W krainie lemurów i kameleonów

MADAGASKAR

Opis destynacji:

Słowo Madagaskar niewątpliwie działa na wyobraźnię.

Ta czwarta co do wielkości wyspa świata, ze względu na swoją odległość od Europy oraz niezwykłą endemiczną faunę i florę przyciąga ludzi otwartych na świat i nowe wyzwania. Wyprawa na Madagaskar to przede wszystkim spotkanie z egzotyczną przyrodą i niepowtarzalnymi krajobrazami. Można tu zobaczyć wyjątkowo piękne lasy deszczowe (wpisane na listę UNESCO), mangrowce, tereny półpustynne, oryginalne tsingi (iglice wapienne), skały określane jako Kolorado Madagaskaru, słynną Aleję Baobabów, wodospady i jeziora. Miłośnicy przyrody z pewnością wypatrzą w tutejszych parkach i rezerwatach rzadko spotykane rośliny i wyjątkowe zwierzęta, m.in. lemury, kameleony, sifaki i krokodyle.

Zwiedzanie Madagaskaru to ciekawa przygoda połączona z trekkingami, kilkudniowym rejsem po rzece, przejazdem samochodem terenowym oraz kąpielami w morzu, pod chłodnym wodospadem i w gorących źródłach.

21 lipca – 11 sierpnia

01 października – 21 października

11700 PLN + przelot 

Czas trwania

22 dni

Sezon wyjazdu

od marca do listopada

Ilość uczestników

min. 6 - maks. 10 lub od 2-3 osób bez polskiego pilota.

Travel / Trekking

wyprawa z kontrahentem, dla miłośników trekkingów i przyrody.

Poziom trudności

łatwy

Cena zawiera

Zobacz

TRANSPORT:

 • wynajęty bus lub jeepy na całej trasie.
 • w trakcie rejsu spływamy rzeką tradycyjnymi łodziami.
 • na dłuższych odcinkach wewnętrrzne przeloty.

ZAKWATEROWANIE:

 • w większości miejsc nocować będziemy w wyselekcjonowanych hotelach klasy turystycznej, w bungalowach na terenie parków narodowych i pod namiotami w trakcie rejsu rzeką.

WYŻYWIENIE:

 • we własnym zakresie oraz w trakcie rejsu przygotowane przez kucharza.

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU:

 • wszystkie atrakcje wymienione w programie z  pozwoleniami wstepów do parków narodowych,
 • na całej trasie grupie będzie towarzyszyć polski pilot MK Tramping,
 • miejscowi przewodnicy /tropiciele w parkach narodowych

INNE:

 • ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu.
 • miejscowe opłaty lotniskowe

Cena nie zawiera

Zobacz
 • biletu lotniczego: Warszawa – Antananarivo – Warszawa

 • wyżywienia min. 10 Euro dziennie (ok. 200 Euro),

 • dodatkowych atrakcji,

 • własnych wydatków.

 • napiwków

 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – ANTANARIVO

Wylot do Antananarivo.

2

ANTANARIVO

Przylot nad ranem. Po odpoczynku zwiedzanie stolicy, która określana jest przez tubylców: „Tana”. Do największych atrakcji miasta zalicza się ruiny pałacu królewskiego. Znajdują się one na wzgórzu, z którego  można podziwiać panoramę miasta. Wizyta na jednym z lokalnych, barwnych targów.

3

ANTANARIVO – ANTSIRABE

Rano wyjeżdżamy do Antsirabe. W okolicach miasta odwiedzimy powulkaniczne jezioro Lac Tritriva. To owiane legendami jezioro słynie z tego, że wraz ze zmianą pory dna zmienia kolor wody. Po spacerze wokół jeziora wracamy do Anstribe.

4

ANTSIRABE – MIANDRIVAZO

Przejazd do Miandrivazo (ok. 220 km) położonego nad rzeką Tsiribihina. Stamtąd następnego dnia wyruszymy na rejs w dół rzeki do Belo. Wieczorem wypoczywamy i przygotowujemy się do rejsu.

