MAROKO

Festiwal Szafranu

Opis wyjazdu:

Proponujemy nowy program wyjazdu specjalnie na zbiory szafranu, najdroższej przyprawy świata oraz krótki pobyt na Saharze. Ta wyjątkowa przyprawa rośnie właściwie tylko w jednym niewielkim rejonie Maroka u podnóża między górami Atlas a Antyatlas. Tu w okolicy miasteczka Taliouine w drugiej połowie października i na początku listopada mają miejsce zbiory szafranu, który kwitnie właśnie wtedy tylko w ciągu 2-3 tygodni. Na 1 gram przyprawy trzeba uzbierać co najmniej 100 kwiatów, które po wysuszeniu stają się poszukiwaną przyprawą. Maroko jest w czołówce krajów produkujących szafran, rocznie to około 6 ton. Przyjrzymy się tym wyjątkowym zbiorom z bliska.

Oferta do pobrania:

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Terminy:

20 października – 26 października

Cena:

750 EURO + przelot

Czas trwania

7 dni

Ilość uczestników

od 6 do 12 osób lub od 2 osób na zamówienie

Dla kogo

Dla miłośników krótkiego zwiedzania

Poziom trudności

dla każdego

Cena zawiera

Zobacz

ZAKWATEROWANIE

 • noclegi w riadach oraz hotelu klasy turystycznej,

WYŻYWIENIE

 • śniadania w hotelach

TRANSPORT

 • transport busem z kierowcą
 • transfery lotnisko- hotel – lotnisko

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU

 • opieka 1 polskiego pilota MK Tramping podczas całości trwania wyjazdu.

DODATKOWO

 • ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance – 30000,- EUR, NNW 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • mobilna komunikacja z uczestnikami oraz materiały informacyjne

Cena nie zawiera

Zobacz
 • dodatkowo płatnego przelotu do Marakeszu ok. 1000 PLN,
 • pozostałego wyżywienia ok. 15-20 Euro/dzień,
 • napiwków dla kierowcy i przewodników
 • bilety wstępów do odwiedzanych miejsc, ok. 30 Euro
 • wstępów do hamanów, ok. 25 Euro
 • wydatków własnych
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – MARAKESZ

Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych przelot do Marakeszu

Przylot z Polski do Marrakeszu, transfer do cetrum miasta, zakwaterowanie. Nocujemy w riadzie, przerobionym na wygodny hotel. Riady to dawne marokańskie rezydencje mieszkalne najczęściej z małym niezadaszonym dziedzińcem w środku, odnowione i z typowo marokańskim wystrojem są idealnym miejscem na nocleg w Marrakeszu. Wieczorem spacer po jedynym w swoim rodzaju, największym placu Maroka Jemaa el Fna, tętniącym życiem , pełnym straganów z ulicznym jedzeniem. Kuchnia marokańska jest uznawana za jedną z najlepszych kuchni na świecie. Próbujemy kuskus, tajin, harirę i inne przepyszne marokańskie potrawy. Wszystko to uzupełnione miejscowymi oliwkami popijamy typowo marokańską bardzo słodką, miętową herbatą.

Wieczorem spacer po jedynym w swoim rodzaju, największym placu Maroka Jemaa el Fna, tętniącym życiem , pełnym straganów z ulicznym jedzeniem, w końcu kuchnia marokańska jest uznawana za jedną z najlepszych kuchni na świecie. Spróbujemy kuskus, tajin, harirę i inne przepyszne marokańskie potrawy. Wszystko to uzupełnione miejscowymi oliwkami popijamy typowo marokańską bardzo słodką, miętową herbatą.

2

MARAKESZ

Zwiedzanie Marakeszu, uważanego przez wielu podróżników za najciekawsze miasto Maroka. Przepięknie położone u stóp Atlasu, było przez wiele lat ważnym ośrodkiem artystycznym i kulturowym świata Islamu. Zwiedzimy min. meczet Kutubia, pałace królewskie El Badi z XVI wieku i El Bahia z XIX wieku, Jardin Menera, grobowce Saadytów.

Resztę dnia spędzamy gubiąc się bez przerwy w plątaninie wąskich uliczek w medinie oraz na zakupach. Warto kupić oliwki i szafran.

Dla chętnych fakultatywnie zwieńczeniem zwiedzania będzie relaks w tradycyjnym marokańskim hammamie.

3

MARAKESZ – TALIOUINE

Po obfitym marokańskim śniadaniu kilkugodzinny przejazd przez góry Atlas i przełęcz Tizi n Test – wys 2092 m n.p.m do Taliouine, centrum uprawy szafranu. Zakwaterowanie, nocleg w hotelu.

4

TALIOUINE

Wyjazd na zbiór kwiatów szafranu. Taliouine to marokańska stolica szafranu,położona między Atlasem Wysokim a pasmem Antyatlasu.

W okolicach miasta pod uprawę szafranu przeznaczone jest ponad 500 ha.

Przyjrzymy się szafranowym żniwom, które mają miejsce tylko raz w roku w krótkim okresie około 3 tygodni w październiku i listopadzie. Zrobimy te krótki trekking w okolicy oraz zwiedzimy miejscowe muzeum szafranu.

Nocleg w hotelu w Taliouine.

5

TALIOUINE – WARZAZAT

Wyjazd do miasta Warzazat, gdzie zwiedzamy się słynne studio filmowe Atlas, znane z wielu sławnych produkcji, kręcono tutaj wiele znanych filmów np. Gladiator z Russelem Crowe czy Królestwo Niebieskie. Zwiedzamy też kazbę Taurit – jedną z największych fortyfikacji tego typu w Maroku. Nocleg w hotelu.

6

WARZAZAT – MARAKESZ

Powrót do Marrakeszu. Po drodze zwiedzanie Ait Behaddou najsłynniejszy marokański ksar czyli olbrzymia ufortyfikowana wioska, bardzo fotogeniczna i też wiele razy wykorzystywana przez producentów filmowych z Hollywood. Przejeżdżamy też przez przełęcz Tizn Tichka na wysokości 2260 m n.p.m.

Przyjazd do Marrakeszu, ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu.

7

MARAKESZ – POWRÓT DO POLSKI

Czas wolny, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.