CHINY

Państwo Środka według MK Tramping

  • Chiny
  • Nasze TOP w Chinach
  • Atrakcje Chin
  • Nasze Chiny - opis ofert
  • Kalendarium wyjazdów

Made in China! Jak wygląda Państwo Środka od środka i jakie niespodzianki w sobie kryje?

Chiny to jedno z najbardziej zaludnionych, największych, ale też najbardziej zróżnicowanych państw świata, mający wiele do zaoferowania. Kraj ten może poszczycić się jedną z najstarszych kultur na świecie, wspaniałymi zabytkami, pięknymi krajobrazami i oczywiście wspaniałą kuchnią.

Chiny mają aż 3 strefy klimatyczne: zwrotnikowa, podzwrotnikowa i umiarkowana i tak ogromną liczbę atrakcji turystycznych, że nie sposób je wszystkie wymienić, dlatego nie łatwo jest przygotować program który umożliwiłby pokazanie większości najciekawszych miejsc.

W naszej ofercie 5 propozycji wyjazdów do Chin, o różnym charakterze i dopasowanym do oczekiwań i gustów.

Nasze TOP wartych odwiedzenia miejsc w Chinach

Pekin i Zakazane Miasto

Pekin to dwa światy: nowoczesny i starożytny. W samym centrum miasta, pełnym wspaniałych wieżowców znajduje jeden z obowiązkowych miejsc do zobaczenia, największy na świecie kompleks pałacowy – Zakazane Miasto. To nie tylko największa atrakcja Pekinu, ale też jedna z głównych atrakcji Chin. Zachwycające swoją potęgą i pięknem Zakazane Miasto obejmuje ponad 800 pałaców i innych budowli, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Świątynia Nieba, zbudowana w miejscu, które uważano za punkt zetknięcia się nieba z ziemią. Pałac był rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

X’ian i Terakotowa Armia

Xi’an było pierwszą stolicą zjednoczonych Chin. Dziś miasto jest chętnie odwiedzane głównie za sprawą Muzeum Armii Terakotowej. Odkryta w 1974 roku w pobliżu miasta Xi’an, pochodząca z III wieku p.n.e. Armia Terakotowa nazywana jest ósmym cudem świata. Składa się z ponad 7500 naturalnej wielkości figur przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Zostały wykonanych na zlecenie cesarza Qin Shi, aby strzec jego życia po śmierci.

Guilin i Yangshuo

Leżący w południowo-wschodnich Chinach region Guilin uważany jest za magiczne i wyjątkowe miejsce ze względu na piękną przyrodę. Krasowy krajobraz najlepiej zobaczyć podczas kilku godzinnego spływu rzeką Li do uroczego miasteczka Yangshuo. Natomiast chińską prowincję o baśniowym obliczu najlepiej poznać podczas rowerowej wycieczki między mogotami i polami ryżu. Dużą atrakcją tego regionu są lokalni mieszkańcy którzy do dziś używają kormoranów do połowu ryb.

Longsheng

Okolice Longshengu, są bardzo ciekawe ze względu na żyjące tu liczne mniejszości etniczne – Zhuang, Dong, Yao i Miao. Drugą atrakcją są malownicze tarasy ryżowe. Na zboczach wzgórz ciągną się piękne Tarasy Ryżowe Grzbietu Smoka, powstałe ok. 500 lat temu. Poletka wznoszą się od brzegu rzeki aż do szczytu góry, na wysokość ok. 1000 m n.p.m. W zależności od pory roku i dnia tarasy przybierają rozmaite barwy, a najpiękniejszy widok rozpościera się ze szczytu. W okolicy można spotkać kobiety ludu Yao, słynące z bardzo długich czarnych włosów. Zgodnie z tradycją kobiety Yao obcinają włosy tylko raz w życiu – po urodzeniu dziecka. Zaś lud Miao znany jest z upodobania do srebra. Młode kobiety noszą srebrne ozdoby na głowie, naszyjniki, bransoletki i ozdoby stóp. Wierzą, że im więcej i im cięższe mają na sobie kosztowności, tym są piękniejsze. Taka srebrna biżuteria może ważyć nawet ponad 20 kg. Kobiety Miao w niektórych rejonach słyną też z fryzur zaplatanych na kształt ogromnych rogów.

Rezerwat krajobrazowy Wulingyuan

Wulingyuan to rezerwat krajobrazowy w Zhangjiajie, w górach Wuling, w północno-zachodniej części chińskiej prowincji Hunan. Miejsce to znane jest z powodu pionowych skał w kształcie kolumn, których szczyty zdają się ginąć w chmurach. Zasłynęło również jako pierwowzór gór Hallelujah w hollywódzkim hicie „Avatar”.

Budda w Leshan

Wielki Budda z Leshan, posąg wykuty w skale na przełomie VIII i IX wieku (czasy dynastii Tang). Znajduje się nad stykiem styku dwóch rzek: Dadu He i Min Jiang, w pobliżu miasta Leshan w chińskiej prowincji Syczuan. Mierzy 71 metrów. Od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Hong Kong i Makao

Hong Kong i Makao to dwa regiony administracyjne  znajdujące się na południu Chin nad Morzem Południowochińskim. Hong Kong to dawna kolonia brytyjska. To miejsce wielu kontrastów, zlepek wielu kultur, potęga gospodarcza oraz unikatowa przyroda. Aby zaoszczędzić niewielki teren, na którym leży Hong Kong wybudowano tu wiele supernowoczesnych drapaczy chmur. Makao zaś było dawną kolonią portugalską. Stosunkowo niedawno bo dopiero w 1999 roku zostało przekazane w ręce Chin. Jest to jeden z najbogatszych regionów na świcie. Gospodarka opiera się tu w głównej mierze na turystyce i hazardzie.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do Chin. W okresie świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. Jest to odległość równa odległości między Londynem i Moskwą. Całość, wraz z bocznymi odgałęzieniami, liczy co najmniej 21000 km i wiedzie grzbietami pasm górskich na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Jego szerokość u podstaw wynosi ok. 6,5 m, zaś wysokość 9 m. Na górze mur ma 5,5 m szerokości – wystarczająco, aby mogła po nim maszerować piechota po 10 żołnierzy w szeregu albo kawaleria po 5 koni w szeregu.

Hangzhou

Hangzhou nazywane jest miastem Marco Polo. Dawna, jedna siedmiu starożytnych stolic zachwyciła przebywającego w Państwie Środka Marco Polo.
Swą sławę zawdzięcza położeniu nad pełnym wysepek, malowniczych pawilonów i świątyń Jeziorem Zachodnim. Miasto to odgrywało bardzo ważną rolę w ówczesnych Chinach, gdyż tutaj właśnie znajduje się początek transportowego Wielkiego Kanału, kończącego się w Pekinie.

Instytut Pandy Wielkiej w Chengdu

Panda to jeden z symboli Chin, Instytut w Chengdu to miejsce gdzie można poobserwować zachowanie tych kochanych za lenistwo i uroczy wygląd stworzeń, poznać ich zwyczaje i wesprzeć ratowanie tego unikalnego gatunku. Od początku istnienia instytutu, urodziło się już ponad sto małych pandziątek, które przez pierwsze lata życia traktowane są jak ludzkie dzieci: trzymane w inkubatorach i karmione z butelki. W wieku „przedszkolnym” bawią się na niewielkich podwórkach, mających imitować naturalne środowisko, by ostatecznie zostać wypuszczonym na wolność

Lhasa (Tybet)

Lhasa choć leży w Tybecie, to administracyjnie należy do Chin. To największe miasto Tybetu i główny ośrodek tutejszego buddyzmu (lamaizmu). Leży na wysokości 3683 m n.p.m. przez wieki była polityczną i duchową stolicą Tybetu, sercem Dachu Świata, siedzibą Dalaj Lamów, celem pielgrzymek. Główną atrakcją Lhasy jest rezydencja dalajlamy – Pałac Potala, którego najstarsze części datowane są na VII w.

Lijiang

Lijiang to urocze miasteczko położone nad rzeką Jinsha u stóp Góry Yulong (24000 m n.p.m.)  w prowincji Yunnan. Swój początek bierze w X wieku. Od 1288 do 1730 r. było stolicą królestwa Mu, założonego przez lud Naxi. Przy zachowaniu willi sprzed 800 lat udało się ochronić unikatowe środowisko naturalne, architekturę oraz historię, kulturę i obyczaje miejscowej mniejszości narodowej Naxi. Starówka w Lijiang to labirynt wąskich, brukowanych uliczek, poprzecinanych kanałami. Dodatkowego uroku dodają ustawione w donicach kwiaty. O wyjątkowości tego miejsca niech świadczy fakt, iż zostało wpisane na listę UNESCO.

Co robić w Chinach? Nasze propozycje.

Spływ bambusową tratwą po rzece Li

Alternatywą do spływu statkiem po rzece Li z Guilin do Yangshuo, jej pokonanie mniejszego odcinaka klimatycznymi specjalnie przygotowanymi bambusowymi łodziami. To jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu.  W czasie rejsu po rzece można podziwiać wzgórza o fantastycznych kształtach, gaje, kąpiące się w rzece bawoły, malownicze małe wioseczki i lokalnych rybaków.

Trekking do Wąwózu Skaczącego Tygrysa

Wąwóz Skaczącego Tygrysa jest jedną z większych atrakcji Yunnanu. Jest największym kanionem w Chinach i jednym z najwiekszych na świecie. W najgłębszym miejscu przewyższenie wynosi ok 3800 metrów. Kanion znajduje się na liście UNESCO.  Kanion najlepiej zwiedzić podczas malowniczego 2-3 dniowego trekkingu z widokiem na ośnieżone szczyty w górze i wody rzeki Jangcy.

Kuchnia chińska

Najpyszniejsza chińska kuchnia, kaczka po pekińsku i najdziwniejsze potrawy świata: grillowane skorpiony, ptasie zarodki i smażone węże. I chili, dużo chili.

Ceremonia parzenia herbaty

Parzenie herbaty w tradycyjny, chiński sposób ma na celu zapewnienie maksymalnej przyjemności pijącemu. W pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiedni smak, aromat i wygląd naparu, ale dbałość o atmosferę, wprowadzenie w nostalgiczny, refleksyjny nastrój również nie pozostaje bez znaczenia. Chińską ceremonię parzenia herbaty nazywamy Gong Fu Cha

Najdłuższy szklany most na świecie

Najwyższy i najdłuższy most ze szklaną podłogą mierzy 300 m długości i wisi 180 m nad ziemią. Imponujący i przerażający widok głębi ciągnie się przez całą jego długość. Most znajdujący się w prowincji Hunan jest obecnie najwyższym i najdłuższym szklanym mostem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Jednocześnie może przez niego przejść aż 800 osób

Shanghai Tower – 632 m

Najwyższy budynek Chin, drugi na świecie, 632m wysokości. Wieżowiec jest udostępniony dla turystów i główną atrakcją jest wjazd na platformę widokową  – 546m, czyli 118 piętro.

Rowerem po murze w Xi'an

Wielki Mur w Xi’anie to najbardziej zachowany mur w Chinach. Mur chronił niegdyś miasto które stanowiło centrum polityczne kraju. Mur ma  ok 14 km a najlepszym sposobem na jego zwiedzanie oraz poznanie panoramy miasta jest przejechanie go rowerem, oczywiście chińskim.

Hua Shan – najtrudniejszy szlak na świecie

Tylko dla poszukiwaczy ekstremalnych wrażeń i adrenaliny.  „Przejście” najbardziej niebezpiecznym na świecie szlakiem na świecie na górze Huashan. Poruszamy się po szeregu drewnianych desek, lin i uprzęży, docierając do popularnej „Plank Road in the Sky”. Sama wędrówka to przede wszystkim widok na przepiękne góry i urwiste klify i przepaście gór Huashan. To dobry, ale bardzo ryzykowny sprawdzian wytrzymałości i wiary w siebie. Atrakcję tą traktujmy raczej jako ciekawostkę.

Tajemnice tradycyjnej chińskiej medycyny i rozkosz masażu stóp

Będąc w Chinach wręcz obowiązkowym punktem jest poznanie tajników tradycyjnej chińskiej medycyny. Chińska medycyna naturalna, mająca 5 tysięcy lat tradycji, skupia się głównie na zależnościach i komunikacji między różnymi funkcjami organizmu i narządami. Wszystkie techniki lecznicze chińskiej medycyny naturalnej łączy zjawisko energii życiowej „chi”. Energia ta leży u podstaw całej koncepcji chińskiej medycyny, która zakłada, że choroba jest rezultatem blokady lub braku równowagi energetycznej. Wszystkie metody lecznicze polegają zatem na przywracaniu harmonii w przepływie energii.

Spacer do wodospadu Huangguoshu

Wodospad Huangguoshu jest jednym z największych wodospadów w Chinach. Położony na rzece Baishui, w prowincji Guizhou. Wodospad ma wysokość 77,8 metrów oraz 101 metrów szerokości.  Wodospad jest główną atrakcją Parku Narodowego Huangguoshu. Wodospad można oglądać z różnych perspektyw i można tego dokonać jedynie podczas wędrówki.

Przejazd koleją z Pekinu do Lhasy

Trasę kolejową utworzona dopiero w 2005 roku. Końcowy odcinek do Lhasy na przełęczy Tanggula (5072 m n.p.m.), to najwyżej położona czynna trasa kolejowa na świecie. Cały odcinek ma długość 3757 km i pokonuje się go w ponad 40 godzin.

