MAROKO

Trekking na Jebel Toubkal

Opis wyjazdu:

Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego  w północnym Maroku to jeden z najłatwiejszych czterotysięczników, bezpieczny i idealny na rozpoczęcie przygody z wysokimi górami. Jego położenie 80 km od Marrakeszu powoduje że jest łatwo i szybko dostępny.

Proponujemy 3 dniowy trekking z polskim oraz lokalnym przewodnikiem w dowolnym wybranym przez Was terminie. Najlepszy okres na zdobycie szczytu to maj – październik choć też możliwie są bezpieczne wyjścia zimowe od listopada do kwietnia z użyciem raków.

Proponujemy 10 – dniowe wyjazdy przez cały rok, łączące w sobie elementy zwiedzania dwóch z najciekawszych miast Maroka i wejście na jeden z najłatwiejszych czterotysięczników na świecie, najwyższy szczyt Atlasu – Jebel Tubkal 4167 m n.p.m.

Oferta do pobrania:

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

(już od 2 osób)

Terminy:

16 kwietnia – 23 kwietnia

30 kwietnia- 07 maja

23 lipca – 30 lipca

– termin potwierdzony

12 sierpnia- 18 sierpnia

– termin potwierdzony

05 września – 11 września

– przyjmujemy zgłoszenia

Cena:

800 EURO + przelot

 + opcja Essaouria (2 dni) – 160 EURO

+ opcja Ait Benhadou (2 dni) – 110 EURO

Czas trwania

7 dni

Ilość uczestników

od 2 do 12 osób

Dla kogo

Dla miłośników górskich wspinaczek i krótkiego zwiedzania

Poziom trudności

o średniej kondycji fizycznej i doświadczeniu w górskich trekkingach

Cena zawiera

Zobacz

ZAKWATEROWANIE

 • noclegi w riadach oraz schronisku podczas trekkingu,

WYŻYWIENIE

 • śniadania w hotelach w Marakeszu i Essauri
 • pełne wyżywienie podczas trekkingu

TRANSPORT

 • transport busem z kierowcą
 • transfery lotnisko- hotel – lotnisko

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU

 • trekking na Jebel Toubkal (przewodnik górski, tragarze, muły)
 • opieka 1 polskiego pilota MK Tramping podczas całości trwania wyjazdu.

DODATKOWO

 • ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance – 30000,- EUR, NNW 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • mobilna komunikacja z uczestnikami oraz materiały informacyjne

Cena nie zawiera

Zobacz
 • dodatkowo płatnego przelotu do Marakeszu ok. 1000 PLN,
 • pozostałego wyżywienia ok. 15-20 Euro/dzień,
 • napiwków dla kierowcy i przewodników podczas trekkingu – 20 Euro od osoby,
 • bilety wstępów do odwiedzanych miejsc, ok. 30 Euro
 • wstępów do hamanów, ok. 25 Euro
 • wydatków własnych
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – MARAKESZ

Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych przelot do Marakeszu

Po przylocie do Marrakeszu, transfer do centrum miasta, zakwaterowanie. Nocujemy w riadzie, przerobionym na wygodny hotel. Riady to dawne marokańskie rezydencje mieszkalne najczęściej z małym niezadaszonym dziedzińcem w środku, odnowione i z typowo marokańskim wystrojem są idealnym miejscem na nocleg w Mararkeszu.

Wieczorem spacer po jedynym w swoim rodzaju, największym placu Maroka Jemaa el Fna, tętniącym życiem , pełnym straganów z ulicznym jedzeniem, w końcu kuchnia marokańska jest uznawana za jedną z najlepszych kuchni na świecie. Spróbujemy kuskus, tajin, harirę i inne przepyszne marokańskie potrawy. Wszystko to uzupełnione miejscowymi oliwkami popijamy typowo marokańską bardzo słodką, miętową herbatą.

2

MARAKESZ

Zwiedzanie Marakeszu, uważanego przez wielu podróżników za najciekawsze miasto Maroka. Przepięknie położone u stóp Atlasu, było przez wiele lat ważnym ośrodkiem artystycznym i kulturowym świata Islamu. Zwiedzimy min. meczet Kutubia, pałace królewskie El Badi z XVI wieku i El Bahia z XIX wieku, Jardin Menera, grobowce Saadytów.

Resztę dnia spędzamy gubiąc się bez przerwy w plątaninie wąskich uliczek w medinie oraz na zakupach. Warto kupić oliwki i szafran.

Dla chętnych fakultatywnie zwieńczeniem zwiedzania będzie relaks w tradycyjnym marokańskim hammamie.

