KUBA

W rytmie salsy

Opis destynacji:

Gdyby zorganizować sondę uliczną na temat Kuby, dla przeciętnego przechodnia to przede wszystkim Fidel Castro i cygara. Mimo, że w takich stwierdzeniach jest przecież cząstka prawdy, to jednak warto pojechać na wyspę, żeby samemu przekonać się o mylącej sile stereotypów.

Kuba to nie tylko Fidel Castro. Ta największa wyspa Wielkich Antyli jest jak żywy skansen. Warto pojechać tam właśnie teraz by obejrzeć niemal zastygłe w czasie majestatyczne kabriolety, melancholijnych Kubańczyków palących w zadumie cygara na progach swoich domów, czy uśmiechnięte Mulatki w niezwykle kolorowych sukienkach. To dla nas magiczna podróż w czasie, powrót do czasów kolejek i sklepów na kartki, a równocześnie kontakt z zupełnie innym socjalizmem w wydaniu tropikalnym. By poznać jej prawdziwe życie należy odważyć zagłębić się w nią, wychylić nosa z luksusowych kurortów dla turystów, gdzie jedyni Kubańczycy jakich widać to kelnerzy i pokojówki. Prawdziwa Kuba jest biedna, głośna, ale zarazem magiczna. Dajmy się nią oczarować.

Kontakt z prawdziwą Kubą umożliwią nam sympatyczne kubańskie rodziny, które „zaadoptują” nas w każdym odwiedzanym przez nas mieście. Tzw. casa particular to osobny pokój z wydzieloną łazienką. Jest to opcja nie tylko tańsza, ale i oznacza sympatyczne „bratanie się” z miejscowymi, współuczestnictwo w życiu całej rodziny, wspólne posiłki, jak również i przyspieszony kurs języka hiszpańskiego.

Wyjazd na Kubę to z pewnością prawdziwie relaksująca przygoda!?

18 listopada – 03 grudnia

5900 PLN + 880 EURO + przelot od 3500 PLN

Czas trwania

16 dni

Sezon wyjazdu

od listopada do lipca

Ilość uczestników

min. 6 - maks.12

Tramping

wyprawa o charakterze trampingowym

Poziom trudności

Łatwy, dla każdego

Cena zawiera

Zobacz

TRANSPORT

 •  Wynajęty bus oraz lokalne środki transportu. W miastach (taxi oraz coco-taxi).

ZAKWATEROWANIE:

 • Noclegi na kwaterach prywatnych.

WYŻYWIENIE:

 • we własnym zakresie, płatne na miejscu.

WYDARZENIA I OBSŁUGA NA MIEJSCU:

 • wszystkie atrakcje wymienione w programie z biletami wstępów i pozwoleniami do parków narodowych. 
 • na całej trasie grupie towarzyszyć będzie polski pilot MK Tramping, oraz miejscowi przewodnicy w wybranych miejscach.

INNE:

 • ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu.
 • wiza na Kubę.
 • opłaty lotniskowe.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • biletu lotniczego: Warszawa/Berlin  – Hawana – Warszawa/ Berlin
 •  wyżywienia min. 20 Euro dziennie,
 •  dodatkowych atrakcji,
 •  wydatków własnych,
 •  napiwków dla tancerzy, przewodników, kierowców itd.
 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA / BERLIN  – HAWANA

Przelot do Hawany. Transfer na nocleg.

2

HAWANA

Hawana kolonialna: Spacer zachwycającym bulwarem nadmorskim Malecon do Starej Hawany. Tam symboliczne przywitanie z boginią mórz i oceanów Yemaya przy pomocy kubańskiego rumu. Zwiedzanie kolonialnej starówki miasta wpisanej na listę Unesco. Wizyta w luksusowym hotelu kasynie zbudowanym w latach 30-tych przez Ala Capone. Wieczorem gorące tańce latynoskie salsa i rumba oraz pierwsze zaciągnięcie się lokalnym cygarem.

3

HAWANA

Do południa: Hawana rewolucyjna – przejazd na słynny z defilad Plac Rewolucji z gigantyczną podobizną Che Guevary. Wizyta w rządowym sklepie na kartki i nauka kubańskiego języka „migowego”.
Po południu: Hawana szlakiem Hemingwaya – wizyta w willi – muzeum, gdzie znajdują się pamiątki po pisarzu m.in. groby jego wiernych psów i trofea z polowań oraz w wiosce rybackiej Cojimar, którą noblista uwiecznił w najsłynniejszym opowiadaniu „Stary człowiek i morze”. Wieczorem degustacja ulubionych drinków pisarza, zgodnie z jego maksymą „Najlepsze mojito w „Bodeguita del Medio”, a daiquiri we „Floridita”.

