Opis destynacji:
Na wyobraźnię niejednego z nas działają XVI-wieczne wyprawy konkwistadorów, którzy podbili cywilizację Inków.
Któż z nas nie chciałby wyruszyć śladami Francisco Pisarro w poszukiwaniu ukrytej gdzieś w dżungli stolicy wojowniczych Inków? Któż z nas nie chciałby odkryć złotego miasta legendarnego wodza Atahualpy? A może lepiej podziwiać majestat najdłuższego na świecie pasma górskiego – Andów i eksplorować najgłębszy kanion naszego globu – Colca?
Jadąc do Peru, mamy szansę na poznanie smaku odległej, nieodkrytej jeszcze do końca historii, także tej prekolumbijskiej, ale i na posmakowanie bogactwa tutejszej przyrody: surowego klimatu przepięknych krajobrazów andyjskich i lepkiej atmosfery soczystej dżungli amazońskiej, ale także suchych wiatrów znad płaskowyżu Nazca. Peru to kraj, który czaruje oryginalną mieszanką kulturową Indian i Latynosów. Z jednej strony poznamy gorący temperament pozostały po hiszpańskich zdobywcach, a z drugiej spokojnie wypowiadane w języku keczua i ajmara zaklęcia szamanów. Z jednej strony usłyszymy głęboką, czasem rzewną andyjską melodię wygrywaną na zamponii, a z drugiej przybyłe z Karaibów, ogniste i frywolne rytmy salsy.
Z jednej strony czekają nas spacery po sennej Arequipie i obserwacja w ciszy kondorów, a z drugiej – moce bicie serca na wiszących mostach w Andach, brawurowy zjazd rowerem czy ekscytująca podróż balonem.
WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM
Terminy:
10 lipca – 24 lipca
termin potwierdzony
20 październik – 03/09 listopada
przyjmujemy zgłoszenia
Cena:
2850 USD + przelot
+ 950 USD: opcja Amazonia
Czas trwania
15 lub 21 dni
Sezon wyjazdu
od lutego do listopada
Ilość uczestników
min. 6 - maks.12
Dla kogo
Dla poszukiwaczy przygód i miłośników przyrody i zwiedzania.
Poziom trudności
Zalecany dla osób ze średnim przygotowaniem kondycyjnym
TRANSPORT:
- bilet lotniczy: Cuzco – Lima,
- przejazdy lokalnymi środkami transportu
- wynajęte busy,
ZAKWATEROWANIE:
- hotele 2 i 3*** w pokoju dwuosobowym
WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU
- atrakcje wymienione w programie
- wszystkie bilety wstępów,
- opieka licencjonowanego polskiego pilota MK Tramping
- miejscowe opłaty lotnicze
DODATKOWO
- ubezpieczenie NW i KL oraz bagażu
- miejscowe opłaty lotniskowe
- biletu lotniczego Warszawa – Lima – Warszawa
- wyżywienia ok. 20 USD dziennie
- własnych wydatków
- wycieczek fakultatywnych
Plan wyprawy:
1
WARSZAWA – LIMA
Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping.
Uczestnikom zostaną wręczone dokumenty podróżne. Bagaże otrzymają specjalne identyfikatory ułatwiające ich odbiór w punkcie docelowym oraz podczas kwaterowania w hotelu.
Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych przelot do Limy.
Lądowanie w Limie. Transfer do hotelu na nocleg.
2
LIMA – PARACAS
Zwiedzanie południowej części stolicy Peru, zaczynamy od tradycyjnego marketu żywności i spaceru przez dzielnice Miraflores. Następnie zwiedzimy dzielnicę artystów Barranco i dzielnice rybaków Chorrillos przy samym oceanie. Tu dostajemy prywatna lekcje kuchni peruwiańskiej w której będziemy degustować tradycyjne ceviche.
Po obiedzę transfer do stacji autobusowej skąd przejedziemy do nadmorskiej miejscowości Paracas, 250 km na południe od stolicy. Nocleg w Paracas.
