Klejnot Azji

MJANMA (BIRMA/MYANMAR)

Opis destynacji:

Mistyczne krajobrazy, uśmiechnięci, choć dość nieśmiali mieszkańcy, kraj mnichów, trudna historia nadal odciskająca piętno na losach ludzkich. To skomplikowany kraj, którego już sama nazwa przysparza trudności – oficjalnie w języku polskim to Mjanma, a po angielsku to Myanmar, jednak nadal funkcjonuje również dawna nazwa – Birma.
Turystyka masowa na szeroką skalę na szczęście jeszcze tu nie dotarła, ale to ostatni moment, Birma przeżywa właśnie turystyczne boom.
Zobaczymy najwspanialsze miejsca kraju – od ogromnej złotej stupy Shwedagon Paya w Yangon, poprzez tysiące stup i świątyń w Bagan, centrum kultury birmańskiej – Mandalay oraz pełne życia jezioro Inle.
Dotrzemy również do nieodwiedzanego, ukrytego skarbu Birmy – tajemniczych pozostałości legendarnego miasta Mrauk U.
Stąd wyruszymy również na spływ do oddalonej wioski ludu Czin, w której żyją ostatnie kobiety z wytatuowanymi twarzami.
A na koniec poleniuchujemy na najpiękniejszej plaży Birmy – Ngapali.

MYANMAR

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

10 października – 25 października

02 grudnia – 16 grudnia

2950 USD + przelot od 2800 PLN

Czas trwania

15 dni

Ilość uczestników

Od 6 do 12

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody, pięknych krajobrazów i kultury.

Poziom trudności

Dla każdego

WYJAZD NA ZAMÓWIENIE

3650 USD + przelot

2-3 osoby

2950 USD + przelot

5-6 osoby

Cena zawiera

Zobacz
 • przeloty wewnętrzne na trasie: Yangon-Bagan-Mandalay-Heho-Yangon-Sittwe-Thandwe-Yangon
 • przejazdy klimatyzowanymi pojazdami
 • transfery z/na lotnisko
 • noclegi w hotelach 3* i 4*
 • śniadania
 • opieka polskiego pilota MK Tramping Travel & Incentive podczas całości trwania wyjazdu,
 • opieka angielskojęzycznych przewodników (wyjazd indywidualny)
 • opłaty wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • przelot do Myanmaru (od 2800 PLN)
 • wiza do Myanmaru (30 USD) – aplikacja on-line i wiza na lotnisku po przylocie
 • podatku wylotowego na lotnisku (10 USD)
 • pozostałych posiłków (lunch, kolacja)
 • wydatków natury osobistej
 • napiwków
 • innych świadczeń nie wymienionych powyżej
 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – YANGOON

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych wylot do Yangoon.

2

YANGOON

Przylot do Yangon, stolicy Myanmaru. Transfer do hotelu.
Dziś zwiedzimy Pagodę Sule, Targ Bogyoke (nieczynny w poniedziałki i święta), Pagodę Chauk Htat Gyi z ogromnym leżącym Buddą, a także Karaweik Hall, czyli pływającą królewską barkę.
Następnie zobaczymy ociekająca złotem Pagodę Shwedagon Paya, uważaną za jedno z najbardziej spektakularnych miejsc kultu na świecie.

