Cejlońska przygoda

SRI LANKA

Opis destynacji:

Sri Lanka nie bez przyczyny zwana jest Perłą Oceanu Indyjskiego, a używana niegdyś nazwa „Cejlon” znaczy tyle, co „pełna klejnotów”. Położona na południe od Półwyspu Indyjskiego niewielka wyspa oferuje naprawdę rajskie doświadczenia. Na powierzchni zaledwie 65 tys. km2 mieści się ogrom atrakcji: starożytne, tajemnicze ruiny, wioski, gdzie żyje się zgodnie z rytmem przyrody, kolorowe miasteczka pełne śladów kolonialnej przeszłości, niezliczona ilość świątyń i kapliczek oraz nieskończenie wiele najpiękniejszych krajobrazów.
Złociste plaże i bajkowe rafy koralowe okalają wyspę, a oddalając się od jej brzegów przemierzamy gaje kokosowe, ryżowe poldery, terasowe plantacje herbaty, wijące się malowniczo po niezliczonych wzgórzach, brytyjskie ogrody, lasy tropikalne i deszczowe, skryte za zasłoną mgieł. Można wspiąć się na wulkaniczne ostańce, wykąpać pod wodospadem lub snorklować na rafie koralowej, oko w oko z olbrzymim żółwiem. Dzikie zwierzęta koegzystują z ludźmi, słonie maszerują wzdłuż dróg, na polach ryżowych bawoły zażywają kąpieli, makaki pożywiają się darami w świątyniach, a pod nogami przemykają warany i mangusty. Może to wszechogarniająca zieleń sprawia, że mieszkańcy Sri Lanki są tak przyjaźni i uśmiechnięci i żyją niespiesznie, celebrując chwile. Wyznawcy buddzyzmu i hinduizmu odwiedzają wzajemnie swoje świątynie, zapalając niezliczone lampki i kadzidła wszystkim bogom.
Na miłośników smaku czekają cejlońskie przyprawy i aromaty, a stęsknionych relaksu zachwycą ajurwedyjskie zabiegi i masaże. Kultura Sri Lanki czerpie to, co najlepsze z tysiącletnich tradycji wyspy i kolonialnych wpływów Holandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, a taki koktajl musi smakować przepysznie.

Tu naprawdę działa magia „serendipity”!

09 marca – 22 marca

22 listopada – 05 grudnia

6500 PLN + przelot

Czas trwania

14 dni

Sezon wyjazdu

od października do maja

Ilość uczestników

od 6 osób

Charakter wyjazdu:

komfortowa wyprawa, dla miłośników przyrody, zabytków i krajobrazów

Poziom trudności

dla każdego

Cena zawiera

Zobacz
 • transfery i przejazdy klimatyzowanym pojazdem,
 • noclegi w pokojach 2-osobowych w hotelach o standardzie 3* / 4*
 • codzienne śniadania w hotelach
 • woda w autokarze
 • atrakcje wymienione w programie
 • opieka jednego licencjonowanego pilota MK Tramping
 • ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance – 30000,- EUR, NNW 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • bilet lotniczy Warszawa –  Colombo – Warszawa ok 3200 PLN
 • biletów wstępów łącznie  ok 142 USD / osobę  (Polonnaruwa,  Sigiriya Rock,  Dambulla temple, Kandy temple, Peradeniya Garden , PN Yala)
 • napoje do posiłków
 • pozostałe posiłki
 • wydatki osobiste
 • zwyczajowe napiwki dla lokalnej obsługi, przewodników, bagażowych itd
 • inne świadczenia niewymienione powyżej
 • Program wyjazdu

Program wyjazdu:

1

WARSZAWA – COLOMBO

Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping.

Wylot do Colombo.

2

NEGOMBO

Przylot nad ranem do Colombo.
Przejazd do hotelu w Negombo tuż przy plaży, odpoczynek, czas wolny.