3
PARACAS – ISLAL BALLESTAS – NAZCA
Rejs do rezerwatu Paracas, gdzie będziemy mogli oglądać morską faunę: pingwiny humboldta, pelikany i lwy morskie.
Po rejsie, prywatny busem jedziemy na południe w głąb pustyni w kierunku Nasca. Po drodze zwiedzimy lokalną wytwórnie narodowego drinku Pisco (degustacja), oraz oazę na pustyni Huacachina. Dla bardziej odważnych (fakultatywnie) możliwość przejechania się przez pustynię w specjalnych samochodach boogies.
Zanim dojedziemy do Nasca zatrzymamy się przy wieży widokowej skąd można zobaczyć 2 rysunków na pustyni należące do słynnej linii Nasca. Nocleg w Nasca.
4
NAZCA – AREQUIPA
Dla chętnych możliwość lotu awionetka nad słynnymi liniami Nasca (lot 30 minut, 120 USD).
Po wycieczce jedziemy autobusem malowniczą drogą przez pustynne i górskie obszary do Arequipy.
Po południu przejazd specjalnym pojazdami boogies w głąb pustyni, zwiedzanie stanowiska archeologicznego Cahuachi oraz cmentarzy prekolumbijskich. Przejazd przed wydmy i sandboard.
Powrót do hotelu, kąpiel i wieczorem nocny przejazd komfortowym autobusem do Arequipy.
5
AREQUIPA
Zwiedzanie Arequipy. To przepiękne kolonialne miasto otaczają monumentalne stożki wulkaniczne Kordylierów, z górującym nad wszystkimi, idealnym w swym kształcie – El Misti (5822. m. n.p.m.). Uroda i oryginalność budynków miasta również jest bezdyskusyjna. Arequipa nazywana jest „białym miastem”, ponieważ jest zbudowana z tufu wulkanicznego (sillar), który lśni w porannych promieniach słońca nieskazitelną bielą przechodzącą pod koniec dnia w delikatny róż. Zanim udamy się na zwiedzanie tej perły architektury południowoamerykańskiej, spożyjemy lunch w ogrodach naszego hotelu. Po południu przewodnik oprowadzi nas po historycznym centrum miasta. Zobaczymy m.in. usytuowane na Plaza de Armas katedrę oraz zachwycający kościół jezuitów – Iglesia de la Compania. Obydwa zabytki są przykładem typowego dla Ameryki Łacińskiej stylu mestizo, czyli połączenia chrześcijańskiego baroku z lokalną, pradawną symboliką religijną. Najokazalszym zabytkiem jest jednak klasztor Santa Catalina. Ten oddzielony wysokimi murami od reszty miasta monastyr o powierzchni ok. 20 km kwadratowych jest miejscem szczególnym. To dosłownie oaza „świętego” spokoju, która powoduje, że jak zaczarowani spacerujemy po jej urokliwych, kolorowych uliczkach, zapominając o cywilizacji i upływie czasu. Kolację zjemy w hotelu. Kuchnia tego regionu słynie z potraw z wieprzowiny, krewetek, sera oraz… świnki morskiej.
6
AREQUIPA – COLCA
Po śniadaniu wyjazd busami na całodzienną wycieczkę do Kanionu Colca od zachodniej strony (najmniej uczęszczana) do leżącego w brzegu kanionu miasteczka Cabanaconde. Po drodze zobaczymy jak pustynia zmienia się w wysokie góry. Najważniejszy punkt tego dnia toe Jezioro Mucurca, leżące na wysokości 4,300 m.n.p.m, skąd rozciąga się przepiękny widok na otaczące wulkany, najważniejszy z nich to Ampato (6,290 m.n.p.m.) gdzie znaleziono mumię Juanita. Dojazd i nocleg do Cabanaconde.
