KONGO

W królestwie goryla nizinnego

Główne atrakcje:

Kongo to  jedno z najciekawszych i najbezpieczniejszych państw Afryki.  Pierwotne lasy, dżungla, góry, wodospady i sawanny. Podczas naszej wyprawy zobaczymy:

 

 • Pięć Parków Narodowych, w tym dwa zaliczane do dziedzictwa UNESCO,
 • PN Conkouati-Douli którego zamieszkuje ponad 1000 słoni, 2000 goryli, 8000 szympansów, liczne pantery, mandryle, koczkodany, hipopotamy i wiele wiele innych….
 • 7 dniowe safari 4×4 po bezdrożach rezerwatów i wyboistych drogach postkolonialnych miast Konga w tym ulicami stolicy – Brazzaville,
 • spływ pirogami wśród lasów pierwotnych, w absolutnej ciszy, sami pośrodku tętniącej życiem dżungli,
 • dzikie plaże, miejsca wylęgu morskich żółwi na tle wrastającej w ocean równikowej puszczy,
 • delfiny i humbaki,
 • siedem nocy spędzonych w lodgach w samym środku parków narodowych,
 • wieczór folklorystycznych tańców i śpiewu ludów Bantu, Teke i Kongo w rezerwacie Dimonika
 • Brazzaville i Pointe Noire – perły architektury postkolonialnej

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

27 września – 09 października

lub na zamówienie od 4 osób – od czerwca do marca

4350 USD + przelot od 4000 PLN

Czas trwania

13 dni

Ilość uczestników

Od 4 osób

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o średniej aktywności.

Cena zawiera

Zobacz
 • opiekę polskojęzycznego pilota;
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych wg programu;
 • przejazdy minibusem na odcinku Brazzaville–Pointe Noire;
 • przejazd samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami/przewodnikami;
 • na trasie Brazzaville-P.N. Lesio-Louna i P.N. Lefini (i w obrębie P.N.);
 • przejazd samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami/przewodnikami;
 • na trasie Pointe Noire-P.N. Conkouati Douli (i w obrębie P.N.) i P.N. Conkouati Douli–Pointe Noire;
 • wycieczkę łodzią motorową rzekami Louna i Lefini w obrębie P.N. Lesion Louna i P.N. Lefini oraz wyprawę rzekami w P.N. Conkouati Douli;
 • wycieczkę łodzią motorową do wysp trójkąta Douli – wysp szympansów w P.N. Conkouati Douli;
 • bilety wstępu do muzeów i innych płatnych miejsc, wraz z wymaganym przewodnikiem
 • prawa wstępu do parków narodowych i rezerwatów wg programu
 • pozwolenie na  fotografowanie i filmowanie bez ograniczeń czasowych, w tym goryli
 • transfery z lotniska w Brazzaville i na lotnisko w Pointe Noire
 • śniadania i kolacje
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

Zobacz
 • biletów na przeloty międzynarodowe, na trasie Warszawa–Brazzaville, Pointe Noire–Warszawa,
 • kosztów uzyskania wiz do Konga Brazzaville ok. 250 EUR
 • zwyczajowych napiwków (70 USD Kongo Brazzaville)
 • obiadów i napojów do posiłków
 • wycieczek fakultatywnych
 • ew. dopłaty do pokoju jednoosobowego: 400 USD – Kongo Brazzaville,

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – BRAZZAVILLE

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping.

Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych odlot wieczornym samolotem do Konga- Brazzaville.

2

BRAZZAVILLE

Po wylądowaniu w stolicy Konga – Brazzaville – udamy się na odprawę paszportową i celną. Na miejscowym lotnisku Maya Maya oczekiwać nas będą przedstawiciele lokalnego biura podróży, następnie wynajętym minibusem pojedziemy do hotelu. Po zakwaterowaniu czas wolny i pierwsze zwiedzanie miasta. Obejrzymy targ miejski, muzeum pamięci Pierre’a Savorgnana, Bazylikę św. Anny zbudowaną w 1892 roku i wiele innych. Wieczorem kolacja w poleconej przez naszego lokalnego partnera restauracji – Restaurant les Paradis.

