UGANDA, KENIA

Górskie perły Afryki

Opis wyjazdu:

W poszukiwaniu mało eksplorowanych przez turystów i prawie dziewiczych miejsc w Afryce proponujemy niezwykłą wyprawę trekkingową w masywie Mount Kenia i wyjście na Point Lenana 4985 m n.p.m., oraz zdobycie wulkanu Mount Elgon w Ugandzie, o wysokości 4321 m n.p.m.

Obie trasy prowadzą przez wspaniałe widokowo miejsca z endemiczną fauną i florą, które zawsze nam się będą kojarzyły już z Afryką. Trasy te nie wymagają umiejętności wspinaczkowych i każdy doświadczony turysta chodzący po górach jest w stanie je zdobyć. Pomogą mu w tym oprócz naszego polskiego przewodnika oddany team lokalny składający się z miejscowego przewodnika, tragarzy, kucharza.

– Mount Kenia, położona prawie na równiku to drugi co do wielkości szczyt Afryki zaraz po Kilimandżaro. Podczas naszego 5 dniowego trekkingu trasą wiodącą przez cały masyw, z trzech wierzchołków Batian 5199 m n.p.m., Nelion 5189 m n.p.m. i Point Lenana 4895 m n.p.m, proponujemy wejście na ten najniższy. Mount Kenia to wygasły wulkan zdobyty dopiero w roku 1899 roku przez Anglików. Dwa jego najwyższe wierzchołki są dostępne tylko dla wspinaczy natomiast Point Lenana nie jest trudny technicznie i jest możliwy do zdobycia przez doświadczonych turystów pieszych.

Mount Elgon jest wygasłym wulkanem tarczowym – czyli wulkanem o spłaszczonym i szerokim stożku o wysokości 4321 m n.p.m. bardzo rzadko zdobywanym przez zagranicznych trekkerów choć wyjście nie przedstawia żadnych technicznych trudności. W programie 4-dniowy trekking.

Dodatkowo oprócz trekkingów w Ugandzie czeka nas potężna dawka adrenaliny czyli udział w jednym z najtrudniejszych raftingów w Afryce, przez wielu uważany nawet za trudniejszy niż ten osławiony na rzece Zambezi.

Natomiast w Kenii, safari w Parku Narodowym Nakuru, obejmującym jezioro Nakuru i jego okolice. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie stosunkowo łatwo można spotkać oba nosorożce.  Z doświadczenia wiemy że to zwierzę akurat najtrudniej spotkać z całej wielkiej piątki.  Kolejnym zwierzęciem do kolekcji dla myśliwych z aparatami jest jeden z gatunków żyraf – żyrafa Rothschilda występujący tylko tutaj i w Ugandzie.

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Terminy:

13 lipca – 22 lipca

– przyjmujemy zgłoszenia

15 października – 24 października

– przyjmujemy zgłoszenia

Cena:

3950  USD + przelot

 

Mt Kenya – 7 dni
1650 USD + przelot

* dojazd do Nanyuki bez pilota

 

Mt Elgon – 10 dni
1915 USD + przelot

* powrót do Kampali bez pilota

Czas trwania

7, 10 lub 16 dni

Ilość uczestników

od 4 do 12 osób lub od 2 osób na zamówienie

Dla kogo

Dla miłośników górskich wspinaczek i krótkiego zwiedzania

Poziom trudności

o średniej kondycji fizycznej i doświadczeniu w górskich trekkingach

Cena zawiera

Zobacz

KENIA

 • opłata za wstęp do parku MT Kenya;
 • safari w PN Nakuru;
 • noclegi w hotelach podczas przejazdów oraz w Nairobi;
 • noclegi w namiotach lub schroniskach podczas trekkingu;
 • wszystkie niezbędne podatki;
 • transfer od granicy z Ugandą do Nairobi;
 • pełne wyżywienie oraz woda podczas przejazdów i posiłków;

UGANDA

 • opłata za wstęp do parku MT Elgon;
 • rejs po Nili;
 • noclegi w hotelach podczas przejazdów oraz w Kampali;
 • noclegi w namiotach lub schroniskach podczas trekkingu;
 • wszystkie niezbędne podatki;
 • transfer od Kampali do granicy z Kenią;
 • pełne wyżywienie oraz woda podczas przejazdów i posiłków;

INNE

 • opieka 1 polskiego pilota MK Tramping podczas całości trwania wyjazdu;
 • rozszerzone ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance;
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • mobilna komunikacja z uczestnikami oraz materiały informacyjne;

Cena nie zawiera

Zobacz
 • wiza do Kenii
 • wiza do Ugandy
 • rafting po Nilu (120 USD)
 • testy PCR do Kenii i Ugandy
 • napiwki (do ustalenie wg wielkości grupy, min. 10 USD/os/ dzień)
 • wyposażenie trekkingowe niezbędne w górach
 • wydatków własnych
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – KAMPALA

Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych przelot do Entebbe

Po przylocie i procedurach wizowych, transfer do hotelu w Kampali, stolicy Ugandy, nocleg.