3

NEGOMBO – PN MINNERIYA – DAMBULLA

Przejazd (3-4 h) do parku narodowego Minneriya, gdzie żyje ponad 200 słoni. Oprócz tych olbrzymich zwierząt można tu obserwować dzikie bawoły, jelenie, leniwce, krokodyle oraz lamparty. PN Minneriya jest jednym z największych parków na Sri Lance, a urozmaicony teren sprawia, że spotykamy tu wielkie bogactwo fauny i flory, w tym ponad 160 gatunków ptaków.

Przejazd do hotelu w Dambulla.

4

DAMBULLA – POLONNARUWA

Rankiem zajrzymy na lokalny targ, pełen kolorów, zapachów i nawoływań sprzedawców. Może kupimy świeży, ręcznie tłoczony olej kokosowy?
Niedługo po wschodzie słońca zdobędziemy wzgórze świątynne w Dambulli, gdzie odwiedzimy niezwykłe groty, wypełnione wizerunkami i posągami Buddy i jego uczniów. Z powstaniem grot wiąże się piękna, królewska legenda. Ze szczytu roztacza się piękna panorama okolicznych wzgórz i licznych zbiorników wodnych.
Po południu zanurzymy się w starożytne miasto Polonnaruwa, miasto, którego ruiny pokryła już lankijska puszcza, jednak pozostałości: Pałac Królewski, ulice handlowe, świątynie i potężne posągi w Gal Vihara wciąż świadczą o dawnej wielkości.

OPCJONALNIE:
– możliwość zwiedzania Polonnaruwy na rowerach (od kilku do kilkunastu kilometrów w zależności od wybranej trasy).
– wieczorem największa przyjemność dla chętnych: ajurwedyjski masaż całego ciała w Centrum Terapii Ajurwedą.

5

SIGIRIJA – MATALE – KANDY

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do Sigiriji. Pochodząca z V w. “Twierdza w niebie”, zwana też “Lwią Skałą”, to prawdopodobnie najpiękniejszy wytwór ręki człowieka, powstały w harmonii z naturą, na Sri Lance. Krótka wspinaczka na ten górujący nad okolicą ostaniec wulkaniczny zostanie nagrodzona fantastyczną panoramą, rozciągającą się na wiele kilometrów wokół. Zobaczymy tu także buddyjskie malowidła sławiące kobiece piękno.
Po wspinaczce przyda nam się łyk kokosowego mleka, magicznie przywracającego siły, a następnie ruszymy w drogę do Kandy – kulturalnej stolicy kraju. Zanim tam jednak dotrzemy, odwiedzimy Matale, wokół którego uprawia się większość przypraw eksportowanych ze Sri Lanki. Wizyta w “Ogrodzie przypraw” to okazja, by sprawdzić, jak rośnie pieprz i wanilia, jak odróżnić imbir od kurkumy i dlaczego cynamon wytwarza się z kory drzewa, a olejek cynamonowy z zupełnie innej części rośliny.
Wieczorem dotrzemy do pełnego życia Kandy

6

KANDY

Dziś odwiedzimy odwiedzimy najświętsze miejsce wyspy: Świątynię Zęba Buddy, w której przechowuje się tą relikwię. Przy odrobinie szczęścia trafimy na pudżę, ceremonię modlitewną przy dźwiękach instrumentów.
Następnie przejedziemy do Peradeniya, gdzie mieszczą się Królewskie Ogrody Botaniczne. Fascynujący spacer prowadzi m.in. przez imponujące aleje palmowe, las deszczowy, storczykarnię i umożliwia bliskie spotkania z tropikalnymi nietoperzami oraz makakami. Z kładki zawieszonej nad rzeką można obserwować pływające warany.
Okazją do zakupu pamiątek będzie wizyta w warsztacie kamieni szlachetnych, gdzie zapoznać można się ze sposobami wydobycia i obróbki kamieni oraz w warsztacie stolarskim, gdzie wyrabia się pięknie zdobione meble oraz rękodzieło.

