest jedną z największych metropolii świata i prawdziwą skarbnicą kultury. Piękna, nastrojowa, choć czasem przytłaczająca stolica, jest tłumnie odwiedzana przez turystów z różnych zakątków świata.  W Mexico City warto odwiedzić Plaza de la Consitucion oraz kompleks Palacio Nacional położony na ruinach pałacu królewskiego Azteków. Popularnym punktem turystycznym jest również Narodowe Muzeum Antropologii z niesamowitą, olbrzymią kolekcją znalezisk archeologicznych. Interesującym miejscem jest „miasteczko” Matki Bożej w Guadalupe, obecnie położone w granicach miasta Meksyk, do którego „ciągną” rzesze pielgrzymów z całego kraju.

Teotihuacan

Strefy archeologiczna Teotihuacan – „miejsce gdzie rodzą się Bogowie”, to punkt obowiązkowy wizyty w Meksyku.  Według legendy miasto zostało zbudowane przez olbrzymów, którzy żyli przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Są też teorie mówiące o pomocy obcych cywilizacji. To tutaj według mitów indiańskich powstał świat, Słońce i Księżyc, a światło oddzieliło się od ciemności. Teotihuacán, to wielkie centrum religijne, powstawało na wysokości 2300 metrów n.p.m. od II wieku p.n.e. Wokół centrum istniało miasto, którego największy rozkwit przypada na IV-VII wiek. W latach świetności zamieszkiwało je nawet 200 tysięcy ludzi. Opuszczone w X wieku, dziś jest celem pielgrzymek turystów. Spacerując po dwukilometrowej Alei Zmarłych, oglądamy najważniejsze budowle Teotihuacánu, a wszystkie powstały bez użycia metalowych narzędzi! Podziw budzą zwłaszcza najstarsze piramidy – Księżyca i Słońca.

Palenque

Palenque to jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych cywilizacji Majów. Położone w stanie Chiapas, niestrudzenie opiera się dżungli, która od wielu wieków próbuje je pochłonąć. Palenque było jednym z najważniejszych miast Majów pierwszego wieku naszej ery. Najprawdopodobniej Palenque istniało już w 100 r p.n.e., kiedy było tylko małą wioską rolniczą. Dla ich ochrony władze Meksyku w 1981 roku podjęły decyzję o ustanowieniu parku narodowego na terytorium dżungli.

CHICHEN ITZA

To jeden z siedmiu nowych cudów świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Jedną z najcenniejszych pozostałości po starożytnych Majach jest Chichén Itzá ze słynną świątynią Kukulkana. Świątynia została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Prowadzą do niej schody z czterech stron świata, po 91 stopni na każdej, co łącznie daje 364 stopni. Ostatni, 365. stopień, stanowi wejście do świątyni. Liczba stopni nie jest przypadkowa – oznacza po prostu 365 dni roku słonecznego.

Tulum

Miasto Tulum na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatan w stanie Quintana Roo zbudowano prawdopodobnie na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery. To miasto z dobrze zachowanym stanowiskiem archeologicznym oraz kompleksem świątyń Majów. Przed kolonizacją określano je jako „Miasto Jutrzenki”. Ruiny otoczone są zielonymi krajobrazami, co tylko dodaje uroku temu miejscu. Najbardziej charakterystycznym obiektem, umieszczanym na niemal każdej pocztówce, jest położona na klifie świątynia Boga Wiatru.

Coba

Cobá – miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan, w jego północno-wschodniej części. Zajmuje powierzchnię ponad 70 km2, a w okresie największej świetności, w późnym okresie klasycznym (600–900 n.e.) była zamieszkana przez ponad 50.000 ludzi. Jest to miejsce stosunkowo mało wyeksplorowane przez archeologów; szacuje się, że na terenie Coby istnieje około 6.500 struktur, z czego odkrytych zostało jedynie kilkadziesiąt – resztę budowli porasta dżungla. Obiekty w Cobá cechują się znaczną wysokością. Jest to jedno już z niewielu miejsc w Meksyku, gdzie możecie wspiąć się na piramidę Nohoch Mul (czyli duże wzgórze). Jest to najwyższa piramida w Coba, ma aż 42 metry wysokości, i strome schody prowadzące na szczyt.

