EKWADOR

Wyprawa do Indian Huaorani

Opis wyjazdu:

„Avatar to nie fikcja” to projekt MK Tramping, mający na celu poznanie jednego z głównych, a mało nagłośnionych problemów dzisiejszego świata, jakim są zamierające tradycje dzikich plemion, kultur i miejsc na świecie, w większości spowodowanych niszczycielską ingerencją człowieka i chęcią zysków.
W trakcie takich wypraw zależy nam nie tylko na odwiedzeniu plemion, nieznanych miejsc w odległych rejonach świata, ale przede wszystkim na bliższym przyjrzeniu się problemowi i lepszym poznaniu codziennego życia i obyczajów plemion.
Projekt „Avatar to nie fikcja” nie jest w stanie pomóc bliskiej zagładzie i „cichemu gwałtowi” w głębi lasów jaki dokonuje się dziś w odległych obszarach Amazonii, Środkowej Afryki czy Azji, ale po powrocie z wypraw przedstawienie w formie reportaży, filmów, zdjęć i prezentacji szerszemu gronu osób wszelkich problemy z jakimi Ci ludzie się borykają na co dzień.

Wyprawa do Indian Huaorani

Indianie Huaorani to grupa etniczna, która żyje w harmonii z przyrodą w pierwotnej wspólnocie, a słowo cywilizacja z niczym im się nie kojarzy.
Białego człowieka dopuścili dopiero niecałe 30 lat temu.  Jednak, odkąd na indiańskich terenach odkryto złoża ropy naftowej, nabór obcych – począwszy od spółek wydobywczych, skończywszy zaś na misjonarzach i ekologach stał się niepowstrzymany.
Jeszcze 50 lat temu plemię Huaorani, zamieszkujące tereny ekwadorskiej Amazonii prowadziło koczowniczy tryb życia. Trudnili się polowaniami i zbieractwem i żyli z dala od innych grup. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji i większym zapotrzebowaniem na ropę, biali zaczęli dewastować tereny zamieszkanie przez Indian poprzez choćby budowę dróg. Ropa to duży kłopot całej Amazonii. Jej wydobycie powoduje totalne spustoszenie krajobrazu, jak i zmusza Indian do opuszczania swoich wiosek. Nie tylko człowiek na tym cierpi, ale również ekologia.

Park Narodowy Yasuni

Zajmujący obszar ponad 30.000 km2, z populacją około 2800 osób, Park Narodowy Yasuni jest największym chronionym parkiem w Ekwadorze, uznanym za Rezerwat Biosfery przez UNESCO w 1979 roku. Yasuni bije wszelkie rekordy pod względem liczby występujących tam gatunków roślin i zwierząt.  Jest to największym a zarazem najmniej znanym parkiem narodowym Ekwadoru i jednym z najcenniejszych parków całej Ameryki Południowej.

Huaorani

zamieszkują obecnie prowincje Napo, Pastaza i Orellana. Chociaż pierwsi Huaorani byli nomadami, zostali zmuszeni do ustalenia swoich granic w obrębie Parku Narodowego Yasuni. Ich osady znajdują się między rzeką Napo na północy, a rzeką Curaray na południu, wzdłuż rzek Yasuní, Shiripuno, Cononaco i mniejszych dopływów, na obszarze 678 220 ha
Huaorani nazywani są często przez białych mieszkańców “aucas” a komunikują się “wao terero”, który jest unikalnym językiem.
Obok Huaorani, ma terenie Yasuni żyją dwa plemiona Tagaeri i Taromenanes, które żyją w dobrowolnej izolacji, odrzucając wszelki kontakt z ludzkością, poruszając się stale po terenach nietykalnych. Żyją wyłącznie z tego, co dostarcza im natura, żywią się dzięki polowaniom i połową, uprawiają maniok i platany, są biegłymi myśliwymi, wyrabiają włócznie i dmuchawki, a także neurotoksyk zwany “kurarą” do używania swoich rzutek. Dziś walczą o przetrwanie w obliczu eksploatacji terenów pod wydobycie ropy naftowej i drewna, a zwłaszcza z powodu skażenia i utraty swoich terytoriów.
We wspólnocie Bameno, na brzegu rzeki Cononaco, Huaorani są w pełni przekonani, że dobrze zarządzana turystyka pomoże im częściowo rozwiązać obecne problemy, żyjąc w swojej “ome” dżungli, jak ją nazywają, wolni od wszelkich ataków na ich kulturę i terytorium, zachowując swoje tysiącletnie zwyczaje i tradycje, kultywując najczystszy kontakt z Matką Naturą.