OPCJONALNIE:

Dla chętnych po południu wycieczka do sierocińca dla słoni w Pinnawela.

7

KANDY – KITHULGALA – NUWARA ELIYA

Z Kandy rozpoczniemy dalszą wspinaczkę w kierunku centrum wyspy. Wznosimy się coraz wyżej, pokonujemy kolejne wzgórza, a wokół nas zmienia się wegetacja. Otaczają nas teraz malownicze wzgórza, pokryte uprawami herbaty, wyglądające jak fałdy zielonego dywanu. Pośród nich wije się rzeka Kelani, centrum sportów wodnych Sri Lanki – najlepsze miejsce na rafting! Wsiądziemy na pontony (fakultatywnie) i, walcząc z żywiołem, a chwilami obserwując życie na brzegach rzeki, dopłyniemy aż do miejsca, gdzie pod wodą kryją się pozostałości mostu, który zagrał w głośnym filmie „Most na rzece Kwai”.
Po krótkim suszeniu zajrzymy na plantację i do fabryki herbaty – to stąd pochodzi najbardziej ceniona przez Brytyjczyków czarna herbata cejlońska oraz najpiękniejsze fotografie Tamilek zbierających herbaciane liście. Sami także będziemy mieć okazję do zrobienia takich zdjęć! W fabryce odkryjemy sekrety produkcji herbaty oraz różne jej gatunki, a następnie, wprowadzeni już w „angielski” nastrój, przejedziemy do „Małej Anglii”, jak nazywa się miasto Nuwara Eliya. Pochodzący z Wielkiej Brytanii właściciele i menadżerowie plantacji herbacianych oraz pracownicy brytyjskiej administracji, zmęczeni wyspiarskim upałem, upodobali sobie właśnie to, położone na 2000 m. n.p.m. miasteczko i uczynili je najbardziej brytyjskim miejscem na Sri Lance. Wyścigi konne, pola golfowe, kolonialna zabudowa, częsta mgła oraz temperatury poniżej 20C sprawiają, że nastrój tu przywodzi na myśl Anglię z początku XX w.

OPCJONALNIE:

Spływ pontonami (rafing) jest opcją fakultatywną.

8

NUWARA ELIYA – BANDARAWELLA – ELLA

Opuszczamy dziś europejski klimat i jedziemy do najpiękniejszego rejonu Sri Lanki – czarującej okolicy wioski Ella.
Część trasy pokonamy pociągiem po najwyżej położonej trasie kolejowej na Sri Lance. Widoki zapierają dech w piersiach, a malownicze krajobrazy aż proszą się o fotografowanie. Lokalny pociąg to także okazja do integracji z mieszkańcami Sri Lanki albo zwariowanej zabawy przy muzyce!
W Ella znajdziemy mnóstwo przytulnych knajpek, gdzie godzinami można przesiadywać w wygodnych leżakach i poduchach i relaksować się przy lankijskiej herbacie lub całkiem europejskich drinkach.
Po południu krótki trekking na Mały Szczyt Adama, skąd będziemy obserwować zachód słońca. Little Addam’s Peak gwarantuje fantastyczne widoki rejonu zwanego Ella Gap, gdzie, dzięki niezwykłemu ukształtowaniu terenu, za wielokilometrowym pasem baśniowych wzgórz ujrzeć można ocean. Na szczyt prowadzi ścieżka wijąca się przez malownicze plantacje herbaty

