KAMERUN

Pętla zachodnio-południowa i Sułtanat Foumban

Główne atrakcje:

Główne atrakcje naszej kameruńskiej wyprawy to:

 • Akookas, wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ostańce – wyrastające ponad tropikalny las deszczowy,
 • tradycje i wioska Pigmejów Baka,
 • unikalne w skali światowej wodospady Lobe, którego wody wpadają wprost do Oceanu Atlantyckiego,
 • wyspy dzikich szympansów w Edea,
 • pierwotna dżungla równikowa i największe drzewo Kamerunu,
 • sanktuarium goryli i szympansów w Parku Narodowym de la Mefou,
 • bogata kultura i tradycje ludów Bamileke, Bamoun i Peul, muzea królestw dawnego Kamerunu,
 • unikalna afrykańska sztuka i rękodzieło, gwarne targowiska i kolorowe bazary z tradycyjnymi rzeźbami,
 • niesamowite afrykańskie pejzaże, zielone góry i czynny wulkan Mt. Cameroun,
 • wysokie na 80 metrów spektakularne wodospady Ekom
 • wodospady de la Metche – miejsca animalistycznych wierzeń
 • Foumban – miasto Sułtana,
 • Douala i Yaounde – dawna i obecna stolica Kamerunu
 • wypoczynek w kurorcie na plażach Kribi, kameruńskim raju obfitującym w morskie specjały,

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Termin:

06 października – 18 października

Cena:

11650 PLN + przelot ok 3500 PLN

Czas trwania

13 dni

Ilość uczestników

Od 8 do 16 osób

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o średniej aktywności.

Cena zawiera

Zobacz
 • przejazd wynajętym dla grupy busem z kierowcą,
 • transfer lotnisko – hotel – lotnisko,
 • zakwaterowanie w hotelach według programu,
 • wyżywienie jak w programie,
 • bilety wstępu do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, wodospadów, wraz z wymaganym przewodnikiem,
 • wstępy do parków narodowych i rezerwatów (Wyspy Szympansów Edea i P.N. de la Mefou) i innych wymienionych w programie,
 • odwiedziny w wiosce Pigmejów,
 • występ folklorystyczny w Nkolandom,
 • obecność przedstawiciela kameruńskiego biura podróży,
 • opieka polskiego pilota,
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w fi Towarzystwo Ubezpieczeń EUROPA,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

Zobacz
 • Dodatkowo płatnego biletu lotniczego na trasie Warszawa – Yaounde – Warszawa (ok. 3500 PLN)
 • wiza do Kamerunu ok. 120€
 • zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów ok 50 Euro,
 • zwyczajowego napiwku dla kierowcy busa  – ok. 100 Euro od Grupy
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 390 Euro
 • dopłaty do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 250€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL
 • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
 • obiadów oraz napojów w trakcie całego pobytu i podczas podróży

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu
 • Dodatkowe informacje

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – YAOUNDE 

Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie i popołudniowy odlot do Kamerunu. Międzylądowanie w jednym z portów tranzytowych w Europie, następnie lot do Addis Ababa. Postój transferowy.

Po południu lądowanie w Yaounde, administracyjnej stolicy Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, zostaniemy powitani przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i przewiezieni minibusem do hotelu. Zakwaterowanie, pierwsze zwiedzanie stolicy Kamerunu. Wieczorem kolacja, czas wolny.

Zakwaterowanie: Hotel Safyad 3*/basen
Wyżywienie: kolacja

3

YAOUNDE – NKOLANDOM

Po śniadaniu, krótkie zwiedzanie Yaounde. Odwiedziny w Muzeum Sztuki, następnie, jeszcze przed południem wyjazd do Ebolowy.

Po drodze odwiedziny naturalnego rezerwatu (las tropikalny) /sanktuarium de la Mefou, na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególności szympansów. Park rozciągający się na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Część zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole, dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu, część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności, część odsyłana jest do różnych zakątków świata i niestety dla nich, resztę swojego czasu spędzą w ZOO. Dla niektórych odwiedzających rezerwat, jest to silne przeżycie, szczególnie bliskość obcowania z tymi potężnymi zwierzętami, choć oddzielonych od zwiedzających siatkami/ogrodzeniem, ale pozostających w środowisku naturalnego lasu w wydzielonych dla poszczególnych gatunków parcelach kilku-kilkunastu hektarów. Około godzinny marsz alejkami/ścieżkami przez otaczający dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika.

Po opuszczeniu rezerwatu przejazd nad rzekę Nyong. Wolno płynącą, nad brzegiem której rośnie dżungla i czasem przebije się głośny odgłos żyjących ptaków. Spływ małymi pirogami (po 2 osoby) w górę rzeki przez około 40 minut i dotarcie do największego drzewa Kamerunu. Kolosa o obwodzie dwudziestu kilku metrów i wysokości osiemdziesięciu, którego czubek ginie gdzieś w nisko przesuwających się czasem chmurach. Powrót zajmie około 25 minut.