5-6

MIANDRIVAZO

Rozpoczynamy dwuipółdniowy spływ spokojną rzeką Tsiribihina. Do pokonania wielokilometrowej trasy służyć nam będą tradycyjne łodzie, każda wykonana z jednego pnia drzewa. W czasie rejsu będziemy mieć okazję, żeby podziwiać bogatą faunę, m.in. krokodyle, lemury, kameleony, owocożerne nietoperze, różnorodne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy m.in. skalny wąwóz Bemaraha, wodospad, oraz zwiedzimy malgaskie wioski. Płynąc, dostrzeżemy, jak zmienia się tutejszy krajobraz – od porośniętych lasem zboczy, terenów półpustynnych, po lasy namorzynowe. Nocować będziemy w namiotach na brzegiem rzeki.

7

BELO

Po dopłynięciu wozem zaprzęgniętym w zebu dojedziemy do wioski Antseraraka, a stamtąd samochodem terenowym do Belo, gdzie w hotelu będziemy mogli odpocząć po trudach spływu.

8

BELO – TSINGY

Samochodem 4×4 jedziemy do rezerwatu Tsingy de Bemaraha. Park ten słynie z dziewiczego „lasu” wapiennych iglic, które rozpościerają się na powierzchni tysięcy hektarów i dają tym samym schronienie kilkudziesięciu endemicznym gatunkom ptaków, gadów i ssaków (lemurów). UNESCO jako element Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody Ludzkości wapiennych iglic, które rozpościerają się na powierzchni tysięcy hektarów i dają tym samym schronienie kilkudziesięciu endemicznym gatunkom ptaków, gadów i ssaków (w tym lemurów).

9

REZERWAT TSINGY DE BEMARAHA

Całodniowy trekking. Rezerwat liczący sobie 150 km kwadratowych jest największych chronionym obszarem na Madagaskarze. Na jego terenie znajduje się słynny wapienny masyw, który ulegając intensywnym procesom krasowym, stworzył niezwykle oryginalne formy skalne, wysokie spiczaste iglice nazywane przez Malgaszy „tsingami” (nazwa pochodzi od charakterystycznego dźwięku, który wydają, kiedy się w nie uderza). Trekking odbędziemy w udostępnionej części masywu, wspinając się i poruszając dzięki linom, drabinom i mostom. Oprócz samych tsingów zobaczymy wiele endemicznych roślin, oraz liczne zwierzęta: lemury, kameleony i spotykanego właśnie w tym rejonie Orła Madagaskarskiego (największego ptaka Madagaskaru).

10

TSINGY – MORONDAVA

W drodze do Morondavy zwiedzimy słynną Aleję Baobabów, która podobnie jak kameleony i lemury, jest symbolem Madagaskaru. Drzewa te osiągają wysokość od 5 do 30 metrów, a ich pień może mieć średnice nawet 11 metrów. Do dziś nie wiadomo, jak powstała Aleja Baobabów. Podobno drzew nikt nie sadził w tak uporządkowany sposób, a jedyna ingerencja człowieka w ten niezwykły kaprys natury polega na przeprowadzeniu drogi między tymi gigantycznymi kolumnami roślin. No i w końcu docieramy do Morondavy, która oferuje turystom wiele atrakcji: mangrowce, piaszczyste plaże oraz spektakularne zachody słońca.

11

MORONDAVA–TULEAR–IFATY

Przelot do Tulear. Po wylądowaniu pojedziemy do globtroterskiego kurortu Ifaty. Wieczorem będziemy wypoczywać, delektując się m.in. tutejszymi owocami morza.

12-13

IFATY

Dzień przeznaczony jest na relaks na plaży. Chętni, w ramach dodatkowych atrakcji, mogą poświęcić czas na nurkowanie lub wypłynięcie z rybakami w morze na połów ryb.