Zakwaterowanie: Hotel Le Saphire ***

3

BRAZZAVILLE- REZERWAT LESION LOUNA (safari 4×4)

Rano po śniadaniu początek przygody. Nasze safari 4×4 rozpoczniemy, kierując się na północ Konga do rezerwatu goryli Lesio-Louna. Rezerwat słynie z występujących tam goryli nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują licznie również inne zwierzęta, jednak spotkanie ich nie jest pewne. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w ośrodku należącym do fundacji, której celem jest ochrona naczelnych, w szczególności goryli nizinnych, rozpoczniemy naszą wizytę w rezerwacie. Tego dnia odwiedzimy tzw. goryle przedszkole, gdzie spotkamy młode goryle uratowane z rąk grasujących kłusowników, z którymi władze Konga od lat prowadzą bezwzględną wojnę. Dorosłe goryle wypuszczane są na wolność.

Po południu odwiedzimy przepiękne, osadzone w tropikalnej scenerii jezioro Blue Lake. Dla chętnych kąpiel w wodach jeziora.
Wieczorem kolacja przygotowana przez kucharza zaproszonego przez kongijskiego organizatora wyprawy.

Zakwaterowanie: Camp – ośrodek fundacji w Iboubikro

4

Rezerwat Lesio-Louna – Brazzaville (safari 4×4)

Po wczesnym śniadaniu rozpoczynamy dalsze zwiedzanie rezerwatu. Wyruszymy na spotkanie goryli żyjących w warunkach półwolności – na odgrodzonym terenie. Większość naturalnej granicy terytorium, które zamieszkują goryle, stanowi otaczająca rzeka – goryle nie lubią pływać. Zbliżymy się do nich na odległość kilkunastu metrów, obserwując je z łodzi, w momencie gdy pracownicy parku będą częstować zwierzęta przysmakami. Czas obcowania z gorylami jest nielimitowany. Jedynym ograniczeniem jest harmonogram wyprawy. Tego dnia na pewno zrobimy dużo zdjęć. Następnie naszą motorową łodzią będziemy płynąć wzdłuż rzek Louna i Lefini, które rozdzielają oba rezerwaty (Lesio-Louna i Lefini), do miejsc zwanych Abio i Ipope. Odkryjemy niezwykłe krajobrazy: sawannę, leśne bagna, wiele małych leśnych sawann, gdzie można wypatrywać hipopotamów. Tropikalny las wzdłuż rzeki i wyrastające wprost z gąszczu zieleni klifowe, pionowe formacje skalne nasuwają skojarzenia z widokami z filmu „Jurassic Park” – brakuje tylko dinozaurów. Wczesnym popołudniem wsiądziemy do naszych samochodów 4×4 i ruszymy w drogę powrotną do Brazzaville. Wieczorem kolacja w restauracji Mongali.

Zakwaterowanie: Hotel Le Saphir ***

5

Brazzaville – Dolisie

Po wczesnym śniadaniu i zmianie środka lokomocji na klimatyzowany busik wyruszymy w drogę do miasta Dolisie, będącego trzecim co do wielkości miastem Konga. Odległość dzieląca nas od Dolosie, znajdującego się na obrzeżach rezerwatu Tsoulou, wynosi 359 km. Asfaltowa droga, którą będziemy jechali, przebiega w pobliżu wzgórz, wśród sawann i lasów. Obfituje w niepowtarzalne krajobrazy, które uwiecznimy na zdjęciach. Tuż przed dotarciem do Dolisie zobaczymy ciekawe w swojej formie obłe/pagórkowate wzniesienia pokryte soczysto zieloną trawą. Rezerwat Tsoulou słynie właśnie z nich. Warto zabrać ze sobą lornetkę. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja i nocleg.

Zakwaterowanie:  Hotel Royal Business Dolisie ***

6

Dolisie – Rezerwat biosfery Dimonika (UNESCO)

Rano wybierzemy się na krótkie zwiedzanie miasta, w tym targu ze sprzedawaną tu zwierzyną leśną (węże boa, pancerniki, antylopy i inne). Następnie wyruszymy do rezerwatu biosfery Dimonika, położonego w środkowych górach Majombe. Rezerwat od 1988 roku jest obecny na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego teren w większości pokrywają lasy tropikalne i roślinność sawanny. Dzika przyroda w tym rezerwacie jest różnorodna i bogata. Rezerwat położony jest pośród wzgórz, niektóre wzniesienia sięgają ponad 800 m n.p.m. Choć od Oceanu Atlantyckiego dzieli go zaledwie 50 km, w niczym nie przypomina terenu nadmorskiego. Górskie potoki w scenerii tropikalnego lasu, gdzieniegdzie urozmaiconego górującymi nad dżunglą palmami. Będziemy nocować w środku rezerwatu Dimonika. Po zakwaterowaniu w godzinach popołudniowych odwiedzimy miejscowość znajdującą się u podnóży oberży, w której będziemy nocowali.
Powrót do hotelu i wolny wieczór pośród tropikalnego lasu, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Auberge Vigoureuse ***