Po krótkiej przerwie, dalsza droga do Nkolandom. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny, nocleg. (tego dnia może zabraknąć czasu na przerwę obiadową)

Zakwaterowanie: Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

4

NKOLANDOM

Po śniadaniu program dnia obejmie wizytę w muzeum sztuki i historii ludów lasu, plemion Beti, Eton i Fang. Zobaczymy usytuowane na skale siedzibę szefostwa, odwiedzimy stanowisko prehistoryczne żyjących tu ludów. W odległości kilku kilometrów od hotelu znajdują się liczne ostańce Akookas, które wyrastają wprost z otaczających je po części lasów jak i plantacji. W ciągu dnia obiad. Fakultatywnie możliwość przejażdżki pirogą. Pod wieczór przewidziany jest występ lokalnej kapeli Nkoovas Ebolowa lub innej, będzie to wieczorek tańców tradycyjnych. Występ zajmie około godziny. Czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

5

NKOLANDOM – KRIBI (440 km)

Po śniadaniu droga powrotna w kierunku Yaounde a następnie “skręt” na zachód, czyli w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość i okolice Kribi nazywane są w Kamerunie Wybrzeżem Lazurowym Kamerunu. Tego dnia przejazd nieco ponad 400 kilometrów. Po drodze obiad. W ciągu dnia postój na obiad, liczne sesje zdjęciowe. Przyjazd do Kribi późnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu Gites de Kribi. Kolacja, czas wolny.

Zakwaterowanie: Gites de Kribi 2/3* basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

6

KRIBI

Po późnym śniadaniu przejażdżka pirogą po rzece Lobe. Odwiedziny obozowiska Pigmejów i poznanie miejsca w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży lokalny przewodnik. Przewidziany jest wspólny taniec. Mile widziane upominki dla Pigmejów, szczególnie dla dzieci: piłeczki i inne zabawki, dla niewiast pomadki, szminki itp. Długopisy, zeszyty itp. nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.

Po wizycie w wiosce odwiedziny sławnych wodospadów Lobe, sławnych, może nie ze względu na wysokość zrzutu wody, ale dlatego, że swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujnątropikalną roślinnością co sprzyja robieniu unikalnych zdjęć.

Około południa obiad, zgodnie z indywidualnymi gustami można nacieszyć sie świeżymi krewetkami, langustami lub innymi. Po obiedzie objazd Kribi, obejrzenie latarni morskiej pamiętającej czasy kolonialne, lokalnych zabytków, targu itp. Następnie czas wolny, plaża, basen lub inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja.

Zakwaterowanie: Gites de Kribi 2/3* basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

7

KRIBI

Czas wolny, odpoczynek.

Dla zainteresowanych  fakultatywnie wizyta na lokalnym targu rybnym i w wiosce rybaków.

Zakwaterowanie: Gites de Kribi 2/3* basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

8

KRIBI – REZERWAT MANOKA EDEA – DOUALA (280 km)

Po wczesnym śniadaniu, wyjazd z nadmorskiej miejscowości Kribi i kierunek na Doualę.

Po drodze odwiedziny wyspy szympansów. Będzie to zapewne ostatnia, ale szczególna atrakcja w Kamerunie. Przed odbiciem w bok od głównej drogi, należy zakupić (ze środków własnych 5-10 EURO) prowiant dla szympasów, żeby móc je przywołać z lasu (zamieszkują w stanie dzikim wyspy o powierzchni ponad 1 km2). Droga do nich, to «odbicie» z drogi głównej asfaltowej i pokonanie 52 kilometry szutrówki, w porze deszczowej błotnistej szutrówki, a następnie po dotarciu, łodziami motorowymi – zabierają 6-8 osób, dopłynięcie najpierw do tzw przedszkola szympansów, gdzie osobniki są trzymane, aż do osiągnięcia 14 roku życia, by następnie zostać wypuszczone na jednej z wysp i dołączyć do lokalnej społeczności szympansów, rządzących sięswoimi prawami w zhierarchizowanych koloniach. Następnie powrót na główną drogę i dojazd do Douali późnym popołudniem. Wypoczynek przy basenie. Czas wolny.