YANGON

Miasto określane jako Brama Myanmaru, dawna stolica kraju. Niewątpliwie największą atrakcją i zarazem dumą narodową Birmańczyków jest znajdująca się tutaj ogromna złota stupa Shwedagon Paya, jedna z najbardziej zachwycających budowli Azji. Niemniej jednak warto poświęcić czas na zwiedzanie i innych świątyń. Odwiedzimy Pagodę Sule Paya, która, według tradycji, powstała w czasach Buddy i liczy sobie ponad 2500 lat. W zlokalizowanej w samym sercu pięciomilionowej metropolii pagodzie przechowywana jest najświętsza relikwia Myanmaru – włosy Buddy. Wokół świętego miejsca toczy się dynamiczne współczesne życie – kwitnie uliczny handel, wróżbici uchylają rąbka tajemnic przyszłości, a przechodnie i turyści śpieszą w swoich sprawach. Piękną tradycją jest kupowanie sprzedawanych tutaj wróbli, a następnie wypuszczanie ich na wolność. Z jednej strony jest to symbol wyzwalania żywych istot z cierpienia, z drugiej zaś – dobry uczynek, który przyczyni się do skrócenia drogi do oświecenia będącego celem wyznawców buddyzmu. Yangon – SHWEDAGON PAYA Do Yangon przybywa się przede wszystkim po to, by zobaczyć pagodę Shwedagon uważaną za największą pagodę buddyjską na świecie i najświętsze miejsce w Myanmarze. Jest ona szczególnie ważna, ponieważ według legendy znajduje się tu 8 włosów Buddy. Wielki kompleks świątynny został zbudowany między VI a X wiekiem na szczycie niedużego wzniesienia. Stupę główną, położoną na najwyższym wzgórzu miasta, wielokrotnie powiększano, z czasem otoczyła ją plejada kapliczek i mniejszych świątyń, a wzgórze zostało całkowicie zabudowane. Największa z kilkudziesięciu stup ma prawie 100 metrów wysokości i lśni od złota, którego użyto tutaj około 50 ton. Jak gdyby tego było mało, szczyt iglicy zdobi 5000 diamentów i ponad 2000 innych kamieni szlachetnych. Do głównej części sanktuarium pójdziemy okazałymi schodami, podziwiając po drodze misternie rzeźbione w drewnie mistyczne symbole. Shwedagon, podobnie jak każdą buddyjską stupę, obchodzimy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Świątynia na co dzień przyciąga wielu pielgrzymów i turystów, więc zwykle dużo się tu dzieje. Atmosfera, szczególnie wieczorem, jest absolutnie niezapomniana.

3

YANGON – PRZELOT DO BAGAN

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bagan. Przejazd do hotelu.
Wizyta na ruchliwym miejskim bazarze. Następnie zwiedzanie niesamowitego kompleksu świątyń w Bagan. Zobaczymy m.in. Pagodę Shwezigon z XI wieku, świątynię Ku Byauk Gyi ze wspaniałymi malowidłami, świątynię Khay Min Ga słynącą ze spektakularnego widoku na kompleks w Bagan, świątynię Ananda z czteroma ogromnymi wizerunkami Buddy i wieloma figurkami ukrytymi w niszach wewnątrz świątyni.
Po południu wizyta w tradycyjnym zakładzie rzemiosła w okolicy wioski Myinkaba. Zwiedzimy również świątynie: Manuha z XI wieku, Nanbaya oraz Myingaba Gu Byaukgyi.
Zachód słońca będziemy podziwiać w otoczeniu kompleksu świątyń w Bagan.

BAGAN

Jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Na rozległej równinie znajduje się ogromna ilość budowli sakralnych. Ich liczba szacowana jest pomiędzy 2000 a 3000, choć w minionych wiekach było ich znacznie więcej, niektórzy mówią nawet o 10000 stup i kapliczek. Od IX do XIII wieku istniało na tym terenie Królestwo Pagan, pierwszy organizm państwowy próbujący zjednoczyć ziemie i ludność regionu. Leżące na lewym brzegu rzeki Irawadi miasto Bagan zostało założone w 847 roku i w czasie panowania króla Anawrathy (1044-77) przeżywało okres swojej największej świetności. Król wzniósł pierwszą świątynię – Shwezigon Paya. Uczynił to, gdyż jak głosi legenda, przyśniło mu się, że jeśli tego nie zrobi – odrodzi się jako krewetka. Za jego przykładem poszła arystokracja i bogaci kupcy, budując kolejne obiekty sakralne. Ubożsi mieszkańcy budowali mniejsze kapliczki. Dzięki tej pobożnej działalności dawnych mieszkańców równiny Bagan powstało najbardziej zadziwiające nagromadzenie wspaniałych zabytków z różnych okresów historycznych. Po całym terenie można się swobodnie poruszać, do wielu stup można wejść do środka, by znaleźć w nich ukryte posągi Buddy. Szczególnie efektownie stupy wyglądają o wschodzie i zachodzie słońca. Kompleks jest rozległy, nie sposób zobaczyć wszystkich obiektów, więc odwiedzimy te, które wydają się najciekawsze i najlepiej zachowane.