9

ELLA – YALA

Poranny przejazd do parku narodowego Yala – opuszczamy górski obszar, odwiedzając po drodze uwieczniony w poemacie Ramajana wodospad Rawana.
Nasza trasa wiedzie przez piękne krajobrazy i otuliny rezerwatów przyrody , dzięki czemu możemy liczyć na spotkania ze zwierzętami i obserwacje bujnej lankijskiej przyrody.
Około południa znajdziemy się ponownie na nadmorskich nizinach, a po lunchu wsiądziemy do specjalnie przystosowanych samochodów 4×4 i wyruszymy na safari po parku narodowym Yala. Ten piękny park to obejmuje fragmenty buszu, sawanny oraz salin i wybrzeża morskiego, dzięki czemu żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin o odmiennych wymaganiach. Można tu spotkać lamparty, wargacze, słonie, jelenie, dziki, mangusty, krokodyle, warany, langury, dzikie bawoły i kilkadziesiąt gatunków baśniowo ubarwionych ptaków, w tym m.in. dzikie pawie, papugi, ibisy, żołny i dzioborożce. Znajduje się tu także pomnik przypominający o tsunami w 2004. Zachód słońca będzie nam towarzyszył w powrotnej drodze.

10

YALA – GALLE – KALUTARA

Po śniadaniu ruszymy w drogę do Galle – miasta-fortu, które zachowało się w niemal niezmienionym stanie od czasów, gdy jego głównymi mieszkańcami i budowniczymi byli Portugalczycy i Holendrzy, a do portu zawijały statki arabskich handlarzy. Spacer urokliwymi uliczkami skrytymi we wnętrzu potężnej morskiej twierdzy to wędrówka w przeszłość i okazja do jubilerskich zakupów w jednym z niezliczonych warsztatów. Odwiedzimy także rybny targ, na którym rybacy sprzedają świeże ryby i owoce morza z porannych połowów. Po drodze zatrzymamy się również, by sfotografować jeden z ikonicznych widoków Sri Lanki – wędkarzy na palach.
Okazją do spotkania z fascynującą przyrodą wyspy będzie przystanek przy morskim gejzerze Humana, którego „wybuchy” świetnie odświeżają w upalny dzień, oraz wizyta w centrum rozrodu żółwi morskich. Międzynarodowe fundacje, we współpracy z rządem Sri Lanki oraz lokalnymi wolontariuszami, opiekują się pozostawionymi na plażach jajami żółwi, umożliwiając większej ich liczbie przetrwanie i wyklucie małych żółwików, które są następnie wypuszczane do oceanu. W centrum rehabilituje się również ranne żółwie lub oferuje „spokojną emeryturę” zwierzętom, które nie poradziłyby sobie na wolności.
Po południu zakwaterowanie w hotelu przy plaży.

11-13

KALUTARA

Plażowanie, zakupy, zabiegi ajurwedyjskie
Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek – przed nami dwa dni na plaży.
Poza słodkim lenistwem, plaże Sri Lanki oferują również szeroką gamę sportów wodnych: windsurfing, wakeboarding czy snorkeling, w trakcie którego można podziwiać kolorowe życie pod powierzchnią morza. Rafa koralowa na zachodniej Sri Lance znajduje się tuż przy linii brzegowej, więc nawet osoby całkowicie początkujące mogą snorklować w pełni bezpiecznie i doświadczyć piękna podwodnego świata. Nadmorskie wioski to również mnóstwo sklepików z ciekawymi towarami i knajpek z widokiem na zachód słońca nad morzem oraz centrów ajurwedy i masażu.

OPCJONALNIE:
Rejs po Oceanie Indyjskim w poszukiwaniu wielorybów ( ok 75 USD/os)
Przed świtem wyjazd do Mirissy, gdzie wsiądziemy na kuter, którym popłyniemy w rejs po Oceanie Indyjskim (ok. 4 h). Będziemy mieć szansę spotkania kaszalota, rekina wielorybiego, płetwala błękitnego i delfinów, które często pojawiają się u wybrzeży Sri Lanki.

Późnym popołudniem dnia 20 wyjazd na lotnisko. Nocny wylot do Warszawy.

14

LĄDOWANIE W WARSZAWIE

Lądowanie w Warszawie, zakończenie wyjazdu

Sri Lanka według MK Tramping

SriLanka

OFERTY WYJAZDÓW, NASZE TOP, INFORMACJE PRAKTYCZNE

No Comments

Leave a Comment: