INDIE POŁUDNIOWE, SRI LANKA.

Kerala i Cejlon

Opis destynacji:

Kerala  – pozornie niewielki skrawek południowego wybrzeża Indii zajmuje Kerala. Krajobraz Kerali to niemal 600 km wspaniałych plaż nad Oceanem Indyjskim, nieskończona sieć lśniących rozlewisk rzecznych i pokryte uprawami herbaty i przypraw wzgórza Ghatów Zachodnich. Kiedy postawisz stopę na tym skrawku lądu, cały świat zwolni, abyś mógł wygodnie usiąść w palmowym cieniu i oddać się kontemplacji piękna wokół Ciebie. W odróżnieniu od pełnych gwaru i tłoku indyjskich miast, w Kerali życie płynie w spokojnym, kojącym rytmie przyrody.

Sri Lanka – nie bez przyczyny zwana jest Perłą Oceanu Indyjskiego, a używana niegdyś nazwa „Cejlon” znaczy tyle, co „pełna klejnotów”. Położona na południe od Półwyspu Indyjskiego niewielka wyspa oferuje naprawdę rajskie doświadczenia. Na powierzchni zaledwie 65 tys. km2 mieści się ogrom atrakcji: starożytne, tajemnicze ruiny, wioski, gdzie żyje się zgodnie z rytmem przyrody, niezliczona ilość świątyń i kapliczek oraz nieskończenie wiele najpiękniejszych krajobrazów. Złociste plaże okalają wyspę, a oddalając się od jej brzegów przemierzamy gaje kokosowe, tarasowe plantacje herbaty, wijące się malowniczo po niezliczonych wzgórzach, brytyjskie ogrody, lasy tropikalne skryte za zasłoną mgieł.  Dzikie zwierzęta koegzystują z ludźmi, słonie maszerują wzdłuż dróg, na polach ryżowych bawoły zażywają kąpieli, makaki pożywiają się darami w świątyniach. Na miłośników smaku czekają cejlońskie przyprawy i aromaty, a stęsknionych relaksu zachwycą ajurwedyjskie zabiegi i masaże.

02 marca – 22 marca

15 listopada – 05 grudnia

2670 USD + przelot

Czas trwania

21 dni

Sezon wyjazdu

od października do maja

Ilość uczestników

min. 10 - maks. 20

Wyjazdy fitness

wyprawa, dla miłośników przyrody, zabytków i krajobrazów

Poziom trudności

dla każdego

Cena zawiera

Zobacz
 • transfery i przejazdy klimatyzowanym pojazdem,
 • noclegi w pokojach 2-osobowych w hotelach o standardzie 3*
 • codzienne śniadania w hotelach
 • woda w autokarze
 • atrakcje wymienione w programie
 • opłaty wstępu w Indiach do miejsc wskazanych w programie
 • opieka jednego licencjonowanego pilota MK Tramping
 • wiza do Indii
 • ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance – 30000,- EUR

Cena nie zawiera

Zobacz
 • bilet lotniczy Warszawa – Kochi, Colombo – Warszawa ok 3500 PLN
 • bilet lotniczy Trivandrum – Colombo
 • wiza na Sri Lankę
 • biletów wstępów łącznie  ok 142 USD / osobę  (Polonnaruwa,  Sigiriya Rock,  Dambulla temple, Kandy temple, Peradeniya Garden , PN Yala)
 • napoje do posiłków
 • pozostałe posiłki
 • wydatki osobiste
 • zwyczajowe napiwki dla lokalnej obsługi, przewodników, bagażowych itd
 • inne świadczenia niewymienione powyżej
 • Program wyjazdu

Program wyjazdu:

1

WARSZAWA – KOCHI

Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy dedykowanym stanowisku. Kontrola posiadanych wiz (wliczona e-wiza do Indii).
Uczestnikom zostaną wręczone dokumenty podróżne. Identyfikacja bagażu, formalności paszportowe i wylot do Indii.

Po przylocie spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta i początek indyjskiej przygody.

2

KOCHI

Kochi to miasto, o którym mówi się, że jest jak gobelin: wiele różnych nici przez wieki tkanych razem splotło się w tkaninę współczesnego obrazu. Portugalska, holenderska i brytyjska kolonialna przeszłość jest widoczna w architekturze miasta. Na co dzień ruchliwy port i centrum handlu, Kochi, dzięki swojego malowniczemu położeniu pomiędzy wyspami i przylądkami Morza Arabskiego a rozlewiskami rzecznymi jest wspaniałą brama do regionu Kerala.

Rozpoczynamy odkrywanie Indii – spacer wokół Fort Cochin. Nocleg w hotelu.

3

KOCHI

Śniadanie i całodzienna eksploracja Kochi. Wśród miejsc, które dziś odwiedzimy, znajdą się: Pałac Holenderski, znany również jako Pałac Mattancherry, zbudowany przez Portugalczyków i przekazany Radży Kochi w XVI wieku. Obecną nazwę uzyskał w XVII wieku, kiedy Holendrzy dokonali renowacji i rozbudowany pałacu. Pałacowe wnętrza ozdobione są malowidłami przedstawiającymi sceny z Ramajany, można tu również obejrzeć oryginalne królewskie stroje i palankiny. Kościół św. Franciszka, uważany za najstarszy w Indiach kościół zbudowany przez Europejczyków. Tu pierwotnie pochowano podróżnika Vasco da Gamę.

Zobaczymy dziś również jeden z symboli Kerali – chińskie sieci rybackie. Ta tradycyjna metoda połowu ryb podczas przypływu nadal wykorzystywana jest w Kochi. Mówi się, że sieci zostały przywiezione z Chin już w czasach Kublaj Chana. Do dziś stanowią symbol i jeden z najbardziej fotogenicznych widoków w Kerali.

Wieczorem okazja do tego, by uczestniczyć w spektaklu słynnego tańca Kathakali, klasycznego tańca Indii Południowych, głęboko zakorzenionego w mitologii hinduskiej.

4

KOCHI – PERIYAR

Kilkugodzinny przejazd do Periyar.
Rezerwat przyrody Periyar położony jest w samym sercu Kardomonowych Wzgórz Kerali. Pokonujemy drogę wijącą się pośród wzgórz pokrytych dywanem krzewów herbacianych i upraw kawy oraz plantacji kardamonu i pieprzu. Cień zapewniają uprawy drzew kauczukowych.

Rezerwat Periyar jest domem dla dzikich słoni, bawołów indyjskich, antylop, langurów i jeleni sambar. Wszystkie te zwierzęta wspaniale obserwuje się podczas przejażdżek tradycyjną łodzią.

5

PERIYAR

Wcześnie rano jungle walk oraz safari na jeziorze – rejs łodzią w parku narodowym Periyar. Obserwacja zwierząt w naturalnym środowisku. Położony u zboczy Ghatów Zachodnich park i rezerwat tygrysów to jeden z najbardziej urzekających parków narodowych w Indiach. Będziemy obserwować stada słoni, sambarów, gaurów, zobaczymy dzikie psy, a być może wypatrzymy również lamparty lub tygrysa.
Po rejsie odwiedzimy aromatyczną plantację przypraw i dowiemy się, jak odróżnić imbir od kurkumy.

6

PEIRYAR – ALLEPEY

Rankiem wyruszymy w podróż do Allepey – na słynne rozlewiska Kerali.
Zaokrętujemy się na pokład tradycyjnej ryżowej łodzi mieszkalnej i z niej podziwiać będziemy rozległe obszary malowniczych jezior i labiryntu kanałów. Łodzie takie od wieków służą mieszkańcom za miejsce do życia i do transportu towarów i są najlepszym sposobem eksploracji regionu i jeziora Vembanad.
Podczas rejsu podziwiać będziemy malownicze wioski, których mieszkańcy trudnią się tradycyjnym rzemiosłem oraz bujną przyrodę Kerali. Na pokładzie podawane będą posiłki pysznej, tradycyjnej kuchni.

Nocleg na łodzi!

7

ALLEPEY – KOVALAM

Świt wygląda przepięknie z pokładu łodzi! Po wczesnym śniadaniu wysiądziemy w Allepey i przejedziemy do Kovalam.

Nazwa „Kovalam” oznacza gaj palm kokosowych i nie sposób nie zauważyć, jak trafnie oddaje krajobraz Kovalam. Niezliczone palmy skrywają perłę Kovalam – rajską plażę w kształcie półksiężyca. Każda część plaży ma odmienny charakter: najpopularniejsza jest część południową, nad którą góruje latarnia morska, a roztacza się widok na meczet Vizhinjam. Północna Samudra to wehikuł czasu – w tej spokojnej okolicy wydaje się, że czas zatrzymał się wiele lat temu.

Środkowa część plaży to miejsce, gdzie spotkamy rybaków udających się na połowy.

Cała plaża nabiera niezwykłego uroku szczególnie w jasne noce, gdy światło księżyca podkreśla błękit wód i kolor otaczających skał.