7
COLCA – CHIVAY – SIBAYO
Wczesnym rankiem przejazd do punktu widokowego Krzyż Kondora. To malownicze miejsce w Andach jest szczególne, dlatego że tu, codziennie rano, z zadziwiającą dokładnością pojawiają się kondory. Królewskie ptaki imponują swoją wielkością – rozpiętość ich skrzydeł sięga 3 m, dlatego ptak ten ma określenie „kondor wielki”. Ptaki te łatwo rozpoznamy nie tylko po wielkości, ale i po kolorze. Mają one czarne upierzenie z białymi plamkami na skrzydłach i pod szyją, a samice ponadto szary grzebień. Natomiast młode można rozpoznać po ciemnobrązowych piórach. Napatrzywszy się na to podniebne widowisko, zachwycimy się z pewnościąprzepiękną okolicą. Z jednej strony zauważymy czeleście Kanionu Colca, a z drugiej potężne ściany Andów – najdłuższego na Ziemi pasma górskiego.
Przejazd przez kanion i dolinę Colca, oglądając po drodze ogromne pole tarasowe pochodzące z czasów inkaskich.
W południe przejazd do Chivay gdzie będziemy mogli skorzystać z gorących źródeł (fakultatywne). Po kąpielach jedziemy dalej w głąb doliny do wsi Sibayo gdzie będziemy nocować w domu lokalnych Indian.
8
COLCA – CHECACUPE
Całodniowy przejazd przez Andy w kierunku regionu Cusco, po drodze zobaczymy lokalna faunę jak lamy czy alpaki, oraz narodowe zwierzę Peru vicunię. Piekne gòry i plaszczysne beda nasze towarzysze po drodze do miasteczka Checacupe juz w regionie Cusco.
9
CHECACUPE – PISAC
Całodniowa wyprawa w kierunku tęczowych gór Palccoyo lub Vinicunca (do ustalenia na miejscu z pilotem) na wys. 5000 m n.p.m. lub trekking 8 km na wys. 4100 m n.p.m do inkaskiej świątyni Waqra Pukara, wystającej jak rogi ze szczytu spiczastej góry.
Po południu przejazd w kierunku Świętej Doliny rzeki Urubamba, do miejscowości Pisac gdzie będziemy nocować.
10
PISAC – QUILLABAMBA
Rano odwiedzimy indiański targ w Pisac.
Następnie przejazd przez dolinę rzeki Urubamba do miasteczka Ollantatytambo gdzie zwiedzimy słynne ruiny Świętej Doliny Inków.
Po południu dalszy przejazd przez w kierunku dżungli. Po pokonaniu przełęcz Abra Malaga (4330 m n.p.m.) zjedziemy wschodnią stroną Andów w kierunku lasów tropikalnych.
Późnym popołudniem dojazd do miasteczka Quillabamba (1000 m n.p.m.) w tropikalnej części regionu Cusco.
11
QUILLABAMBA
Przed świtem wjeżdżamy w głąb dżungli w poszukiwaniu narodowego ptaka Peru – Gallito de las Rocas (Rupicola peruviana). O świcie samce o pięknych czarno-pomarańczowych piórach zaczynaja taniec godowy, aby zwrócić uwagę obserwujących je samic.
Powrót na śniadanie. Następnie odwiedzimy lokalnego producenta kawy, gdzie dowiemy się o ich uprawach i proces produkcji.
Po południu odwiedzimy muzeum kultur amazońskich. Nocleg w Quillabamba
12
QUILLAMBA – AQUAS CALIENTES – MACHU PICCHU – CUZCO
Wcześnie rano przejazd do Santa Teresa skąd pociągiem (ok. 30 min) dotrzemy do Aguas Calientes u stóp góry Machu Picchu.