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Cena:

2480 USD + przelot

Terminy:

10 stycznia – 20 stycznia

WYJAZD NA ZAMÓWIENIE

opieka anglojęzycznego przewodnika

Cena:

2300 USD + przelot

Sezon:

Styczeń, luty, wrzesień – najmniejsze opady,

Od czerwca do sierpnia oraz listopad i grudzień – średnie opady,

Marzec, kwiecień, maj – największe opady.

Czas trwania

11 dni

Ilość uczestników

od 4 do 8 osób lub od 2 osób na zamówienie

Dla kogo

Dla poszukiwaczy przygód

Poziom trudności

dla osób potrafiących dostosować się do ciężkich warunków

Cena zawiera

Zobacz
 • transfery lotnisko – hotel – lotnisko,
 • przejazd autobusem Quito – El Coca – Quito,
 • nocleg w hotelu w Quito i El Coca,
 • rejs rzekami z El Coca do wiosek Indian,
 • pełne wyżywienie podczas wyprawy w głąb Amazonii,
 • sprzęt biwakowy,
 • wizyta w wioskach i interakcja z wojownikami Huaorani,
 • opieka polskiego pilota,
 • opieka lokalnego przewodnika,
 • ubezpieczenie KL i NNW.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • dodatkowo płatny przelot lotniczy Warszawa – Quito – Warszawa od 3500 PLN,
 • dla chętnych przelotu Quito – El Coca – Quito (ok. 240 USD),
 • wyżywienie w Quito oraz El Coca ok. 20-30 USD dziennie,
 • opłata za wstęp do wspólnoty Indian (60 USD),
 • napiwków,
 • własnych wydatków.
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – QUITO

Spotkanie w hali odlotów na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych wylot do Ekwadoru.

Po przylocie do Quito, transfer do hotelu.  Zakwaterowanie i nocleg.

2

QUITO – EL COCA

Przejazd busem ok 6 godzin do El Coca w Amazonii.

Alternatywnie dla chętnych przelot, koszt ok 240 USD (w obie strony)

3

EL COCA  – GEMENEWENO

Po śniadaniu, transfer prywatnym transportem do portu Shiripuno (2 godziny podróży od miasta El Coca), następnie wsiądziemy na łodzie motorowe i będziemy płynąć od 4 do 5 godzin do Klanu Gawa (Gemeneweno). Po drodze lunch.

Po dotarciu do Gemeneweno, po południu krótki spacer po dżungli. Kolacja i nocleg w obozie.

4

GEMENEWENO – BAMENO

Po śniadaniu ok 6:30 kontynuujemy rejs, najpierw rzeką Shiripuno, a następnie Cononaco do społeczności Huaorani w Bameno na terenie Parku Narodowego Yasuni.

Podczas spływu rzeką będziemy podziwiać lokalną florę i faunę (małpy, kajmany, papugi itp.), lunch po drodze.

Po południu pierwsze spotkanie z Indianami.  Kolacja i nocleg w obozie.

5

BAMENO

Po śniadaniu spacer po dżungli, obserwacja różnych gatunki papug, małp, gadów i ssaków. Zobaczymy teżwykonaną z gliny lizawkę dla papug, która jest niezbędna w ich diecie.

Po południu wrócimy do wioski Bameno, gdzie poznamy zwyczaje i będziemy słuchać opowieści legendarnych wojowników Huaorani.

Kolacja i nocleg.

6

BAMENO

Razem z wojownikami Huaorani udamy się na polowanie w głąb dżungli. Poznamy nie tylko ich metody polowań, produkcji broni, ale również niezwykłe zdolności poszukiwania ziół i roślin jadalnych.

Po zachodzi słońca udamy się na nocne łowy i rejs łodzią w celu obserwacji kajmanów, nocnych ptaków i ssaków.

7

BAMENO – GEMENEWENO

Krótka wędrówka po dżungli. Interakcja kulturowa z ludem Huaorani, pożegnanie.

Powrót rzeką Cononaco do El Coca. Tego dnia dotrzemy do Gemeneweno w klanie Gawa, gdzie rozbijemy obóz. Spotkanie z kolejną rodziną Huaorani.

8

GEMENEWENO – COCA

Z Clan Karue powrót rzeką do El Coca do którego dotrzemy w godzinach popołudniowych.

Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek

9

EL COCA – QUITO

Przejazd powrotny busem ok 6 godzin do Quito.

10

QUITO – WYLOT DO POLSKI

Krótkie zwiedzanie stolicy, ostatnie zakupy i po południu transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

Dla chętnych możliwość zwiedzania Ekwadoru lub Wysp Galapagos – program do ustalenia.

11

PRZYLOT DO POLSKI

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.