Sylwester pośród pagód

MJANMA (BIRMA/MYANMAR)

Opis destynacji:

Mistyczna Birma w niecodziennym wydaniu – Sylwester pośród pagód Baganu, etniczne spotkania, miejsca spoza utartych szlaków, ale także najbardziej znane atrakcje. Nie zabraknie także wypoczynku na piaszczystych, bezkresnych plażach Ngapali.
Wspaniałe krajobrazy, uśmiechnięci, choć dość nieśmiali mieszkańcy, kraj mnichów, trudna historia nadal odciskająca piętno na losach ludzkich. To skomplikowany kraj, którego już sama nazwa przysparza trudności – oficjalnie w języku polskim to Mjanma, a po angielsku to Myanmar, jednak nadal funkcjonuje również dawna nazwa – Birma.
Turystyka masowa na szeroką skalę na szczęście jeszcze tu nie dotarła, ale to ostatni moment, Birma przeżywa właśnie turystyczne boom.
Zobaczymy najwspanialsze miejsca kraju – od ogromnej złotej stupy Shwedagon Paya w Yangon, poprzez tysiące pagód i świątyń w Bagan oraz pełne życia jezioro Inle.
Dotrzemy również do rzadko odwiedzanego rejonu Mindat na spotkanie z pięknymi kobietami, których twarze pokryte są tatuażami. Spieszmy się, ten niezwykły zwyczaj już zanika.
A na koniec poleniuchujemy na najpiękniejszej plaży Birmy – Ngapali.

MYANMAR

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

28 grudnia 2019 – 11 stycznia 2020

2500 USD + przelot od 4900 PLN

Czas trwania

14 dni

Ilość uczestników

Od 6 do 12

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody, pięknych krajobrazów i kultury.

Poziom trudności

Dla każdego

Cena zawiera

Zobacz
 • noclegi w hotelach 3* i 4*, jeden nocleg w Mindat w hotelu 2*, oraz jeden nocleg w pociągu,
 • transfery klimatyzowanym autobusem lub minibusem, dostosowanym do wielkości grupy,
 • śniadania,
 • przelot na trasie Heho – Ngapali, Nagapali – Yangoon,
 • opieka polskiego pilota podczas objazdu po Mjanmie,
 • opieka angielskojęzycznego przewodnika,
 • opłaty wstępu do miejsc wymienionych w programie,
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • przelot do Myanmaru (ok 4800 PLN w okresie sylwestrowym)
 • wiza do Myanmaru (30 USD) – aplikacja on-line i wiza na lotnisku po przylocie
 • podatku wylotowego na lotnisku (10 USD)
 • pozostałych posiłków (lunch, kolacja)
 • wydatków natury osobistej
 • napiwków
 • innych świadczeń nie wymienionych powyżej
 • Plan wyjazdu

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – YANGOON

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping. Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych wylot do Yangoon.

2

YANGOON – WYJAZD DO BAGAN

Po przylocie transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu na krótki odpoczynek. Następnie wczesnym popołudniem zobaczymy kolonialne centrum Yangoon.

Po południu wsiądziemy w nocny pociąg do Bagan (odjazd około 16:00). Nocleg w pociągu.

YANGON

Miasto określane jako Brama Myanmaru, dawna stolica kraju. Niewątpliwie największą atrakcją i zarazem dumą narodową Birmańczyków jest znajdująca się tutaj ogromna złota stupa Shwedagon Paya, jedna z najbardziej zachwycających budowli Azji. Niemniej jednak warto poświęcić czas na zwiedzanie i innych świątyń. Odwiedzimy Pagodę Sule Paya, która, według tradycji, powstała w czasach Buddy i liczy sobie ponad 2500 lat. W zlokalizowanej w samym sercu pięciomilionowej metropolii pagodzie przechowywana jest najświętsza relikwia Myanmaru – włosy Buddy. Wokół świętego miejsca toczy się dynamiczne współczesne życie – kwitnie uliczny handel, wróżbici uchylają rąbka tajemnic przyszłości, a przechodnie i turyści śpieszą w swoich sprawach. Piękną tradycją jest kupowanie sprzedawanych tutaj wróbli, a następnie wypuszczanie ich na wolność. Z jednej strony jest to symbol wyzwalania żywych istot z cierpienia, z drugiej zaś – dobry uczynek, który przyczyni się do skrócenia drogi do oświecenia będącego celem wyznawców buddyzmu. Yangon – SHWEDAGON PAYA Do Yangon przybywa się przede wszystkim po to, by zobaczyć pagodę Shwedagon uważaną za największą pagodę buddyjską na świecie i najświętsze miejsce w Myanmarze. Jest ona szczególnie ważna, ponieważ według legendy znajduje się tu 8 włosów Buddy. Wielki kompleks świątynny został zbudowany między VI a X wiekiem na szczycie niedużego wzniesienia. Stupę główną, położoną na najwyższym wzgórzu miasta, wielokrotnie powiększano, z czasem otoczyła ją plejada kapliczek i mniejszych świątyń, a wzgórze zostało całkowicie zabudowane. Największa z kilkudziesięciu stup ma prawie 100 metrów wysokości i lśni od złota, którego użyto tutaj około 50 ton. Jak gdyby tego było mało, szczyt iglicy zdobi 5000 diamentów i ponad 2000 innych kamieni szlachetnych. Do głównej części sanktuarium pójdziemy okazałymi schodami, podziwiając po drodze misternie rzeźbione w drewnie mistyczne symbole. Shwedagon, podobnie jak każdą buddyjską stupę, obchodzimy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Świątynia na co dzień przyciąga wielu pielgrzymów i turystów, więc zwykle dużo się tu dzieje. Atmosfera, szczególnie wieczorem, jest absolutnie niezapomniana.

3

PRZYJAZD DO BAGAN

Przyjazd do Bagan – około 10:00. Śniadanie w pociągu w formie suchego prowiantu.

Następnie udamy się na kolorowy lokalny rynek, gdzie odwiedzimy pagodę Shwezigon, zbudowaną przez króla Anawrahtę na początku XI wieku, świątynię GuByaukGyi z malowidłami przedstawiającymi poprzednie wcielenia Buddy, wzorowanych na opowieściach z Dżataki, a także  świątynię ShweGuGyi, słynącą z pięknych rzeźb i sztukaterii oraz panoramicznego widoku okolicznych zabytków.

Po południu odwiedzimy świątynię Ananda, klasztor Anada Okkyaung z zachowanymi malowidłami z XVIII wieku, wybudowaną w 1059 roku w stylu Mon świątynię Manuha oraz świątynię Nanbaya. Zwiedzanie zakończymy podziwiając ze szczytu świątyni majestatyczny zachód słońca nad rzeką Irawadi.

Opcjonalnie zwiedzanie parku historycznego elektrycznymi skuterami. Nocleg w Bagan.

BAGAN

Jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Na rozległej równinie znajduje się ogromna ilość budowli sakralnych. Ich liczba szacowana jest pomiędzy 2000 a 3000, choć w minionych wiekach było ich znacznie więcej, niektórzy mówią nawet o 10000 stup i kapliczek. Od IX do XIII wieku istniało na tym terenie Królestwo Pagan, pierwszy organizm państwowy próbujący zjednoczyć ziemie i ludność regionu. Leżące na lewym brzegu rzeki Irawadi miasto Bagan zostało założone w 847 roku i w czasie panowania króla Anawrathy (1044-77) przeżywało okres swojej największej świetności. Król wzniósł pierwszą świątynię – Shwezigon Paya. Uczynił to, gdyż jak głosi legenda, przyśniło mu się, że jeśli tego nie zrobi – odrodzi się jako krewetka. Za jego przykładem poszła arystokracja i bogaci kupcy, budując kolejne obiekty sakralne. Ubożsi mieszkańcy budowali mniejsze kapliczki. Dzięki tej pobożnej działalności dawnych mieszkańców równiny Bagan powstało najbardziej zadziwiające nagromadzenie wspaniałych zabytków z różnych okresów historycznych. Po całym terenie można się swobodnie poruszać, do wielu stup można wejść do środka, by znaleźć w nich ukryte posągi Buddy. Szczególnie efektownie stupy wyglądają o wschodzie i zachodzie słońca. Kompleks jest rozległy, nie sposób zobaczyć wszystkich obiektów, więc odwiedzimy te, które wydają się najciekawsze i najlepiej zachowane.

4

BAGAN – MINDAT

Po śniadaniu odwiedzimy lokalny, bardzo barwny i nie turystyczny rynek.

Następnie pojedziemy jeepami do Mindat w stanie Chin. Chin został otwarty dla ruchu turystycznego dopiero kilka lat temu, do tej pory był bardzo rzadko odwiedzany. Jeepami pokonamy tropikalny las i wjedziemy się na wysokość 1480 m n.p.m. Nocleg w Mindat.

5

MINDAT – KANELET

Po śniadaniu odwiedzimy lokalne muzeum poświęcone mniejszością narodowym, następnie wjedziemy jeepami na górę Victorii, skąd rozpościera się panorama na całą okolicę. Po drodze zatrzymamy się w wioskach należących do plemienia Chin. Kobiety plemienia Chin tatuują sobie twarze i przyozdabiają szyje naszyjnikami z birmańskiego bursztynu. Słupy ofiarne i czaszki zwierząt umieszczane na domach mają zapewnić sukces i bogactwo mieszkańcom. W trakcie naszej wyprawy odbędziemy dwu godzinny trekking na szczyt góry- na wysokość 3050 m n.p.m. Na zakończenie programu udamy się do Kanpelet. Zakwaterowanie w hotelu.