7

Rezerwat biosfery Dimonika – Pointe Noire

Po śniadaniu i krótkim wykładzie – historycznym wprowadzeniu w nieodległe czasy kolonialne – rozpoczniemy zwiedzanie rezerwatu Dimonika i tych obiektów, które pozostały po kolonach. Staniemy twarzą w twarz z pasmem górskim Mayombe. Spektakularna sceneria i widok na otaczający góry pierwotny las zachwyci każdego. Będziemy mogli zobaczyć proces wydobywania złota, a nawet porozmawiać osobiście z poszukiwaczami tego kruszcu. Ich działalność niestety powoduje degradację naturalnego środowiska. Wczesnym popołudniem powrócimy do współczesności. Czeka nas dalsza droga na zachód Konga. Pod koniec dnia dojedziemy do Pointe Noire. Jeżeli zdążymy, odwiedzimy targ pamiątek i rękodzieła.

 Zakwaterowanie: Hotel Best Huis ***

8

Pointe Noire – P.N. Conkouati-Douli (UNESCO)

Rankiem wyruszymy w drogę do Parku Narodowego Conkouati-Douli. Rozpoczniemy kolejne safari 4×4. Park Narodowy Conkouati-Douli jest uznanym przez UNESCO parkiem przybrzeżnym. Park jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie rezerwatem w Republice Konga i obejmuje jedyny chroniony obszar morski w kraju.Po dojechaniu do rezerwatu nastąpi zakwaterowanie w bungalowach i spotkanie z zespołem parku. Późnym popołudniem przewidziane jest pierwsze safari. W typowym tu krajobrazie gęstego pierwotnego lasu i rozległych sawann będziemy mieć spore szanse spotkania leśnych słoni (stad liczących do 25 osobników, w tym młodych) wychodzących z lasu gdy robi się chłodniej o zachodzie słońca, a także dziko żyjących goryli nizinnych i bawołów leśnych. Wieczorem czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego)

9

PARK NARODOWY Conkouati-Douli

Po śniadaniu wybierzemy się łodzią motorową w rejs, by dotrzeć do lasó namorzynowych rosnących wzdłuż wybrzeża oceanu i odwiedzić 3 wyspy w słynnym trójkącie Douli. Wyspy zamieszkałe są przez kolonie i rodziny szympansów, żyjące na tzw. półwolności, odgrodzone rozlewiskami wody. Będziemy świadkami ich karmienia, tak jak w przypadku wcześniej odwiedzanych goryli w rezerwacie Lesio-Louna, obserwując je z odległości około 15–20 metrów. Zwierzęta objęte są międzynarodowymi działaniami ochronnymi. W środku rozległego parku narodowego przyroda jest wolna od działań kłusowniczych czy innej niepożądanej ludzkiej ingerencji. Pod wieczór kolejne safari 4×4 w poszukiwaniu słoni, goryli, bawołów i innych zwierząt. Wieczorem czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego)

10

P.N. Conkouati-Douli – Pointe Noire

Jeśli poprzedni dzień nie dostarczy dość wrażeń, o świcie powtórzymy safari 4×4 (do decyzji uczestników). Następnie czeka nas droga powrotna do Pointe Noire, gdzie dojedziemy po południu. Ponownie odwiedzimy targowisko pamiątek i rękodzieła (jeżeli w dniu 6. wyprawy nie zdążymy przed zamknięciem lub w przypadku chęci dokupienia kilku pamiątek). Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Best Huis ***

11

Pointe Noire

Po śniadaniu czas wolny. Regeneracja po przebytej wyprawie i przed czekającym powrotem do Polski. Odpoczynek na plaży znajdującej się niedaleko hotelu lub przy hotelowym basenie. Ewentualnie inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja w hotelu.

Zakwaterowanie:  Hotel Best Huis ***

12

Pointe Noire – Warszawa

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot z przesiadką w jednym lub dwóch tranzytowych portach lotniczych.

13

LĄDOWANIE W WARSZAWIE

Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie grupy. Powrót do domu.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.