4

HAWANA – TRINIDAD

Przejazd do Trinidadu, zabytkowego miasteczka kolonialnego słynącego niegdyś z targu niewolników. Po drodze będziemy mijać zmierzających brzegiem autostrady lokalnych farmerów guajiro na koniu i z maczetą. Zwiedzanie zabytkowego kościoła zamienionego po rewolucji na „Muzeum walki z bandytami”. O zachodzie słońca wyprawa do ruin na wzgórzu, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta. Dla chętnych lekcja salsy i zabawa w olbrzymiej jaskini, gdzie schronienia szukali piraci i zbiegli niewolnicy.

5

TRINIDAD

Wejście w świat tajemniczej afro kubańskiej religii potomków niewolników tzw. santería. Za specjalnym przyzwoleniem miejscowych obejrzymy domowe kaplice i ołtarze czarnej magii. Dla odważnych udział w ceremonii santeryjskiej, na której zdarza się wpaść w trans i doznać kontaktu z duchami przodków. Dla chętnych plażowanie nad Morzem Karaibskim.

6

OKOLICE TRINIDAD

Wyprawa do doliny cukrowni San Luis. Region ten słynie z plantacji trzciny i najwyższej na Kubie wieży Iznaga, służącej dawniej do pilnowania niewolników. Własnoręcznie wyciśniemy guarapo czyli sok z trzciny cukrowej. W nocy praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności tanecznych na „trynitarskich schodach”, gdzie odbywa się największa zabawa pod gołym niebem.

7

TRINIDAD – SANTIAGO DE CUBA

Wizyta w barze kategorii III – tylko dla Kubańczyków, gdzie w menu widnieją tylko trzy pozycje. Jakie? O tym przekonamy się osobiście. Degustacja „Królowej Karaibów” czyli langusty w lokalnej restauracji. Całonocny przejazd do Santiago de Cuba, drugiego co do wielkości miasta Kuby, w którym El Comandante ogłosił 1 stycznia 1959 roku zwycięstwo rewolucji.

8

SANTIAGO DE CUBA

Spacer po głównym placu miasta, gdzie zachował się dom pierwszego hiszpańskiego gubernatora Kuby, konkwistadora Diego Velazqueza. Wizyta w koszarach Moncada, zaatakowanych w 1953 roku przez rebeliantów dowodzonych przez młodego Fidela Castro. Degustacja rumu bezpośrednio w jego wytwórni. Wieczorem dla chętnych zabawa w XVIII-wiecznej Casa de la Trova, najsłynniejszym domu tradycyjnych ballad kubańskich.

9

PARK NARODOWY SIERRA MAESTRA

Wyprawa do parku – bazy wypadowej oddziałów Castro w czasie rewolucji. Wejdziemy po 452 stopniach i stalowej drabinie na szczyt Gran Piedra (1227 m n.p.m), z której przy dobrej pogodzie widać bazę Guantanamo. Zaskakująca wizyta w Dolinie Prehistorii, gdzie znajduje się kubańska wersja Parku Jurajskiego.

10

CIEGO DE AVILA, wyspy tropikalne

Przejazd do Ciego de Avila, bazy wypadowej na archipelag wysp tropikalnych zwanych Ogrodami Króla, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Kuby.

11-12

CAYO COCO – CAYO GUILLERMO

Przejazd malowniczą groblą o długości 33 km usypaną bezpośrednio na oceanie, na największą wyspę koralową Kuby, Cayo Coco. Plażowanie i nurkowanie na rajskich wyspach koralowych. Pobyt na lazurowej plaży Playa Pilar, z której Hemingway miał w zwyczaju wypływać na połowy, gdzie przy odrobinie szczęścia można spotkać delfiny. Dla chętnych opcje: snorkelling, kajaki, rejs katamaranem lub żaglówką.

13

CAYO COCO – SANTA CLARA

Przejazd do Santa Clara. Wizyta w monumentalnym Mauzoleum poświęconym największemu bohaterowi rewolucji – Ernesto Guevarze. Konfrontacja z legendą kontrowersyjnego rewolucjonisty „Che”.

14

HAWANA

Powrót do Hawany. Przeprawa lokalnym promem pod pomnik Chrystusa na drugą stronę zatoki. Pożegnalne zdjęcie z widokiem na całą Hawanę.

15

HAWANA – wylot do EUROPY

Ostatnie zakupy (rum i cygara). Dla miłośników sztuki wizyta w atelier renomowanych kubańskich artystów. Przed wylotem złożenie ofiary dla bogini Yemaya z prośbą o szczęśliwy powrót do domu. Żeby zadziałało należy wrzucić do oceanu kwiaty, monety lub perfumy. Wieczorem wylot do Europy.

16

Przylot do WARSZAWY

Mapa wyprawy:

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.