Taxco

Taxco to piękne miasteczko na stoku zbocza na wysokości ok. 1 800 m n.p.m. Swym wyglądem i rozkładem ulic przypomina raczej miasta Europy Południowej, niż amerykańskie metropolie. Miasto istniało już w I połowie XV jako azteckie Tlachco. Nazwa oznaczała miejsce w którym gra się w popularną wśród rdzennych mieszkańców kraju piłkę. Wydobywano w nim również srebro, dzięki czemu obecnie Taxco nazywane jest meksykańska stolica srebra.

Merida

Merida, stolica Jukatanu ma niezwykłą atmosferę, pełną kolonialnego uroku. Merida zwane jest  także “Białym Miastem” , chociaż cześć zabytkowych budowli ma ściany w kolorze różowym lub taki przybiera pod wpływem oświetlenia. Obecnie miasto zamieszkuje około miliona osób z czego 60% stanowią potomkowie Majów. Uważa się że jest to najbezpieczniejsze miasto w całym Meksyku.

Baja California

Baja California, czyli Półwysep Kalifornijski położony jest w północno-zachodniej części Meksyku i na północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Długi na ponad 1200 km i szeroki na 90 km pas ziemi. Jest niezwykłym regionem, który oferuje bardzo wiele. Linia brzegowa, majestatyczne góry, targane upalnym słońcem pustynie porośnięte wielkimi kaktusami, sąsiadujące z chłodnym oceanem dają możliwość poznania zupełnie innego oblicza Meksyku.  Baja California to raj dla poszukiwaczy przygód i miłośników dzikiej przyrody.

Wyspa Holbox

To mała karaibska wysepka, u wybrzeży Jukatanu, oddzielona jest od stałego lądu przez lagunę, która jest domem dla różnych gatunków ptactwa, w tym pelikanów oraz flamingów. Ma zaledwie 43 km długości i 1,5 km szerokości.  Holbox, to ostatni nieskażony masową turystyką zakątek Jukatanu.

OAXACA

Oaxaca, a po meksykańsku Ła´haka, to jedno z ładniejszych miast Meksyku.  Znajdują się tu przepiękne kolonialne kościoły. Oaxaca słynie również z najlepszej kuchni meksykańskiej. Miasto położenie jest między trzema dolinami, oraz otaczającymi ją indiańskimi miasteczka, w których codziennie odbywają się targi.

Stan Chiapas

Położony w górach w na południowym krańcu Meksyku stan Chiapas to jeden z większych stanów Meksyku, w którym jednocześnie żyje najwięcej rdzennych mieszkańców.  Ten najbardziej zielony stan, słynie przede wszystkim z otaczającej przyrody, ruin Majów ukrytych w tropikalnej puszczy oraz osad potomków Majów i Indian.

Co robić w Meksyku? Nasze propozycje.

Trekking Barranca del Cobre

Miedziany Kanion (hiszp.: Barranca del Cobre) to 50-kilometrowy wąwóz znajdujący się w zachodnim Meksyku. Swoją nazwę zawdzięcza zielono-miedzianemu kolorowi ścian. Ich wysokość dochodzi 1400 metrów, co oznacza, że miejscami jest głębszy nawet od Wielkiego Kanionu. To jeden z największych cudów natury Ameryki Północnej. Cały rejon Miedzianego Kanionu to feeria cudów natury – widowiskowe wodospady, niesamowicie uformowane skały i błękitne jeziora, które najlepiej zwiedzić podczas kilkudniowej wędrówki przez ten niesamowity region.

Pływanie w Centotach

Cenote to naturalna studnia, mająca połączenie z podziemnymi zasobami wód gruntowych, która powstaje w miejscu występowania wapiennych skał.  W języku Majów oznacza miejsce wypełnione wodą, znajdujące się poniżej poziomu gruntu.  Woda w cenotach dzięki podłożu wapiennym,  które stanowi naturalny filtr jest niezwykle przejrzysta, ale też i bardzo zimna.  Najpopularniejsza cenota Ik Kil położona tuż obok kompleksu Chichén Itzá.