4

BAGAN – PRZELOT DO MANDALAY

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Mandalay, kulturalnej stolicy kraju.
Wizyta w słynnym buddyjskim klasztorze Mahagandayon, w którym mieszka i kształci się ponad tysiąc mnichów.  Następnie pospacerujemy po zabytkowym moście tekowym U Bein.
Zwiedzimy również klasztor Bagaya ze wspaniałą kolekcją posągów Buddy.  Po drodze zatrzymamy się w tradycyjnym warsztacie, w którym jedwab jest tkany ręcznie.
Po południu zobaczymy Pagodę Mahamuni ze złotym Buddą, niesamowity klasztor Shwe Inbin oraz Shwe Nan Daw Kyaung (lub klasztor Złotego Pałacu) oraz Kuthodaw Paya, nazywaną Największą Księgą Świata. Dowiemy się również, jak wyrabiane są złote listki dla buddyjskich wiernych.
Zachód słońca będziemy podziwiać na Wzgórzu Mandalay. Powrót do hotelu na nocleg.

MANDALAY

Mandalay jest głównym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i religijnym Myanmaru oraz ważnym centrum sztuki, rzemiosła i teatru. Położone przy głównym trakcie handlowym północ – południe, nad rzeką Irawadi, liczące milion mieszkańców miasto posiada niepowtarzalny urok. Duża liczba świątyń i zabytków oraz bliskość czterech dawnych stolic (Mingun, Sagaing, Inwa, Amarapura) sprawiają, że miejsce to jest szczególnie ciekawe.

Mandalay – MAHAMUNI PAYA

Mahamuni Paya to świątynia z wielkim posągiem Buddy, obiektem szczególnego kultu Birmańczyków. Posąg przeniesiono 250 lat temu z miasta Arakan, gdzie, według tradycji, przebywał sam Budda. Na prośbę króla Sanda Thuriya Mędrzec z rodu Śiakjów (Budda) zesłał posąg i tchnął w niego swój oddech czyniąc go niejako żywym ucieleśnieniem swojej osoby. Codziennie o czwartej rano mnisi obmywają twarz świętego posągu, a świeccy mężczyźni przyklejają wotywne płatki złotej folii imitujące szlachetny kruszec. Kobiety nie mają bezpośredniego dostępu do posągu i mogą modlić się w pewnym oddaleniu.

Mandalay – KUTHODAW PAYA

Miejsce to znane jest jako Największa Księga Świata, gdyż znajduje się tu wyryty na 729 marmurowych tablicach palijski kanon pism buddyjskich – Tripitaka. Wokół centralnej, mierzącej 58 metrów wysokości, złoconej aż po iglicę stupy znajduje się rozległy kompleks pitaka – kapliczek, w których umieszczono poszczególne „karty” Księgi. Wygląda to niczym las lśniących w słońcu niewielkich białych pagód – widok jest niewiarygodny. Gdy w 1900 roku wydrukowano cały tekst księgi na papierze, powstało 38 tomów, każdy liczący 400 stron.

5

MANDALAY – PRZELOT DO HEHO – JEZIORO INLE

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Heho.
Rejs po Jeziorze Inle, w trakcie którego zobaczymy m.in. rybaków wiosłujących po jeziorze jedną nogą, pływające ogrody, wioskę Ywama, w której żyją nieliczne już kobiety Padaung, noszące obręcze wydłużające optycznie szyję.
Nocleg na jeziorze.

JEZIORO INLE

To dziwne jezioro, nieposiadające właściwie linii brzegowej, gdyż liczne kanały i rozlewiska wokół głównego akwenu zacierają granice. Całe życie toczy się na powierzchni wody odbijającej szczyty gór, tropikalną roślinność i przepiękne budynki buddyjskich świątyń. To kraina wioślarzy, którzy stojąc na jednej nodze na rufach swych łódek drugą nogą oplatają wiosło i wiosłują często bez użycia rąk. Są tu ogrody i pola uprawne na bambusowych platformach, domy, szkoły i świątynie unoszące się na falach. Zamieszkujący jezioro rybacy z plemienia Intha są buddystami, nic więc dziwnego, że wokół jeziora wznosi się około 100 klasztorów i 1000 stup. Popłyniemy po rozlewisku wąskimi kanalikami, zahaczając o gęste szuwary, będziemy obserwować codzienne życie mieszkańców pływających wiosek. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy rybaków przy pracy, i będziemy podziwiać ich niezwykły sposób wiosłowania. Jezioro zamieszkują również kobiety Padaung, słynące z niezwykłego sposobu ozdabiania szyj. Już od dzieciństwa kobiety Padaung noszą na szyjach wspierające się na barkach i obojczykach ciężkie mosiężne obręcze. Co kilka lat dokładane są kolejne pierścienie tak, że po pewnym czasie szyja kobiety pozornie się wydłuża (w rzeczywistości obniżają się obojczyki i żebra).

