INDONEZJA (Zachodnia Papua)

Wyprawa do plemienia Korowajów i Dani

Opis destynacji:

Jedna z największych połaci lasu deszczowego świata, spotkanie z ostatnimi wyizolowanymi plemionami naszej planety, nocleg w chatach na drzewach budowanych nawet kilkanaście metrów nad ziemią, poznanie codziennego życia w dżungli, polowanie na dziki, kąpiele w rzekach zamieszkanych przez krokodyle, spływ łodziami przez najdziksze partie Papui, animistyczne wierzenia, niezwykłe rytuały, podróż w czasie do epoki kamienia łupanego.

Przenieś się z nami w czasie do epoki kamienia łupanego, tam gdzie wiara w czary jest wciąż wyznacznikiem życia ludzkiego i napawa strachem i respektem, gdzie pokonanym wrogom ucina się głowy – Papua Zachodnia to ostatnie takie miejsce na Ziemi, a wyprawa z nami to ostatni moment, żeby tego doświadczyć. Dotrzemy do najbardziej niedostępnych, rzadko odwiedzanych przez białych terenów pomiędzy dopływami rzek Brazza, Digul i Eilanden (Siretsj) na południe od mitycznej Doliny Baliem. Zamieszkują je plemiona Kombajów i Korowajów.
Pierwsi przybysze z zewnątrz dotarli na skraj terytorium Korowajów w latach 80. XX w. Wcześniej zapuszczały się tutaj tylko wyprawy łowców głów z asmackiego szczepu Citak-Mitak, tradycyjnie traktujące Korowajów jako obiekt polowań. To tłumaczy dlaczego na Ziemi żyją ludzie ukryci w konarach drzew. Korowajowie budujący swoje domostwa nawet dwadzieścia metrów nad ziemią w ten sposób zabezpieczają się przed atakiem wrogiego plemienia, monstrów i złych duchów, którymi – wierzą w to mocno – zapełnia się dżungla, gdy zapada ciemność.
Po zakończeniu trekkingu przez terytoria Korowajów i Kombajów uczestnicy wyprawy staną na krańcu znanego im świata – obfitująca niegdyś w dramaty Dolina Baliem dziś jest ostatnim bastionem cywilizacji i służy jako baza wypadowa dla eskapad zgłębiających tereny plemion Dani, Lani i Yali. Wyprawa, dotrze do osławionej wioski Jiwica, gdzie członkowie plemienia Dani przechowują mumię swojego praprzodka. Weźmiemy też udział w tradycyjnej uczcie Dani, połączonej z pieczeniem prosiaka i niezwykłą inscenizacją walk, jakie większość plemion urządza przy okazji większych świąt.
Wizyty w wioskach Korowajów, Kombajów i Dani są niezapomnianym przeżyciem. Tym bardziej, że we wciąż niezbadanym świecie Papuasów, każdy jest odkrywcą. Nie ma przy tym wątpliwości, że to ostatnie miejsce na Ziemi, w którym takie odkrycia są możliwe. Zanim pod naporem naszego świata runie ten prawdziwy, pierwotny świat.

03 września – 18 września

6200 USD + przelot od 2300 PLN

Czas trwania

16 dni

Sezon wyjazdu

od lutego do listopada

Ilość uczestników

min. 4 - maks.12

Travel / Trekking

wyprawa z kontrahentem, dla miłośników trekkingów i przyrody.

Poziom trudności

Średnio zaawansowany. Zalecany dla osób ze średnim i dobrym przygotowaniem

Cena zawiera

Zobacz

TRANSPORT:

 • przeloty wewnętrzne na trasach: Jakarta-Makassar, Makassar – Jayapura, Jayapura- Dekai, Dekai – Wamena, Wamena- Jayapura, Jayapura – Dżakarta,
 • wynajęcie dwóch prywatnych łodzi na trasie do i z Mabul,
 • wynajęcie tragarzy, rangersów, przewodników, kucharzy etc. (łącznie ok 30 osób),
 • całodobową opiekę polskiego przewodnika.

ZAKWATEROWANIE:

 • noclegi w hotelu 4**** (w Dżakarcie oraz w Jayapura), hotelu 3*** (Wamena) oraz pod namiotami w trakcie wyprawy.

WYŻYWIENIE:

 • pełne wyżywienie na całej trasie.

OBSŁUGA NA MIEJSCU:

 • wynajęcie tragarzy, rangersów, lokalnych przewodników, kucharzy etc. (łącznie ok. 30 osób),
 • całodobową opiekę polskiego przewodnika.

INNE:

 • opłacenie niezbędnych pozwoleń na podróż w głąb wyspy,
 • wypożyczenie niezbędnego sprzętu biwakowego (namioty, sprzęt do gotowania),
 • sprzęt nawigacji satelitarnej oraz telefon satelitarny,
 • ubezpieczenie

Cena nie zawiera

Zobacz
 • wizy do Indonezji (ok. 25 USD),
 • dodatkowego wyżywienia w Kuala Lumpur i na Sumatrze (ok. 250 USD),
 • napiwków ok. 50 USD,
 • dodatkowych atrakcji,
 • własnych wydatków.
 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – DŻAKARTA

Przelot z Warszawy do Dżakarty.

2

DŻAKARTA – JAYAPURA

Lądowanie w Dżakarcie. Spotkanie na lotnisku z miejscowym polskojęzycznym przewodnikiem. Nocny lot na Papuę.

3

JAYAPURA – DEKAI

Wcześnie rano wylądujemy w Jayapurze, by przesiąść się na kolejny samolot do Dekai. Już sam przelot dostarczy nam niesamowitych wrażeń – z okien samolotu będziemy podziwiać gęste połacie lasu deszczowego, wijące się potężne rzeki, poszarpane wierzchołki gór oraz nieliczne ślady ludzkiej obecności w bezkresnym oceanie dżungli. Po około godzinie dotrzemy do Dekai. Po zakwaterowaniu się zjemy lunch w lokalnym warungu. Następnie wybierzemy się jeszcze na lokalne targowisko, gdzie będzie można nabyć niezbędne na wyprawę zapasy.

4

SPŁYW RZEKĄ

Rano wyruszymy do przystani nad rzeką Brazza, gdzie przesiądziemy się na długie łodzie motorowe. Całodzienny spływ rzekami Brazza i Siretsj zakończy się w wiosce będącej bazą wypadową dla naszej wyprawy. Podczas rejsu będziemy obserwować nieliczne, ludzkie osiedla, egzotyczne ptaki, małpy, żółwie, a nawet krokodyle! Będziemy negocjować z wodzem wioski i wybierać tragarzy, którzy nazajutrz wyruszą z nami. Nocleg na podłodze w drewnianej chacie, gdzie nie ma moskitiery, więc warto jest rozwiesić własną.

5-10

TREKKING PO TERYTORIACH KOROWAJÓW

Rozpoczynamy właściwą wyprawę! Od teraz poruszać będziemy się po trudnych terytoriach Korowajów i (opcjonalnie) Kombajów. Odwiedzimy od pięciu do ośmiu „domów na drzewach” (ilość uzależniona od warunków pogodowych i naszych możliwości J), dzięki czemu poznamy niezwykłe życie ich mieszkańców. Podczas siedmiu dni w dżungli nie tylko zwiedzimy kilka odciętych od cywilizacji osad, ale także doświadczymy piękna i groźnej potęgi jednej z najdzikszych połaci lasu deszczowego świata. Nie musimy się jednak martwić – zawsze obecny będzie wynajęty w wiosce przewodnik.

UWAGA:
Trasa wyprawy nigdy nie jest taka sama i zależy w zdecydowanym stopniu od tego, gdzie nasi przewodnicy zlokalizowali w ostatnim czasie domy na drzewach. Korowajowie to nomadzi, przemieszczają się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu żywności i nowych terenów łowieckich. Z tego powodu program może ulegać modyfikacjom w trakcie realizacji.

11

DEKAI

Z samego rana wyruszymy z powrotem do Dekai. Nocleg w hotelu.

12

DEKAI – WAMENA

W godzinach porannych (godzina wylotu uzależniona od warunków pogodowych) lot do Wameny. Po lunchu czas wolny. Wieczorem kolacja i nocleg w najlepszym hotelu w mieście.

13

WAMENA

Rano wyruszymy do magicznej wioski Jiwica, której mieszkańcy przechowują ponad dwustuletnią, „wędzoną” mumię założyciela wioski. Tak, to ta sama mumia, z którą wszyscy odwiedzający robią sobie zdjęcia. Następnie zawitamy do sąsiedniej wioski Anemoigi, gdzie zjemy lunch, po czym będziemy uczestniczyć w tradycyjnych tańcach oraz inscenizowanej „bitwie”, jakie Dani urządzają przy okazji większych ceremonii. „Bitwa” kończy się rytualnym zabiciem świni, którą przyrządza się potem w tradycyjny sposób: zapieka się ją w dole zasypanym gorącymi kamieniami. Późnym popołudniem powrót do Wameny, kolacja i nocleg w hotelu.

14

WAMENA – JAYAPURA

Przelot do Jayapury. Następnie zwiedzimy rybackie wioski na jeziorze Sentani oraz  bardzo ciekawe muzeum etnograficzne w Jayapurze. Nocleg w hotelu..

15

JAYAPURA – DŻAKARTA – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Dżakarty. Wieczorem wylot do Polski.

16

Przylot do WARSZAWY

Mapa wyprawy:

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.