Rejs na wieloryby w La Paz

Baja California to miejsce, w którym można spotkać dużą różnorodność wielorybów. Jest to świetne miejsce do obserwacji wielorybów, a uczestnictwo w morskiej wycieczce jakie oferują lokalne biura daje prawdziwą szansę na zbliżenie się do tych majestatycznych stworzeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o humbaki na południowym krańcu półwyspu w okolicach La Paz, czy o olbrzymie niebieskie wieloryby w Morzu Corteza. Podczas wycieczki jest możliwość dotknięcia wielorybów z łodzi lub nurkowania w ich królestwie.

Spływ Kanionem Sumidero

Jest jednym z największych kanionów Ameryki Północnej. Sumidero wyżłobiła rzeka Rio Grijalva ok. 30 milionów lat temu płynąca w pobliżu miasta Tuxtla Guitiérrez. Ściany kanionu sięgają do 1200 m wysokości. Między skalami płyną strumienie lub opadają wysokie wodospady. Tych ostatnich jest w kanionie pięć, strumieni natomiast około 30. Jedne płyną przez cały rok, inne tylko sezonowo, w porze opadów. Wielką atrakcją dla turystów (po rzece można pływać) jest spotkanie ze zwierzętami. Kanion zamieszkują m.in. krokodyle, jaguarundi, oceloty i czubacze.

Przejazd pociągiem El Cheppe

Jedna z najbardziej spektakularnych podróży kolejowych na świecie. Linia kolejowa znana jest w Meksyku pod nazwą Ferrocarril Chihuahua al Pacifico.
Trasa o długości około 600 kilometrów prowadząca przez najpiękniejsze miejsca północnego Meksyku. Po drodze pociąg przejeżdża przez 37 mostów, 87 tuneli, mija serpentyny, wąwozy, aby zakończyć podróż na półpustyni Chihuahua lub na wybrzeżu w Los Mochis. Pociągi w obie strony wyruszają o tej samej porze o 6:00 rano, aby do celu dotrzeć o 20:45.

Podwodne muzeum w Cancun

U wybrzeży miasta Cancun, w głębi Morza Karaibskiego, czeka na turystów nie lada atrakcja – największe podwodne muzeum *na świecie. Eksponaty, które powędrowały na dno morza to rzeźby brytyjskiego artysty Jasona de Caires. Nurkowanie to nie jedyny sposób na zwiedzanie tej niezwykłej atrakcji. Wystawę można także obejrzeć z łodzi ze szklanym dnem. 

Nasza oferta wyjazdów do Meksyku – opis

VIVA MEXICO

Oferta skierowana do osób które chcą poznać najciekawsze i najbardziej znane miejsca Meksyku Środowego i Półwyspu Jukatan.  Założeniem tej oferty jest mała grupa, która chciała by poznać tan kraj w dobrym standardzie (hotele 3 i 4 *)  pod opieką doświadczonego polskiego pilota. Na koniec przewidujemy kilku dniowy odpoczynek nad Morzem Karaibskim.

 17500 PLN / 11 dni / wysoki standard 4 * i 5*

Zobacz ofertę
DSC04069

Perły Jukatanu

To nasza propozycja wyjazdu o wysokim standardzie na zamówienie już od 2 osób. Jest to przykładowa oferta którą można dowolnie modyfikować. Idealnie nadaje się do podróżowania z dziećmi. Na miejscu uczestnikom towarzyszy lokalny anglojęzyczny przewodnik. Jest również opcja wynajęcia na miejscu polskiego pilota/przewodnika. Wyjazd do Meksyku na zamówienie przygotowujemy dla dowolnej grupy osób, w dowolny region o różnym standardzie według oczekiwań klienta.

od 8900 PLN + przelot  / 11 dni / przy 4-5 osobach

od 9450 PLN + przelot  / 11 dni / przy 2 osobach

Zobacz ofertę
Xcaret

Kalendarium

Proponowane wyjazdy do Meksyku