8

KOVALAM

Wypoczynek w nadmorskim resorcie.
Możliwość korzystania z ajurwedyjskich zabiegów w Centrum Ajurwedy oraz zwiedzania okolicy.

9

KOVALAM –TRIVANDRUM –  COLOMBO

Przejazd na lotnisko Trivandrum skąd polecimy do Colombo na Sri Lance.
Przejazd do hotelu w Negombo tuż przy plaży, odpoczynek.

10

NEGOMBO – PN MINNERIYA – DAMBULLA

Przejazd (3-4 h) do parku narodowego Minneriya, gdzie żyje ponad 200 słoni. Oprócz tych olbrzymich zwierząt można tu obserwować dzikie bawoły, jelenie, leniwce, krokodyle oraz lamparty. PN Minneriya jest jednym z największych parków na Sri Lance, a urozmaicony teren sprawia, że spotykamy tu wielkie bogactwo fauny i flory, w tym ponad 160 gatunków ptaków.

Przejazd do hotelu w Dambulla.

11

DAMBULLA – POLONNARUWA

Rankiem zajrzymy na lokalny targ, pełen kolorów, zapachów i nawoływań sprzedawców. Może kupimy świeży, ręcznie tłoczony olej kokosowy?
Niedługo po wschodzie słońca zdobędziemy wzgórze świątynne w Dambulli, gdzie odwiedzimy niezwykłe groty, wypełnione wizerunkami i posągami Buddy i jego uczniów. Z powstaniem grot wiąże się piękna, królewska legenda. Ze szczytu roztacza się piękna panorama okolicznych wzgórz i licznych zbiorników wodnych.
Po południu zanurzymy się w starożytne miasto Polonnaruwa, miasto, którego ruiny pokryła już lankijska puszcza, jednak pozostałości: Pałac Królewski, ulice handlowe, świątynie i potężne posągi w Gal Vihara wciąż świadczą o dawnej wielkości.

OPCJONALNIE:
– możliwość zwiedzania Polonnaruwy na rowerach (od kilku do kilkunastu kilometrów w zależności od wybranej trasy).
– wieczorem największa przyjemność dla chętnych: ajurwedyjski masaż całego ciała w Centrum Terapii Ajurwedą.

12

DAMBULLA – POLONNARUWA

Rankiem zajrzymy na lokalny targ, pełen kolorów, zapachów i nawoływań sprzedawców. Może kupimy świeży, ręcznie tłoczony olej kokosowy?
Niedługo po wschodzie słońca zdobędziemy wzgórze świątynne w Dambulli, gdzie odwiedzimy niezwykłe groty, wypełnione wizerunkami i posągami Buddy i jego uczniów. Z powstaniem grot wiąże się piękna, królewska legenda. Ze szczytu roztacza się piękna panorama okolicznych wzgórz i licznych zbiorników wodnych.
Po południu zanurzymy się w starożytne miasto Polonnaruwa, miasto, którego ruiny pokryła już lankijska puszcza, jednak pozostałości: Pałac Królewski, ulice handlowe, świątynie i potężne posągi w Gal Vihara wciąż świadczą o dawnej wielkości.

OPCJONALNIE:
– możliwość zwiedzania Polonnaruwy na rowerach (od kilku do kilkunastu kilometrów w zależności od wybranej trasy).
– wieczorem największa przyjemność dla chętnych: ajurwedyjski masaż całego ciała w Centrum Terapii Ajurwedą.

13

SIGIRIJA – MATALE – KANDY

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do Sigiriji. Pochodząca z V w. “Twierdza w niebie”, zwana też “Lwią Skałą”, to prawdopodobnie najpiękniejszy wytwór ręki człowieka, powstały w harmonii z naturą, na Sri Lance. Krótka wspinaczka na ten górujący nad okolicą ostaniec wulkaniczny zostanie nagrodzona fantastyczną panoramą, rozciągającą się na wiele kilometrów wokół. Zobaczymy tu także buddyjskie malowidła sławiące kobiece piękno.
Po wspinaczce przyda nam się łyk kokosowego mleka, magicznie przywracającego siły, a następnie ruszymy w drogę do Kandy – kulturalnej stolicy kraju. Zanim tam jednak dotrzemy, odwiedzimy Matale, wokół którego uprawia się większość przypraw eksportowanych ze Sri Lanki. Wizyta w “Ogrodzie przypraw” to okazja, by sprawdzić, jak rośnie pieprz i wanilia, jak odróżnić imbir od kurkumy i dlaczego cynamon wytwarza się z kory drzewa, a olejek cynamonowy z zupełnie innej części rośliny.
Wieczorem dotrzemy do pełnego życia Kandy