6

JEZIORO INLE – INN THEIN – HEHO – YANGON

Po śniadaniu wyruszymy łodzią motorową przez wąski kanał do wioski In Dein położonej na południu jeziora. Miejsce to dopiero od niedawna zostało udostępnione turystom. Pospacerujemy po wiosce, zobaczymy miejscową szkołę i dotrzemy do pięknego miejsca Alaung Sitthou, gdzie znajdują się stupy ukryte pośród bujnej roślinności. Dodatkowo, będziemy stąd podziwiać wspaniały widok na jezioro.
Transfer na lotnisko Heho, skąd wrócimy do Yangon. Nocleg w hotelu w Yangon.

7

YANGON – SITTWE – MRAUK U

Transfer na lotnisko i przelot do Sittwe.   Po przylocie motorówkami wyruszymy na spływ rzeką Kaladan do Mrauk U.
Nocleg w Mrauk U.

8

MRAUK U

Po śniadaniu zwiedzimy legendarne miasto Mrauk U. Poranna wycieczka obejmuje zwiedzanie Koethaing Temple, bibliotekę Pitakataik, Pagodę Laungbanpyauka, Yadana Mannaung i Pagodę Sakaya Mannaung.
Po południu zobaczymy świątynię Shitthaung, uważaną za jedną z najważniejszych świątyń, wzniesioną w 1535 r. przez ponad 1000 architektów. Jej nazwa wywodzi się od umieszczonych w niej ok. 84.000 wizerunków Buddy. Następnie przejdziemy do świątyni Andawthein Ordination Hall, która znana jest z unikalnych kamiennych rzeźb, Pagody Ratanabon, Pagody Htukkanthein, jednej z najbardziej znanych świątyń, spełniającej podwójną funkcję – zarówno fortecy, jak i świątyni.

MRAUK U

Przeżywające najlepszy okres w XV w. miasto, było jednym z najbogatszych miast w całej Azji, obecnie jednak bardziej przypomina senną wioskę. Stanowi jednak ważny ośrodek badań archeologicznych – na jego terenie stworzono Strefę Dziedzictwa Kulturowego. Najpopularniejsze legendarne wyjaśnienie nazwy Mrauk U głosi, że podczas odwiedzin Arakanu król Aśoka spotkał królową-małpę, która ze związku z królem-pawiem urodziła dwa jajka. Aśoka miał wówczas przepowiedzieć, że w miejscu tego spotkania powstanie kiedyś wielkie miasto, które zostanie nazwane Mrauk (małpa) U (jajko). Z jaj tych miały się następnie wylęgnąć dwie pięknie dziewczyny. W dawnym języku arakańskim Mrauk U oznaczało Święte Miasto na Północy lub Pierwsze Miasto (Stolicę) na Północy albo też Pierwsze Dokonanie.

9

MRAUK U

Spływ łodzią motorową do wioski ludu Czin, w której żyją kobiety z wytatuowanymi twarzami. W związku z tym, że zwyczaj ten nie jest już kontynuowany, to ostatnia szansa by poznać te piękne, dzielne piękne kobiety.
W wiosce w razie możliwości zajrzymy również do lokalnej szkoły, a po drodze poznamy lokalne sposoby uprawy roślin.
Wracając do Mrauk U zatrzymamy się w wielkiej, opuszczonej świątyni.

10

MRAUK U – SITTWE – NGAPALI

Transfer na lotnisko w Sittwe i przelot do Ngapali.
Relaks na plaży.

NGAPALI

Ngapali to doskonałe miejsce na wypoczynek – kilkukilometrowa plaża, turkusowa woda, biały piasek, zielone palmy. Plaża, usytuowana nad zaciszną zatoką, od północy graniczy z klifowym urwiskiem, a na południu z rybacką wioską i wysepkami osłaniającymi ją przed otwartym morzem. Niewielu turystów tu dociera, więc infrastruktura nie jest wyszukana, ale panuje tu spokój i cisza, więc jest to wyśmienite miejsce dla amatorów pustych, dzikich plaż. Ponadto, w małych restauracyjkach można skosztować regionalnych dań, świeżych ryb i owoców morza.

11-13

NGAPALI

Czas wolny, odpoczynek na przepięknych plażach Ngapali.

14

NGAPALI – THANDWE – YANGON – WYLOT DO POLSKI

Transfer na lotnisko Yangon przez Thandwe.  Wylot do Polski.

15

PRZYLOT DO POLSKI

Mapa wyprawy:

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.