TAJLANDIA

Oko w oko z kobrami, wyprawa herpetologiczna

SAKAERAT NAJAS PROJECT

W 1999 roku Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy zakwalifikowała ukąszenia węży jako chorobę tropikalną, a następnie w marcu 2017 r. została ona ponownie zaklasyfikowana jako choroba tropikalna kategorii “A”. Według niektórych szacunków rocznie ma miejsce aż 5 milionów ukąszeń węży.
W 2014 roku powołany w Tajlandii projekt Sakaerat Najas ma pomóc rozwiązać ten problem.
Zespół naukowców i wolontariuszy pracuje nad opracowaniem programu zapobiegania ukąszeniom węży, popartym badaniami naukowymi.
Podczas naszej wyprawy herpetologicznej poznamy pracę Sakaerat Najas Project, będziemy uczestniczyć w badaniach oraz poznamy niezwykłą gadzią faunę Tajlandii.

BARTOSZ NADOLSKI – PRZEWODNIK I NAUKOWIEC

Przewodnikiem podczas naszej wyprawy będzie herpetolog i naukowiec Bartosz Nadolski, który na codzień zajmuje się badaniami kóbr i innych węży w Tajlandii.

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

20 czerwca – 02 lipca

05 września – 16 września

5700 PLN + przelot ok. 2500 PLN

Czas trwania

12 dni

Ilość uczestników

Od 6 do 10

Dla kogo

wyprawa dla miłośników herpetologi, przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o średniej aktywności.

Cena zawiera

Zobacz

ZAKWATEROWANIE:

  • Bangkok – nocleg w pokojach 2-os w hotelu 3 ***
  • Sakaert – bungalowy na terenie ośrodka
  • Khao Yai NP – hotel 3*

WYŻYWIENIE

  • Bangkok – śniadanie w hotelu
  • Sakaert – 3 posiłki dziennie

TRANSPORT

  • transfery i przejazdy klimatyzowanym busem,
  • przejazd lokalnymi środkami transportu w Bangkoku

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU

  • atrakcje wymienione w programie
  • opłaty wstępu do miejsc wskazanych w programie
  • opieka licencjonowanego pilota MK Tramping Travel & Incentive
  • obsługa lokalnego polskojęzycznego lub anglojęzycznego przewodnika

DODATKOWO

  • ubezpieczenie podróżne: KL , NWN oraz bagażu.

Cena nie zawiera

Zobacz
  • przelotu Warszawa – Bangkok  – Warszawa
  • dodatkowego wyżywienia w Bangkoku i PN Khao Yai
  •  napojów do posiłków oprócz wody
  • wydatków osobistych
  • innych świadczeń nie wymienionych powyżej

Pliki do pobrania:

  • Plan wyjazdu
  • Mapa wyprawy
  • Wężowe problemy Tajlandii

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – BANGKOK

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych wylot do Bangkoku.

2

BANGKOK

Przylot do Bangkok. Transfer do hotelu w Bangkoku, zakwaterowanie.
Wieczorem zapraszamy na rejs po rzece Chaophraya, połączony z pokazem tradycyjnych tańców tajskich. Rejs odbędzie się drewnianą dżonką.
Przejazd na Patpong lub Soy Cowboy. Powrót tuk-tukami do hotelu.