14

IFATY – TULEAR – RANOHIRA (PN ISALO)

Przejeżdżając przez Tulear, jedziemy do Ranohiry mieszczącej się na terenie Parku Narodowego Isalo. W parku znajdują się mocno zerodowane skały wapienne, które przez miliony lat tworzyły niezwykłe formacje skalne i głębokie kaniony przypominające słynny wielki Kanion z USA. Dlatego określane są one również jako Kolorado Madagaskaru. Park daje schronienie wielu gatunkom lemurów i różnorodnym ptakom. Klimat tej części Madagaskaru nie jest nazbyt łaskawy dla roślin i zwierząt, bo jest suchy i gorący. Jednak pewną ulgą dla ekosystemu są tu liczne strumyki i wodospady spływające ze skał.

15

PARK NARODOWY ISALO

Dziś odbędziemy wycieczkę po PN Isalo. W tym dniu eksploracji odwiedzimy kanion Maki (Maki, to malgaska nazwa Lemura Katta). Najpierw odbedziemy spacer po suchym lesie w poszukiwaniu lemurów – sifak. Kolejnym etapem wyprawy będzie 2-3 godzinny spacer po dużych i dosyć śliskich kamieniach w głąb zacienionego kanionu.

16

PARK NARODOWY ISALO

Dalszy ciąg eksploracji PN Isalo, w tym obserwacji wielu gatunków sifaków i lemurów. Dziś czeka nas około 15-minutowa wspinaczka na płaskowyż, na którym rozpoczniemy wędrówkę. Jedna z tras wiedzie wzdłuż płaskowyżu, z którego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. Atrakcją wycieczki będzie dotarcie do „piscinne naturelle”, czyli naturalnego jeziorka z wodospadem i krystalicznie czystą wodą. Okolica kipiąca bujną zielenią jest bardzo piękna – tworzy ona prawdziwą oazę będącą wspaniałym miejscem wypoczynku. Na końcu trekkingu, już przy zejściu z płaskowyżu, natkniemy się z pewnością na dużą ilość ciekawskich i podchodzących blisko lemurów katta oraz rzadko spotykanych brązowych lemurów.

17

RANOHIRA -AMBALAVAO – FIANARANTSOA

Dziś dotrzemy do Fianarantsoa, akademickiego serca Madagaskaru. Po drodze zatrzymujemy się w miasteczku Ambalavao. Spacer po tej urokliwej miejscowości jest dobrą okazją do sfotografowania jej ulic, bazarów i zwykłych mieszkańców. Potem wyruszamy do oddalonego o 5 km od miasta rezerwatu Anja. Główną atrakcją rezerwatu są najbardziej znane lemury na wyspie – Katta. Późnym popołudniem dotrzemy do Fiana.

18

FIANARANTSOA – PARK NARODOWY RANOMAFANA

Przejazd przez las deszczowy do jednego z najciekawszych rezerwatów przyrody Parku Narodowego Ranomafana. Wieczorem wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu gatunków aktywnych nocą.

19

PARK NARODOWY RANOMAFANA

Dzień spędzimy w Parku Narodowym Ramonafara,  charakteryzującym się wspaniałą roślinnością i egzotycznymi zwierzętami, które go zamieszkują. Na terenie parku  występuje rzadki gatunek lemura, odkryty dopiero w 1987 r. W parku zobaczymy także wodospady i gorące źródła.

20

RANOMAFANA – ANTANARIVO

Całodzienny przejazd powrotny z Ranomafana przez płaskowyż centralny do Antanarivo.

21

ANTANARIVO – WYLOT DO EUROPY

Dziś żegnamy się z Madagaskarem. Chętni będą mogli zrobić ostatnie zakupy pamiątek z wyspy. Wieczorem wylot do Europy.

22

PRZYLOT DO WARSZAWY

Mapa wyprawy:

Nasza oferta