2

KAMPALA – JINJA

Przejazd do miasta Jinja położonego nad Nilem, niedaleko miejsca gdzie rzeka ta wypływa z Jeziora Wiktorii.

Zagadka żródeł Nilu przez lata nurtowała najsławniejszych podróżników, którzy odkrywali środek Afryki w XIX wieku między innymi Davida Livingstona i Henry Mortona Stanleya. Zagadkę rozwiązał ostatecznie John Hanning Speke słusznie twierdząc w roku 1858 że Nil bierze początek właśnie z tego największego jeziora w Afryce choć minęło jeszcze kilkanaście lat zanim to ostatecznie potwierdzono.

Wycieczka łódzią do miejsca skąd Nil bierze początek wypływając z jeziora Wiktorii. Powrót do hotelu w Jinja, nocleg.

3

JINJA

Całodzienny rafting na Nilu, jeden z najbardziej emocjonujących raftingów na świecie.  Na trasie raftingu lunch na jednej z wysp na rzece.

Kończymy spływ kolacją na brzegu, podziwiając zachód słońca, powrót do hotelu. Nocleg.

4

JINJA – SIPI

Po śniadaniu kilkugodzinny przejazd do podnóża Mount Elgon, do miejscowości Sipi, leżącej na wysokości 1775 m n.p.m..

Po zakwaterowaniu i lunchu robimy krótki trekking wśród plantacji bananowych i pól kukurydzy do wodospadów Sipi – kaskady trzech wodospadów z których najwyższy mierzy około 100 metrów. Pierwszy kontakt wzrokowy z wyłaniającymi się spoza chmur szczytami Mount Elgon. Na kraterze wulkanu o średnicy około 8 km znajduje się 5 głównych wierzchołków, dwa z nich są już po kenijskiej stronie a trzy po ugandyjskiej w tym najwyższy Wagagai o wys 4321 m n.p.m na który będziemy wchodzić.

Wracając z wodospadów zajrzymy jeszcze na plantację kawy – tutejsza Bugisu  Arabica rosnąca na żyznych wulkanicznych zboczach postawi nas na nogi codziennie rano podczas trekkingu. Powrót do hotelu, nocleg.

5

SIPI – KAPKWATA – PISWA HUT CAMPSITE (Trekking na Mt. Elgon)

Przejazd do miejscowości Kapkwata na wysokości 2190 m n.p.m. skąd zaczynamy nasz trekking, którego trasa prowadzi dzisiaj przez las i zarośla bambusowe, a następnie wrzosowiska do Piswa Hut Campsite na wysokości 2850 m, gdzie spędzimy noc.

Czas przejścia to około 5-6 godzin. Nocleg w namiotach

6

PISWA HUT CAMPSITE – HUNTERS CAVE CAMP (Trekking na Mt. Elgon)

Po śniadaniu ruszamy do Hunters Cave Camp wspinając się na krawędz krateru, idziemy wśród endemicznej roślinności gór Afryki Wschodniej takich jak wielkie dochodzące do 3 m wysokości lobelie oraz senecje. Mijając gorące zródła i wąwóz Suam dochodzimy do Hunters Cave Camp na wysokości 3850 m n.p.m.

Czas przejscia około 6-7 godzin. Nocleg w namiotach.

7

HUNTERS CAVE CAMP – WAGAGAI – MUDE CAVE CAMP (Trekking na Mt. Elgon)

Po bardzo wczesnym śniadaniu wspinamy się na najwyższy wierzchołek Mount Elgon – Wagagai – 4321 m n.p.m.
Zaglądamy na dno kaldery, a schodząc jeszcze zaliczamy szczyt Jackson o wysokości 4165 m.  Nocleg w Mude Cave Camp na wys 3500 m n.p.m.
Czas przejścia około 8-10 godzin. Nocleg w schronisku.

8

MUDE CAVE CAMP – BUDARIRI – MBALE (Trekking na Mt. Elgon)

Całodzienne zejście – około 7- 8 godzin z Mude Cave Camp do miejscowości Budariri na zachodnich zboczach góry na wysokości około 1000 m n.p.m. skąd już samochodem do miasta Mbale gdzie przy kolacji świętujemy zdobycie szczytu. Nocleg w hotelu.

9

MBALE – KAMPALA / NAKURU

Przejazd w stronę Kenii. Po ok. 1,5 godziny przekraczamy granicę skąd jedziemy na wschód do Nakuru. Po ok. 6 godzinach docieramy do hotelu u bram Parku Narodowego Nakuru.