TAI CHi w Pałacu Letnim

Tai Chi powstało wiele wieków temu w Chinach, jako skuteczna sztuka walki.  Obecnie uprawiane jest jako forma ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia, sposób na oderwanie się od codziennego zgiełku.  Tai Chi to po prostu medytacja w ruchu. Idealnym miejscem do porannych treningów Tai Chi jest Pałac Letni w Pekinie.

Warsztaty kulinarne w Syczuanie

Sztuka gotowania jest integralną częścią kultury chińskiej. Kuchnia chińska jest jedną z najbardziej interesujących i zróżnicowanych kuchni na świecie. Składa się z kilku regionalnych kuchni, wśród których najpopularniejsze są: kantońska, syczuańska, kantońska, czy kuchnia Huiyang i Shandong. My proponujemy warsztaty kuchni syczuańskiej, którą uważamy za najsmaczniejszą w Chinach. Słynie z bardzo pikantnego jedzenia, co ma za zadanie “wyciągać wilgoć z ciała” i przywrócić zachwianą równowagę między yin i yang.

Trekking po Murze Chińskim

Są takie odcinki muru chińskiego gdzie możemy poczuć się niemal jak jej odkrywcy. Dzięki specjalnym pozwoleniom możemy odbyć kilku dniowy trekking po nieznanych i często zniszczonych odcinkach muru chińskiego. Podczas trekkingu nocować będziemy w namiotach w bezpiecznych odcinkach muru.

Nasza oferta wyjazdów do Chin – opis

KLASYCZNE Chiny

Oferta skierowana do osób które chcą poznać symbole i najbardziej znane miejsca Chin jak: Pekin, Xi’an,  Gulin i okolice oraz Hong Kong. Założeniem tej oferty jest  mała grupa, która chciała by poznać tan kraj w dobrym standardzie (hotele 4 i 5*), w dość krótkim czasie (11 dni) pod opieką doświadczonego polskiego pilota.

 17500 PLN / 11 dni / wysoki standard 4 * i 5*

Zobacz ofertę
Pekin z MK Tramping

AVATAR TO NIE FIKCJA

To zdecydowanie najciekawsza jak dla nas oferta do Chin. Oczywiście jest to nasza subiektywna opinia.  Oferta skupia się przed wszystkim na odwiedzeniu mniej znanych Chin i jej walorów krajobrazowych. Dzięki niesamowitym formą skalnym Chiny mają jedna z najpiękniejszych krajobrazów na świecie, często będące inspiracją do hollywódzkich produkcji.

11800 PLN + przelot / 12 dni / standard 3*

Zobacz ofertę
chiny_avatar

Z PLECAKIEM PRZEZ CHINY

To klasyczna oferta trampingowa. Wyjazd jest dość intensywny, ale dzięki pokonywaniu długich dystansów nocnymi pociągami w ciągu zaledwie 3 tygodni w rozsądnej cenie zwiedzimy niemal wszystkie najciekawsze atrakcjie Chin. Standard jak na warunki trampingowe oparty jest na noclegach w hotelach klasy turystycznej, przejazdach nocnych oraz lokalnymi środkami transportu, a to wszystko pod okiem wykwalifikowanego pilota znającego reali Chin.

6500 PLN + 950 USD + przelot / 19 dni /  tramping

Zobacz ofertę
http://www.accorhotels.com/5949

BAŚNIOWA KRAINA

To nasza propozycja wyjazdu o wysokim standardzie na  zamówienie już od 2 osób. Jest to przykładowa oferta którą można dowolnie modyfikować. Na miejscu uczestnikom towarzyszy lokalny anglojęzyczny przewodnik. Wyjazd do Chin na zamówienie przygotowujemy dla dowolnej grupy osób, w dowolny region o różnym standardzie według oczekiwań klienta.

Od 9200 PLN + przelot / 8 dni /  na zamówienie

Zobacz ofertę
Chiny MK Tramping

TYGRYSY AZJI: chiny, korea, japonia

W tej ofercie proponujemy krótkie zwiedzanie Pekinu i okolic który obok Seulu i Tokio jest główną atrakcją programu. Oferta to została przygotowana dla osób chcących w krótkim czasie odwiedzić 3 najbardziej popularne stolice Azji Wschodniej.

13200 PLN + przelot / 1o dni /  standard 3*

Zobacz ofertę
Chiny MK Tramping

Kalendarium

Proponowane wyjazdy do Chin