Docieramy do magicznego Machu Picchu. „Zaginione miasto Inków” zwiedzamy z przewodnikiem, który dokładnie opowie historię tego odkrytego dopiero w 1911 r. przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama miejsca. Mimo iż od odkrycia siedziby Inków minęło już prawie 100 lat, to nadal miejsce to jest owiane tajemnicą. Do tej pory naukowcy spierają się, co do przeznaczenia tego miejsca. Jedni uważają, że była to twierdza, inni, że letni pałac Manco Inki, który po ucieczce z Cuzco chciał mieć swoją siedzibę w niedostępnym miejscu, a jeszcze inni twierdzą, że był to klasztor „Dziewic słońca”. Niezależnie od przeznaczenia Machu Picchu, jest ono na tyle wyjątkowe i cenne, że niektórzy uznają je za ósmy cud świata. Po wspólnym zwiedzaniu z przewodnikiem każdy będzie miał czas na zwiedzanie indywidualne, żeby sięsamemu przekonać, czy miasto położone na szczycie góry porośniętej dżunglą dla niego również jest wyjątkowe czy nie.
Powrót autobusem do Cusco.
13
CUZCO
Dziś poznamy stolice Państwa Inków, Cusco. Miasto jest unikatem ze względu na swoja historie i architekturę. Podczas spaceru po mieście zwiedzimy imponującą katedrę (największą na kontynencie), Świątynię Słońca i ogromne pozostałości Sacsayhuaman.
Po południu czas wolny na odpoczynek po trekkingu lub spacer po malowniczych uliczkach Cusco.
14
CUZCO – LIMA – wylot do POLSKI
Przelot do Limy. Chętni będą mieli dziś okazję zwiedzić słynne Muzeum Złota, gdzie mieści się jedna z największych prywatnych kolekcji zabytkowych wyrobów złotniczych. Wieczorem wylot powrotny do Polski.
15
Przylot do POLSKI
Amazonia
14
CUZCO – IQUITOS
Transfer na lotnisko i przelot do Iquitos (z międzylądowaniem w Limie), niesamowitego miasta w dżungli, gdzie żyje pół miliona ludzi niemal odciętych od reszty świata.
Jeśli czas pozwoli zwiedzimy lokalny market, zapoznamy się z historią baronów kauczuku i pozostałościami, które zostawili, zwiedziemy lokalne plaże i spróbujemy lokalnego jedzenia. Nocleg w Iquitos
15
SPŁYW AMAZONKĄ
Spływ Amazonką w kierunku miasteczka Caballococha (300 km od Iquitos) w pobliżu granicy z Kolumbią i Brazylią. Nocleg na statku.
16
SPŁYW AMAZONKĄ
Drugi dzień rejsu przez Amazonie, wieczorem dopłynięcie do Caballococha. Nocleg.
17
CABALLOCOCHA
Wyprawa łodziami w okolice Caballococha w poszukiwaniu różowych delfinów.
Spotkanie z Indianami z plemienia Ticuna lub Yagua.
18
CABALLOCOCHA – IQUITOS – LIMA
Przelot awionetką z Caballococha do Iquitos, skąd przelecimy do Limy.
Transfer do hotelu. Po odpoczynku jak czas pozwoli odwiedziemy imponujące Centrum Historyczne (UNESCO)
19
LIMA (DZIEŃ REZERWOWY)
Zwiedzanie Limy, 10 milionowej metropolii położonej nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Zwiedzanie zaczynamy od wizyty na lokalnym targu, skąd przejdziemy przez nadmorskie dzielnice Miraflores y Barranco. Lima znana też jest jako gastronomiczna stolica kontynentu, więc w porze obiadowej przejdziemy szybkąkulinarną lekcje robienia klasycznego peruwiań skiego ceviche i narodowego drinku pisco sour.
Pożegnalna kolacja i ostatni nocleg w Peru.
Uwaga: Organizacja spływu Amazonką jest dość nieprzewidywalna, dlatego ze względów organizacyjnych do programu wstawiamy pobyt i zwiedzanie Limy jako dzień rezerwowy.
20-21
LIMA – POWRÓT DO POLSKI
Wcześnie rano przejazd lotnisko i wylot powrotny do Polski. Lądowanie w Warszawie następnego dnia.
Sorry, the comment form is closed at this time.