Zakwaterowanie: Hotel Les Foyer des Marin 2/3*- basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

9

DOUALA – BUEA BAFOSSAM – FOUMBAN (470 km)

Po bardzo wczesnym śniadaniu, ok. 7.30 wyjazd do Foumban. Pierwszy przystanek w Buea byłej stolicy – pierwszej założonej przez Niemców stolicy Kamerunu, skąd rozpościera się widok na Mt. Kamerun – najwyższy szczyt Kamerunu (4095 m n.p.m) a zarazem czynny wulkan. W Buea odwiedziny kilku, na pewno wzruszających dla Niemców miejsc, jak podupadający cmentarz ze swojsko brzmiącymi niemieckimi nazwiskami, fontannę Bismarka czy pałac niemieckiego gubernatora.

Po opuszczeniu Buea powrót na drogę krajową N5. Po drodze liczne plantacje herbaty, bananów, papai itp. Obiad u Marie Poulet (Marysia Kurczak) lub w innym miejscu.

Następnie odwiedziny spektakularnych wodospadów Ekom, wysokich na ponad 80 metrów, znajdujących sięw otoczeniu tropikalnego lasu i soczystej zieleni nieskażonej cywilizacją przyrody. W okresie pory deszczowej ilość spadającej wody jest olbrzymia. Tworzą się dwa potężne wodospady zwane przez miejscową ludność: męskim i żeńskim. W porze suchej wody jest znacznie mniej i “czynne” jest tylko ramię “męskie”, za to w okresie suchym bardziej spektakularna wydaje się wysokość wodospadu, ponieważ dół nie ginie w piętrzącej się wodzie i tworzących się chmurach wodnego pyłu. Każda więc pora roku ma swoje atuty, ażeby podziwiaćto wspaniałe miejsce. Film Tarzan z Christopherem Lambert częściowo wykorzystywał te plenery. Po opuszczeniu wodospadów kierunek Melong, miejscowość położona na wysokości około 1000 m.npm. Po minięciu Melong dalsza droga do Foumban. Po drodze liczne wioski. Niegdyś na tych terenach znajdowało siępółnocno-zachodnie królestwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną role w historii regionu. W czasie drogi przystanek i podziwianie, owianych legendą i kultem animistycznym wodospadów de la Metche. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Pekassa de Karche 2/3*
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

10

FOUMBAN

Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Sesja fotograficzna z zewnątrz pałacu panującego Sułtana (dynastia od końca XIV wieku). Miejsce kultu – zabytkowy, prawie 10 metrowy tam-tam, którego dźwięki wydawane uderzaniem w bęben wyrzeźbionymi w kształcie ramion metrowymi łychami/werblami – symbolizującymi obcięte niewolnikom przedramiona przez kilkuset lat zwoływały swoim dźwiękiem ludnośćsułtanatu na zgromadzenie. Dźwięk rozchodzi się wg. przewodników w promieniu 20 kilometrów. Postój przy drzewie w centralnym miejscu placu/targowiska, na którym wieszano skazańców (ostatnia egzekucja odbyła się niecałe 100 lat temu). Zapoznanie się z procesem wypalania/powstawania figur z brązu. Ich różnorodnośćrobi olbrzymie wrażenie. Foumban, jako stolica sztuki z brązu w tej części Afryki słynie od setek lat. W muzeach spotyka się eksponaty z XIV wieku (muzeum w Yaounde). Odwiedziny największego w tej części Kamerunu targu, w tym targu rzeźb z drewna, połączeń drewna z gliną. W ciągu dnia przerwa na obiad. Dzień upłynie błyskawicznie, na oglądaniu, targowaniu się i zakupie pamiątek. Pod wieczór powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Pekassa de Karche 2/3*
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

11

FOUMBAN – YAOUNDE (350 km)

Po śniadaniu, droga do Yaounde a zarazem poznawanie zamieszkałych tu ludów. Odwiedzimy lokalnych szefów “królów” z dynastii założonych wcześniej niż powstało wielkie królestwo Tikar. Każde z królestw posiadało swoją odmienną od innych kulturę, zwyczaje i tradycje. Zapoznamy się z lokalną sztuką i rękodziełem. Poznamy lokalną arystokrację, tę prawdziwą, czyli szefów wiosek , przedstawicieli najpotężniejszych rodzin, zwykle dziedziczących tę funkcje z dziada-pradziada i którzy, choć w Kamerunie obowiązuje prawo bazujące w swojej istocie na prawie francuskim czyli rzymskim, swoimi tradycjami które kultywują, częściowo stoją ponad obowiązującym prawem cywilnym, mogąc posiadać zgodnie ze swoją wolą i siłami witalnymi tyle żon ile zechcą. Często ci najpotężniejsi, przyjmowani są przez prezydenta kraju z takimi sami honorami jak głowy innych państw. Po odwiedzinach u dwóch szefów (króli) w Bafoussam i Batoufam (Uczestnicy dostrzegą duża różnicę kultur i tradycji) dalsza droga do Yaounde. Typowym dla tych rejonów krajobrazem, licznych bananowców rosnących wzdłuż drogi, uprawnych poletek, sterczących nad strzechami chat drzewkami papai, palm, chaszczy a czasem, odcinkami gęstej dżungli Podróżni będą przemierzać kolejne kilometry. Przed dotarciem do stolicy, przerwa na obiad.