6

KANPELET – BAGAN

Śniadanie. Tego dnia czeka nas całodzienny przejazd do Baganu. Po drodze zobaczymy kobiety z plemienia, które mają cała twarz pokrytą tatuażem i jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy plemię w którym kobiety grają nosem na flecie. Nocleg w Bagan.

7

BAGAN – INLE

Po śniadaniu transfer samochodem nad jezioro Inle (7 godziny – około 330 km). Po drodze zatrzymamy się na plantacji palm, by zobaczyć jak się zbiera sok z palm oraz skosztować lokalnych przysmaków na bazie cukru z palmy. W drodze nad jezioro zobaczymy malownicze górskie krajobrazy oraz wioski zamieszkałe przez plemiona górskie.

Po przyjeździe nad jezioro przesiądziemy się do łodzi, którymi popłyniemy do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu.

8

INLE

Po śniadaniu odbędziemy przejażdżkę po jeziorze Inle. Naszym celem tego dnia będzie wioska Indein, gdzieznajdują się ruiny XVI wiecznych pagód- 1054 pagody. Przejażdżka po jeziorze. Podczas rejsu wpłyniemy w kanały, wzdłuż których farmerzy uprawiają warzywa, owoce. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków jeziora Inle. Następnie zajrzymy do monastyru Nga Phe Chaung– znanego jako Monastyr Skaczących Kotów. Jest to ponad 150 letni monastyr, w którym zgromadzono historyczne wizerunki Buddy, odwiedzimy wytwórnię cygar oraz kobiety długoszyje.

JEZIORO INLE

To dziwne jezioro, nieposiadające właściwie linii brzegowej, gdyż liczne kanały i rozlewiska wokół głównego akwenu zacierają granice. Całe życie toczy się na powierzchni wody odbijającej szczyty gór, tropikalną roślinność i przepiękne budynki buddyjskich świątyń. To kraina wioślarzy, którzy stojąc na jednej nodze na rufach swych łódek drugą nogą oplatają wiosło i wiosłują często bez użycia rąk. Są tu ogrody i pola uprawne na bambusowych platformach, domy, szkoły i świątynie unoszące się na falach. Zamieszkujący jezioro rybacy z plemienia Intha są buddystami, nic więc dziwnego, że wokół jeziora wznosi się około 100 klasztorów i 1000 stup. Popłyniemy po rozlewisku wąskimi kanalikami, zahaczając o gęste szuwary, będziemy obserwować codzienne życie mieszkańców pływających wiosek. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy rybaków przy pracy, i będziemy podziwiać ich niezwykły sposób wiosłowania. Jezioro zamieszkują również kobiety Padaung, słynące z niezwykłego sposobu ozdabiania szyj. Już od dzieciństwa kobiety Padaung noszą na szyjach wspierające się na barkach i obojczykach ciężkie mosiężne obręcze. Co kilka lat dokładane są kolejne pierścienie tak, że po pewnym czasie szyja kobiety pozornie się wydłuża (w rzeczywistości obniżają się obojczyki i żebra).

9

INLE – NGAPALI

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Heho. Przelot do Ngapali 13:30-14:30.

Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny.

10-12

NGAPALI

Czas wolny, odpoczynek na przepięknych plażach Ngapali.

NGAPALI

Ngapali to doskonałe miejsce na wypoczynek – kilkukilometrowa plaża, turkusowa woda, biały piasek, zielone palmy. Plaża, usytuowana nad zaciszną zatoką, od północy graniczy z klifowym urwiskiem, a na południu z rybacką wioską i wysepkami osłaniającymi ją przed otwartym morzem. Niewielu turystów tu dociera, więc infrastruktura nie jest wyszukana, ale panuje tu spokój i cisza, więc jest to wyśmienite miejsce dla amatorów pustych, dzikich plaż. Ponadto, w małych restauracyjkach można skosztować regionalnych dań, świeżych ryb i owoców morza.

13

NGAPALI  – PRZELOT DO YANGON

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Yangoon. Następnie odwiedzimy Scotts Market – wielki targ, na którym można nabyć wszystko począwszy od kamieni szlachetnych przez rzemiosło, po rzeczy codziennego użytku oraz na zakończenie programu odwiedzimy najświętsze miejsce w kraju  – magiczną pagodę Shwedagon oraz  Botahtaung, w której przechowywana jest relikwia włosa Buddy.

14

YANGOON – PRZELOT DO POLSKI

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.