3

BANGKOK

Dzień zaczniemy od zwiedzania Wielkiego Pałacu Królewskiego i Świątyni Szmaragdowego Buddy – to wspaniały wstęp do zrozumienia Tajlandii, jej buddyjskiej wiary, królewskiego przepychu i tradycji. Mimo, iż Wielki Pałac przestał być już rezydencją władcy, wciąż stanowi symbol Królestwa Tajlandii. Odwiedzimy najważniejsze zabytki kompleksu, w tym Świątynię Szmaragdowego Buddy, Wat Phra Kaew, Królewski Panteon, salę koronacyjną, salę balową i salę pogrzebową.
Następnie popłyniemy w rejs po rzece Chao Praya oraz po sieci kanałów prawobrzeżnej części miasta długorufową łodzią. Z perspektywy pokładu takiej tradycyjnej łodzi miasto i życie jego mieszkańców prezentuje się bardzo egzotycznie. Następnie udamy się do Pałacu Alabastrowego „Anantasamakhon”, gdzie zobaczymy bogato zdobione przedmioty (krzesła tronowe, zastawy stołowe, gobeliny, łodzie wykonane ze złota i pokryte brylantami oraz kamieniami szlachetnymi), które zostały ofiarowane rodzinie królewskiej przez poddanych. Sam Pałac Alabastrowy został wzniesiony w stylu europejskim za czasów panowania Ramy V.
Transfer do hotelu, po południu czas wolny.
Jako atrakcję wieczornej części dnia proponujemy kolację na 75 piętrze najwyższego budynku w Bangkoku. Po kolacji wjedziemy na taras widokowy, skąd rozpościera się spektakularna panorama na całe miasto.
Kolacja w formie szwedzkiego stołu (dodatkowo płatne 950 BHT/osobę). Napoje (soft drinki z automatu) wliczone w cenę posiłku.

4

BANGKOK – SAKAERT

Przejazd busem na północ od Bangkoku do rezerwatu biosfery Sakaerat ok. 300 km (4 godz).

Zakwaterowanie w bungalowach na terenie ośrodka, spotkanie z naukowcami, przedstawienie planu zajęć na następne dni.

W trakcie pobytu w Sakaert mamy zagwarantowane 3 posiłki dziennie (szwedzki stół, kuchnia tajska).

5-6

SAKAERT

Pobyt w rezerwacie, poznanie pracy wolontariuszy i pracowników Sakaerat Najas Project.

Codziennie w godzinach 8-9 oraz 15-16 wychodzimy w teren.   Jak długo spędzimy w dżungli zależy od zwierząt. Jeśli wąż sie przemieszcza to czekamy z nim do momentu aż nie skończy.
Po powrodzie do obozu spacerujemy po dżungli celem obserwacji natury oraz praca ze złapanymi wezami (procesowanie tzn pobieranie danych biometrycznych)

7

SAKAERT – PARK NARODOWY KHAO YAI

Przejazd do Parku Narodowego Khao Yai.

Zakwaterowanie w hotelu. Spotkanie z miejscowymi naukowcami. Nocne poszukiwanie gatunków żyjących w dżungli.

8

PARK NARODOWY KHAO YAI

Pobyt w PN Khao Yai, trekking po parku.

9-10

PN KHAO YAI – SAKAERT

Powrót do rezerwatu Sakaert. Pobyt w rezerwacie, badania w terenie na rzecz Sakaerat Najas Project.

Pół dniowa wycieczka do Phimai, zwanego inaczej tajskim Angkor Watem.

To niewielki kompleks świątyń  oddalony od rezerwatu o ok 3 godzin.  Zbudowany przez króla Jayavarman V oraz Suriyavarman I na przełomie X i XI wieku.  Jego powstanie wyprzedza słynny Ankgor Wat o około stulecie. Niemniej jednak w obu kompleksach można znaleźć wiele punktów wspólnych, jak na przykład rzeźby lwów przy wejściu, które symbolizują dwóch strażników, strzeliste świątynie na czele z 28 metrową kaplicą główną, okna, czy nawet twarze rzeźbionych na murach świątyń.

11

SAKAERT – BANGKOK – WYLOT DO POLSKI

Powrót do Bangkoku. Wylot do Polski.

12

PRZYLOT DO POLSKI

Mapa wyprawy:

SAKAERAT NAJAS PROJECT

Przez wieki ludzie byli zafascynowani jadowitymi zwierzętami. Często jednak bezbronna przyroda może być śmiertelna dla swojej ofiary i dla potencjalnych drapieżników. Wśród jadowitych zwierząt węże są jednymi z najbardziej rozpowsze-chnionych i śmiertelnych dla ludzi. Niewiele jest badań nad tymi tajemniczymi i pozornie pozbawionymi charyzmy „śluzo-watymi” stworzeniami. Jadowite węże mają jednak ogromne znaczenie nie tylko dla utrzymania równowagi w przyrodzie, ale również dla rozwoju medycyny.

Pracownicy Sakaerat Najas poświęcili swoje życie, aby badać jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów wśród jadowitych węży – kobry.

Korzystając z telemetrii radiowej, badacze śledzą zwierzęta w lasach, wioskach i obszarach rolniczych. Jest to najlepsza dostępna technika badawcza do gromadzenia długoterminowych danych na temat zwierząt, które są tak nieuchwytne i nieśmiałe. Zbierają informacje o ich okresach aktywności, preferencjach siedliskowych i zachowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji człowiek-wąż.

W ciągu 3 lat badań dowiedli, że kobry i inne węże żyją wśród ludzi na co dzień. Kręcą się po polach, ogrodach i wokół domów, szukając pożywienia i schronienia, zwykle całkowicie niewidzialne przez sąsiadów – ludzi.

Aby chronić zarówno ludzi, jak i węże, badacze zapewniają lokalnym społecznościom bezpłatną usługę wyłapywania węża. Uratowane węże są następnie wypuszczane z dala od ludzkich siedlisk. Badania wykazały jednak, że śmiertelność u przemieszczonych węży może sięgać nawet 70%. Celem projektu jest osiągnięcie długoterminowych korzyści dla ludzi i węży poprzez poprawę współistnienia, a nie tylko krótkoterminowe przeniesienie węża.

Inicjatywa zorganizowana przez zespół Sakaerat Conservation zapewnia szkolenia dla zespołów ratowniczych w całym rezerwacie i poza nim.

qx5a5t4guaihmoh0t40x

DLACZEGO PO PROSTU NIE POZBYĆ SIĘ WĘŻY ?

Wraz ze zmniejszeniem się liczby dużych i średnich drapieżnych ssaków, takich jak tygrysy i inne koty w lasach tropikalnych, duże węże mogą odgrywać coraz większą rolę w ekosystemach jako drapieżniki wyższego rzędu. Kobry zapewniają pomoc w ekosystemie dla społeczności rolniczych polując na myszy i szczury. Bez naturalnej selekcji obszary te mogłyby szybko zostać opanowane przez gryzonie, które mogą przenosić choroby, takie jak leptospirozy lub limfocytarne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (LCM), które stanowią realne zagrożenie dla ludzi.

Pomimo niebezpieczeństwa dla ludzi, analizy chemiczne jadów węży doprowadziły do zna-cznego postępu w medycynie. Skład jajeczny (i jego zastosowanie w medycynie) różni się w zależności od regionu nawet wśród tego samego gatunku. Dlatego też utrata jednej populacji jadowitych węży może poważnie ograniczyć potencjał przyszłych medycznych postępów w medycynie, w tym możliwe leczenie raka.

tabelka

OBSERWOWANE WĘŻE

Obecnie monitorowanych jest 10 pojedynczych węży na obszarach leśnych i wiejskich.

  • Naja kouthia –  jest największym obserwowanym wężem. Śledzona jest w suchej, wiecznie zielonej puszczy od kwietnia 2015 roku. Zdolna jest do przemieszczania się do 1,5 km przez gęste lasy. Przez lata badacze poznali wiele jej sekretów. Nawet teraz może zaskoczyć i zniknąć na kilka dni, przez co wolontariusze spędzają długie godziny wędrując po lasach i szukając sygnału z jej nadajnika. W tym czasie byli świadkami jej walk o przetrwanie. Kilkakrotnie udało jej się przechytrzyć kobrę królewską (3,5 m), borsuka Arctonyx collaris i ogromnego warana. Jej zasięg w kształcie wielokąta jest największy spośród wszystkich badanych zwierząt z ponad 540 ha, co czyni ich pracę wielkim wyzwaniem.

 

  • Naja siamensis – mieszka w pobliskiej wiosce. Ten wąż często znajduje się w ogrodach ludzi i pod ich domami. Jest to bardzo nieśmiała istota, rzadko spotykana nawet przez badaczy. Niedawno schroniła się za ulubioną lodziarnią, co nieraz sprawia, że śledzenie jej to słodka odmiana w śledzeniu leśnych kobr.
Naja kaouthia
Naja siamensis

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.