3

MARAKESZ – IMLIL

Po obfitym marokańskim śniadaniu, zwiedzamy jeszcze przepiękny ogród botaniczny Majorelle, kupiony i odnowiony latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez znanego projektanta mody Yves Saint Laurenta.

Po wczesnym lunchu zjedzonym w jednej z restauracji na budzącym się do życia Placu Jemaa El Fnaa wyjeżdżamy w kierunku gór Atlas. Po przejechaniu 80 km docieramy do miejscowości Imlil na wysokości 1740 m n.p.m. Zakwaterowanie i ostatnie przygotowania do trekkingu.

4

PIERWSZY DZIEN TREKKINGU

Po śniadaniu wyruszamy na trekking, nasze główne bagaże będą niosły muły, my niesiemy tylko małe plecaki z najbardziej niezbędnymi rzeczami.

Czeka nas około 5-6 godzin marszu do schroniska na wysokości 3207 m n.p.m. Trasa choć cały czas pod górę jest stosunkowo łatwa, po drodze zatrzymujemy się na smaczny marokański lunch i niezliczoną ilość razy na miętową herbatę serwowaną po drodze niemal co krok.

Kolacja i nocleg w schronisku w sali wieloosobowej.

5

DRUGI DZIEN TREKKINGU

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na najwyższy szczyt Atlasu, w zależności od samopoczucia (niektórym może dać się we znaki choroba wysokościowa, najczęściej ból głowy ) czas wejścia to około 4-6 godzin w obie strony. Trasa wejściowa jest dosyć stroma, w przypadku opadów śniegu konieczne jest użycie raków (to najczęściej w okresie listopad-kwiecień), które bez problemu pożyczymy w schronisku.

Po powrocie do schroniska krótki odpoczynek i lunch a potem około 3-4 godzin zejścia do Imlil. Nocleg.

6

IMLIL – MARAKESZ

Powrót samochodem do Marrakeszu zajmie nam około 2 godzin. Po zakwaterowaniu czas na odpoczynek przy miętowej herbacie i zasłużony relaks i masaże w hammamie. Nocleg w Marrakeszu.

7

MARAKESZ – POWRÓT DO POLSKI

Czas wolny, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Opcja: ESSAOUIRA

7 (1)

MARAKESZ – ESSAOURIA

Rano wyjeżdżamy w kierunku Atlantyku do miasta Essaouira, dokąd docieramy po około 3 godzinach jazdy.

Essaouira, – dawny port i bastion obronny Portugalczyków to warte odwiedzenia i spędzenia kilku dni miasto z ciekawą architekturą i świetnymi plażami do windsurfingu i kitesurfingu w tej części wybrzeża atlantyckiego. Sport te uprawia się tutaj przez cały rok. Po zakwaterowaniu zapoznanie z miastem.

Zwiedzanie miasta zaczynamy od murów miejskich, dawnych wałów obronnych z XVIII wieku, widowiskowo okalających miasto. Essaouira jest trzecim co do wielkości portem rybackim w Maroku po Agadirze i Safi dlatego obowiązkowo przerwę na lunch robimy w porcie przy stanowiskach z grillowanymi owocami morza, to co zjemy możemy sobie sami wybrać z właśnie dostarczonego na miejsce świeżego połowu. Zwiedzanie mediny, ewentualne zakupy w niezliczonych sklepikach połączonych z galeriami sztuki (wyroby z drewna, rzezba, malarstwo).

8 (2)

ESSAUORIA – MARAKESZ

Do południa pobyt w Essaouira, a następnie powrót samochodem do Marrakeszu. Po drodze zatrzymujemy się by kupić olej arganowy. Drzewo organowe rosnące tylko w tej części Maroka nie występuje nigdzie indziej na świecie. Uzyskiwany z jego owoców olej używany jest w kosmetyce i w kuchni.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu czas na ostatnie zakupy i ewentualny relaks i masaże w hammamie.

9 (3)

POWRÓT DO POLSKI

Transfer na lotnisko i przelot powrotny do Polski.

Opcja: AIT BENHADOU

9 (1)

MARAKESZ – AIT BENHADOU

Po śniadaniu przejazd zapierającą dech w piersiach trasą poprzez Atlas Wysoki i przełęcz Tizi-n-Tichka na 2260 m p.p.m., gdzie wspaniałe widoki następują jeden za drugim.
Zakwaterowanie.
Po południu spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze, dużej wiosce ufortyfikowanej, w całości zbudowanej z bitej gliny, na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Wiele znanych filmów było tutaj kręconych: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie.

10 (2)

AIT BENHADOU – MARAKESZ

Rano powrót do przez góry Atlasu do Marakeszu. Czas wolny.

11

POWRÓT DO POLSKI

Transfer na lotnisko i przelot powrotny do Polski.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.