Późnym popołudniem dotarcie do stolicy. Yaounde założona została przez niemieckich kolonizatorów, pierwotnie jako miasteczko/składowisko pozyskiwanych z masowych mordów – ciosów słoni. Później nastąpiłnapływ ludności, rozrósł się handel i dziś jest drugim co do wielkości miastem Kamerunu i sercem administracyjnym państwa. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny.

Zakwaterowanie: Hotel Safyad 3*/basen
Wyżywienie: śniadanie, kolacja

12

YAOUNDE – WYLOT DO EUROPY (przez Addis Ababa)

Po śniadaniu, ostatni relaks na basenie, następnie transfer na lotnisko.

Pożegnanie się z naszymi lokalnymi przewodnikami, odprawa paszportowo-celna.

Odlot do Addis Ababa. Postój tranzytowy. Około północy odlot do Europy.

13

PRZYLOT DO POLSKI

INFORMACJE OGÓLNE

UWAGA!!!: WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

ZAKWATEROWANIE:

Ponieważ w Kamerunie, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach, gdzie pokoje są typu DBL (zdecydowane większość hoteli), ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo» i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

TRANSPORT:

Wynajęte samochody/bus – minibus standardowo w Kamerunie mają kilkanaście lub więcej lat. Są w środku czyste i Organizator dba o zapewnieniu należytej przestrzeni dla Podróżujących, jednakże często klimatyzacja jest niesprawna i Podróżujący mogą jechać przy otwartych oknach. Zdarzyć się mogą sytuacje nieprzewidziane (awaria samochodu, pęknięcie opony, awaria klimatyzacji itp.), w związku z którymi harmonogram danego dnia może zostać zakłócony, ale program zostanie zrealizowany. Współpracujący z biurem Operator kameruński jest najbardziej znanym i doświadczonym Operatorem, więc zdarzenia opisane powyżej należy traktować jako bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe.

POGODA:

Pora sucha w Kamerunie: październik-kwiecień, najcieplej jest od listopada do maja. Okres o największym nasileniu deszczy to miesiąc maj, często czerwiec i lipiec, zdarza się, że deszcze trwają aż do września. Temperatury rzadko w dzień spadają poniżej 30C (niezależnie od pory roku), w nocy w rejonach położonych w rejonach górskich – (początkowa część wycieczki) temperatury zwykle nie przekraczają 25C. Okres suchy ma swoje plusy (rzadkie deszcze), ale pora deszczowa również (potężne wody w wodospadach). Deszcze zwykle padają pod koniec dnia, ale zdarza się, że również w południe. W okresie deszczowym warto ze sobą zabraćkurtki przeciwdeszczowe. Trzeba jednak pamiętać, że przy globalnym ociepleniu się klimatu, mogą wystąpićanomalie pogodowe. Drogi z których będziemy korzystali są wyasfaltowane, więc przez cały rok przejezdne.

BEZPIECZEŃSTWO:

Kamerun jest państwem bezpiecznym poza niektórymi rejonami kraju (ze względu na ruchy separatystyczne niebezpieczne mogą być przygraniczne rejony z Nigerią, ze względu na terroryzm band islamskich bardzo niebezpieczna jest daleka północ kraju, ze względu na bandytyzm częściowo rejony graniczące z Czadem oraz Republiką Środkowoafrykańską).

Trasa wycieczki przebiega przez obszary bezpieczne, kontrolowane przez państwo. Organizator wraz Operatorem kameruńskim, zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo Uczestników. W razie ewentualnych wydarzeń w okolicach na północ od Douali Organizator dopuszcza możliwość w razie konieczności niewielkiej korekty objazdu (dotyczy rejonów anglojęzycznych Kamerunu).

INNE:

Kameruńczycy często są opieszali przy realizacji zamówień w restauracjach, organizacji zakwaterowania w hotelach, ale są sympatyczni i należy zapomnieć o europejskich standardach obsługi. Klasyfikacja hoteli bazuje na standardach booking.com, Tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeniu Organizatora. W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy innąniedogodność. Afryka francuskojęzyczna ze względu na „raczkującą turystykę” ma odmienne standardy od obleganej przez turystów wschodniej Afryki anglojęzycznej. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany hotelu na o zbliżonym standardzie (wg. Powyżej wyszczególnionych kryteriów), w razie braku miejsc, czy tez innych niedogodności.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.