Grupa I:  Trekking na MT ELGON – 10 dni

Kilkugodzinny powrót do Kampali, ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu. Następnego dnia przelot powrotny do Polski

10

PARK NARODOWY NAKURU 

Safari w PN Jeziora Nakkuru. To jedno z najciekawszych jezior występujących w Kenii. Jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka, ponieważ wynosi zaledwie 40 km2. Nakuru jest również stosunkowo płytkie (średnia głębokość wynosi ok. 3 m), a jego wody są bardzo zasolone. O tak silnym zasoleniu doskonale świadczy biały osad zbierający się na brzegach jeziora. Wysokie zasolenie wód tworzy idealne środowisko do życia dla wielu gatunków organizmów wodnych i glonów. To właśnie dzięki takim glonom jezioro często zasiedlane jest przez ogromne ilości różowych flamingów. Tworzy to niesamowite wrażenie dla podziwiających je osób. Dzięki temu Nakuru zyskało wielką popularność na całym świecie i przyciąga ogromne ilości turystów spragnionych tego pięknego widoku brodzących po jeziorze flamingów. Słonowodne środowisko jeziora nie przeszkadza również innym populacjom zwierząt. Można tutaj dostrzec wiele dzikich, potężnych zwierząt (np. lwów, hipopotamów, kobów śniadych, kozłów).
PN Nakuru to również siedlisko rzadkich, a występujących w parku nosorożców oraz zagrożonych wyginięciem żyraf Rothschilda i dość licznych lamartów.

11

 NAKURU – NANYUKI

Przejazd (ok. 4 godz.) do Nanyuki na wysokość 2000 m n.p.m.
Po drodze przystanek nad Wodospadami Thomsona, oraz zatrzymamy się na równiku, gdzie przeprowadzimy eksperyment w wodą. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Grupa II:  Trekking na MT KENYA – 7 dni

Kilkugodzinny powrót do Kampali, ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu. Następnego dnia przelot powrotny do Polski. Przylot do Narobi, nocleg.
Kolejnego dnia po wczesnym śniadaniu przejazd na północ do miasta Nanyuki leżącego na wysokości 2000 m n.p.m., po drodze krótki postój i “chrzest równikowy” w miejscu gdzie dokładnie przebiega równik. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

12

NANYUKI – SIRIMON GATE – OLD MOSES HUT (Trekking na Mt Kenya)

Przejazd 16 km z Nanyuki do miejsca startu naszego trekkingu – Sirimon Gate – bramy wejściowej do Parku Narodowego Mount Kenia wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Unesco w 1997 roku. Po 5-6 godzinach marszu przez piękne lasy deszczowe i bambusowe dochodzimy do Old Moses Hut na wysokości 3300 m n.p.m. Stąd już pojawiają się piękne widoki na główne szczyty masywu Mount Kenia z Batianem i Nelionem – dwoma najwyższymi na czele. Nocleg w schronisku.

13

OLD MOSES HUT – SHIPTONS CAMP (Trekking na Mt Kenya)

Po śniadaniu czeka nas kolejne 5-6 godzin marszu do Shiptons Camp na wysokości 4200 m n.p.m. z którego to północne ściany obu najwyższych wierzchołków Batian i Nelion są doskonale widoczne. Nocleg w schronisku.

14

SHIPTONS CAMP –  POINT LENANA – MT KENYA BANDAS (Trekking na Mt Kenya)

Bardzo wczesna pobudka o 2.30 w nocy tak aby po około 3-4 godzinach wspinaczki zdążyć z wejściem na wschód słońca na Point Lenana – 4985 m n.p.m. Po nacieszeniu się widokami ze szczytu – przy idealnej widoczności można nawet dostrzec szczyty Kilimandżaro na południu czy Mount Elgon na granicy z Ugandą na zachodzie, zejście do schronu Minto Hut na wysokości 4190 m n.p.m.

Po krótkim odpoczynku schodzimy już niżej do schroniska Mount Kenya Bandas na wysokości około 3000 m n.p.m. gdzie czekają nas już w miarę cywilizowane warunki i wreszcie gorący prysznic. Nocleg w schronisku.

15

MT KENYA BANDAS – NAIROBI

Ostatni dzień trekkingu- zejście do bramy parku gdzie już czekają na nas samochody, które zabiorą nas do Nairobi.

Wieczór spędzamy świętując zdobycie szczytu w jednej z nasłynniejszych restauracji Nairobi i całej wschodniej Afryki-Carnivore czyli „mięsożerca” gdzie między innymi serwują mięso krokodyla czy strusia.

16

NAROBI – POWRÓT DO POLSKI

Transfer na lotnisko i powrót do Polski z międzylądowaniem.

Jeśli lot powrotny jest wieczorem jest możliwość wyjazdu na przedmieścia Nairobi i zwiedzenia farmy Karen Blixen autorki słynnego “Pożegnania z Afryką” tak fantastycznie pokazanego również na ekranie z kultowymi już rolami Meryl Streep i Roberta Redforda.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.