14

KANDY

Dziś odwiedzimy odwiedzimy najświętsze miejsce wyspy: Świątynię Zęba Buddy, w której przechowuje się tą relikwię. Przy odrobinie szczęścia trafimy na pudżę, ceremonię modlitewną przy dźwiękach instrumentów.
Następnie przejedziemy do Peradeniya, gdzie mieszczą się Królewskie Ogrody Botaniczne. Fascynujący spacer prowadzi m.in. przez imponujące aleje palmowe, las deszczowy, storczykarnię i umożliwia bliskie spotkania z tropikalnymi nietoperzami oraz makakami. Z kładki zawieszonej nad rzeką można obserwować pływające warany.
Okazją do zakupu pamiątek będzie wizyta w warsztacie kamieni szlachetnych, gdzie zapoznać można się ze sposobami wydobycia i obróbki kamieni oraz w warsztacie stolarskim, gdzie wyrabia się pięknie zdobione meble oraz rękodzieło.

OPCJONALNIE:

Dla chętnych po południu wycieczka do sierocińca dla słoni w Pinnawela.

15

KANDY – KITHULGALA – NUWARA ELIYA

Z Kandy rozpoczniemy dalszą wspinaczkę w kierunku centrum wyspy. Wznosimy się coraz wyżej, pokonujemy kolejne wzgórza, a wokół nas zmienia się wegetacja. Otaczają nas teraz malownicze wzgórza, pokryte uprawami herbaty, wyglądające jak fałdy zielonego dywanu. Pośród nich wije się rzeka Kelani, centrum sportów wodnych Sri Lanki – najlepsze miejsce na rafting! Wsiądziemy na pontony (fakultatywnie) i, walcząc z żywiołem, a chwilami obserwując życie na brzegach rzeki, dopłyniemy aż do miejsca, gdzie pod wodą kryją się pozostałości mostu, który zagrał w głośnym filmie „Most na rzece Kwai”.
Po krótkim suszeniu zajrzymy na plantację i do fabryki herbaty – to stąd pochodzi najbardziej ceniona przez Brytyjczyków czarna herbata cejlońska oraz najpiękniejsze fotografie Tamilek zbierających herbaciane liście. Sami także będziemy mieć okazję do zrobienia takich zdjęć! W fabryce odkryjemy sekrety produkcji herbaty oraz różne jej gatunki, a następnie, wprowadzeni już w „angielski” nastrój, przejedziemy do „Małej Anglii”, jak nazywa się miasto Nuwara Eliya. Pochodzący z Wielkiej Brytanii właściciele i menadżerowie plantacji herbacianych oraz pracownicy brytyjskiej administracji, zmęczeni wyspiarskim upałem, upodobali sobie właśnie to, położone na 2000 m. n.p.m. miasteczko i uczynili je najbardziej brytyjskim miejscem na Sri Lance. Wyścigi konne, pola golfowe, kolonialna zabudowa, częsta mgła oraz temperatury poniżej 20C sprawiają, że nastrój tu przywodzi na myśl Anglię z początku XX w.

OPCJONALNIE:

Spływ pontonami (rafing) jest opcją fakultatywną.

16

NUWARA ELIYA – BANDARAWELLA – ELLA

Opuszczamy dziś europejski klimat i jedziemy do najpiękniejszego rejonu Sri Lanki – czarującej okolicy wioski Ella.
Część trasy pokonamy pociągiem po najwyżej położonej trasie kolejowej na Sri Lance. Widoki zapierają dech w piersiach, a malownicze krajobrazy aż proszą się o fotografowanie. Lokalny pociąg to także okazja do integracji z mieszkańcami Sri Lanki albo zwariowanej zabawy przy muzyce!
W Ella znajdziemy mnóstwo przytulnych knajpek, gdzie godzinami można przesiadywać w wygodnych leżakach i poduchach i relaksować się przy lankijskiej herbacie lub całkiem europejskich drinkach.
Po południu krótki trekking na Mały Szczyt Adama, skąd będziemy obserwować zachód słońca. Little Addam’s Peak gwarantuje fantastyczne widoki rejonu zwanego Ella Gap, gdzie, dzięki niezwykłemu ukształtowaniu terenu, za wielokilometrowym pasem baśniowych wzgórz ujrzeć można ocean. Na szczyt prowadzi ścieżka wijąca się przez malownicze plantacje herbaty

17

ELLA – YALA

Poranny przejazd do parku narodowego Yala – opuszczamy górski obszar, odwiedzając po drodze uwieczniony w poemacie Ramajana wodospad Rawana.
Nasza trasa wiedzie przez piękne krajobrazy i otuliny rezerwatów przyrody , dzięki czemu możemy liczyć na spotkania ze zwierzętami i obserwacje bujnej lankijskiej przyrody.
Około południa znajdziemy się ponownie na nadmorskich nizinach, a po lunchu wsiądziemy do specjalnie przystosowanych samochodów 4×4 i wyruszymy na safari po parku narodowym Yala. Ten piękny park to obejmuje fragmenty buszu, sawanny oraz salin i wybrzeża morskiego, dzięki czemu żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin o odmiennych wymaganiach. Można tu spotkać lamparty, wargacze, słonie, jelenie, dziki, mangusty, krokodyle, warany, langury, dzikie bawoły i kilkadziesiąt gatunków baśniowo ubarwionych ptaków, w tym m.in. dzikie pawie, papugi, ibisy, żołny i dzioborożce. Znajduje się tu także pomnik przypominający o tsunami w 2004. Zachód słońca będzie nam towarzyszył w powrotnej drodze.

18

YALA – GALLE – KALUTARA

Po śniadaniu ruszymy w drogę do Galle – miasta-fortu, które zachowało się w niemal niezmienionym stanie od czasów, gdy jego głównymi mieszkańcami i budowniczymi byli Portugalczycy i Holendrzy, a do portu zawijały statki arabskich handlarzy. Spacer urokliwymi uliczkami skrytymi we wnętrzu potężnej morskiej twierdzy to wędrówka w przeszłość i okazja do jubilerskich zakupów w jednym z niezliczonych warsztatów. Odwiedzimy także rybny targ, na którym rybacy sprzedają świeże ryby i owoce morza z porannych połowów. Po drodze zatrzymamy się również, by sfotografować jeden z ikonicznych widoków Sri Lanki – wędkarzy na palach.
Okazją do spotkania z fascynującą przyrodą wyspy będzie przystanek przy morskim gejzerze Humana, którego „wybuchy” świetnie odświeżają w upalny dzień, oraz wizyta w centrum rozrodu żółwi morskich. Międzynarodowe fundacje, we współpracy z rządem Sri Lanki oraz lokalnymi wolontariuszami, opiekują się pozostawionymi na plażach jajami żółwi, umożliwiając większej ich liczbie przetrwanie i wyklucie małych żółwików, które są następnie wypuszczane do oceanu. W centrum rehabilituje się również ranne żółwie lub oferuje „spokojną emeryturę” zwierzętom, które nie poradziłyby sobie na wolności.
Po południu zakwaterowanie w hotelu przy plaży.

19-20

KALUTARA

Plażowanie, zakupy, zabiegi ajurwedyjskie
Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek – przed nami dwa dni na plaży.
Poza słodkim lenistwem, plaże Sri Lanki oferują również szeroką gamę sportów wodnych: windsurfing, wakeboarding czy snorkeling, w trakcie którego można podziwiać kolorowe życie pod powierzchnią morza. Rafa koralowa na zachodniej Sri Lance znajduje się tuż przy linii brzegowej, więc nawet osoby całkowicie początkujące mogą snorklować w pełni bezpiecznie i doświadczyć piękna podwodnego świata. Nadmorskie wioski to również mnóstwo sklepików z ciekawymi towarami i knajpek z widokiem na zachód słońca nad morzem oraz centrów ajurwedy i masażu.

OPCJONALNIE:
Rejs po Oceanie Indyjskim w poszukiwaniu wielorybów ( ok 75 USD/os)
Przed świtem wyjazd do Mirissy, gdzie wsiądziemy na kuter, którym popłyniemy w rejs po Oceanie Indyjskim (ok. 4 h). Będziemy mieć szansę spotkania kaszalota, rekina wielorybiego, płetwala błękitnego i delfinów, które często pojawiają się u wybrzeży Sri Lanki.

Późnym popołudniem dnia 20 wyjazd na lotnisko. Nocny wylot do Warszawy.

21

LĄDOWANIE W WARSZAWIE

Lądowanie w Warszawie, zakończenie wyjazdu

Sri Lanka według MK Tramping:

SriLanka

OFERTY WYJAZDÓW, NASZE TOP, INFORMACJE PRAKTYCZNE

No Comments

Leave a Comment: