Opis destynacji:
To niezwykła wyprawa “MARATON”, podczas której przez 19 dni pokonamy 4000 km lądem i ponad 5000 km drogą powietrzną.
Algieria, największe to terytorialnie państwo Afryki (prawie 2, 4 mln km2), pokryta jest w około 90% pustynią. Jest krajem pełnym kontrastów (od pejzaży śródziemnomorskich, przez góry Atlasu, krainę oaz, licznych śladów obecności starożytnych Rzymian, Casbh – docenianych przez UNESCO, aż po niesamowite formacje skalne płaskowyżu Tadrart i “księżycowe” góry Ahhogar południowej Sahary). Nie jest przesadą nazywać Algierię “Perłą Afryki Północnej”.
Trasa wyprawy obejmuje najpiękniejsze miejsca tego wielkiego państwa. Od Algieru, przez Djemilę, Konstantynę, Biskrę, Timgad i kanion Ghoufi, El Oued i najsławniejszą z oaz Ghardaię, aż po dwie “perły” centralnej Sahary: okolicęmiasta Tamanrasset z fantastyczną scenerią gór Ahhogar (Hoggar) oraz regionu położonej ok. 700 kilometrów na wschód od Tamanrasset – oazy Djanet która jest “bramą” do poznania uważanych przez Tuaregów najciekawszych miejsc czerwonego płaskowyżu Tadrart i Tassili n Ajjar.
Główne atrakcje naszej algierskiej wyprawy to:
- Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej i architektura kolonialna Algieru historyczna Kasbah w Algierze – dziedzictwo kulturowe UNESCO,
- Djemila – rzymskie miasto na płaskowyżu Atlasu zaliczane do dziedzictwa UNESCO,
- Konstantyna, jedno z najstarszych miast świata, stolica królestwa Numidii (założona w IV wieku p.n.e), sławna dzięki wiszącym mostom łączącym rozpadlinę powstałą dzięki tektonicznym uskokom (ponad 300 metrów głębokości),
- Timgad – rzymska metropolia, zaliczana do dziedzictwa UNESCO,
- kanion Guoufi w górach Aures – jeden z cudów świata, od czasów kolonialnych dziedzictwo narodowe Algierii
- meczet Sidi Okba – perła kultury Maghrebu, zbudowany w 686 roku
- shott Melghir, drugie największe na świecie słone jezioro i krystalizująca sól
- El Oued – oaza tysiąca kopuł
- zamki Tamarine i Temeltat i grobowce króli dynastii Beni Djellab z okresu pomiędzy 1414 a 1854 r.
- Ghardaia – królowa El Ksour i klejnot wśród oaz Sahary
- Ahoggar, płaskowyże: Tadrart i Tassili n Ajjar (UNESCO)- wyprawa w głąb Sahary,
- płaskowyż Assekrem i bazaltowe kopuły,
- pustelnia Karola de Foucauld (2780 m.npm) i księżycowe widoki
- fantastyczne kształty szczytów górskich Ahhogar,
- malowidła i ryty naskalne, datowane na górny paleolit i wczesny neolit,
- pieczone na rożnie jagnię, w akompaniamencie pieśni i tańca – tradycyjna uczta Tuaregów,
- Djanet i czerwona pustynia Tadrartu,
- malowidła In Ahahar (żyrafy, słonie) w scenerii powieści Tolkiena, fantastycznych łuków skalnych, iglic, wulkanicznych kominów, w krainie różnobarwnych diun i kanionów
- Tipaza – kurort Fenicjan, Rzymian, francuskich Kolonów i Algierczyków, zaliczna do dziedzictwa kulturowego UNESCO,
- Cherchell i Tenes – starożytne porty i Meczet z 885 roku, w którym do dziś odprawiane są modły,
- Oran – założony przez Andaluzyjczyków w X wieku n.e. – perła architektury kolonialnej,
- Tlemcen skrzyżowanie kultur arabsko-andaluzyjskich, Wielki Meczet z XII wieku
- zakręty “śmierci” i panoramiczne widoki pasm Wschodniego i Centralnego Atlasu
- algierska życzliwość i specjały lokalnej kuchni
WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM
Terminy:
20 lutego – 09 marca
09 listopada – 28 listopada
Cena:
14500 PLN + przelot
Czas trwania
19 dni
Sezon wyjazdu
od października do maja
Ilość uczestników
od 6 do 12 osób,
Charakter wyjazdu:
wyprawa, dla miłośników intensywnego zwiedzania przyrody, zabytków i krajobrazów
Poziom trudności
dla każdego
- 4 wewnętrzne przeloty na trasie: Ghardaia-Algier, Algier-Tamanrasset, Tamanrasset-Djanet, Djanet-Algier,
- przejazd autobusem, zapewniającym odpowiedni komfort Podróżującym na całej trasie, w części południowej (Ahhogar i Tadrart), samochody 4×4,
- zakwaterowanie w hotelach i pod namiotami według programu,
- wyżywienie jak w programie,
- objazd i zwiedzanie wybranych, zgodnie z programem miejsc
- obecność przedstawiciela algierskiego biura podróży
- opieka polskiego pilota,
- ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w fi Towarzystwo Ubezpieczeń EUROPA,
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- dodatkowo płatnego przelotu Warszawa – Algier – Warszawa (ok 1500-1900 PLN),
- wizy do Algierii 350 PLN,
- zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów ok. 5 euro / dzień,
- zwyczajowego napiwku dla kierowcy busa (Algier-Ghardaia)100 Euro; (Algier-Oran-Tlemcen-Algier) – 50-60 Euro od grupy,
- ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 820 Euro,
- opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
Oferta do pobrania:
Program wyjazdu:
1
Warszawa – ALGIER
Zbiórka na dwie godziny przed odlotem na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Popołudniowy lot z “przesiadką” w Paryżu. Krótki postój tranzytowy na lotnisku CDG. Harmonogram przelotów w tej wycieczce uwzględnia wylot popołudniowy z Warszawy (chwilowy brak połączeń porannych z Paryżem). Następnie lot do Algieru. Lądowanie przed północą. Odprawa paszportowo-celna. Tranzyt do hotelu. Zameldowanie ok. 2-giej nad ranem.
Zakwaterowanie: Hotel 4* / basen wewnętrzny
2
Algier – Djemila – KONSTANTYNA (550 km)
Po śniadaniu wyjazd do Konstantyny (Constantine). Po drodze przystanek w mieście Setif, położonym w północno-wschodniej Algierii. Jest to jedno z najważniejszych miast Algierii; często uważane jest za handlowąstolicę kraju. Odwiedzimy muzeum archeologiczne oraz muzeum El Moudhahida, oraz słynną fontannę El Fouara itd.
Po objeździe miasta przejazd i odwiedziny w Djemili, gdzie wśród “łysych” wzniesień płaskowyżu rozciągają się pozostałości po mieście założonym przez Rzymian. W czasach swojej świetności miasto liczyło ponad 20 tysięcy mieszkańców. Od 1982 Djemila wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Następnie dalsza droga do Konstantyny. Konstantyna, jest stolicą wilaji Konstantyna. Licząca ponad 450 tysięcy mieszkańców, jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Sławna jako: „miasto wiszących mostów”, jest jednym z najstarszych miast na świecie. Konstantynę zbudowano na terenie charakteryzującym się bardzo nierówną topografią, częściowo zbudowane na płaskowyżach częściowo na wszechobecnych wzgórzach, obejmuje liczne obniżenia jak i nagłych tektonicznych pęknięć zboczy, tworząc tym samym niejednorodne pod względem morfologicznym miejsce, dzięki czemu, przez niektórych zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych miast świata. Pierwotnie znana pod nazwą Cyrta, od ok. 300 roku p.n.e była stolicąKrólewstwa Numidii, następnie przeszła pod rzymskie panowanie. Swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza Cesarzowi Konstantynowi I -szemu . Symbol kultury arabsko-andaluzyjskiej, Konstantyna jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym, architektonicznym, przemysłowym i naukowym z dwoma uniwersytetami, w tym z Uniwersytetem Nauk Islamskich. Po dotarciu do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, czas wolny.
Zakwaterowanie: hotel 4* /basen (wyżywienie: B/D)
3
Konstantyna – Timgad – BISKRA (300 km)
Po śniadaniu wczesno poranne zwiedzanie miasta w tym sławnych wiszących mostów: Sidi M’cid, Sidi Rached, Pałacu Deya, rzymskiego akweduktu, starej Medyny (Casbah) – jednej z najciekawszych w Afryce Północnej.
Około południa przejazd malowniczą trasą w kierunku Biskry do starożytnego miasta Timgad. Po drodze krótka przerwa na obiad.
Timgad jest jednym z najbardziej znanych na świecie stanowisk archeologicznych, jest to starożytne, bardzo dobrze zachowane miasto (rzymskie), zwane Pompejami Afryki Północnej i sklasyfikowane jako światowe dziedzictwo UNESCO.
Następnie wjazd do Batny położonej w regionie gór Aurès, która jest administracyjną stolicą regionu. Krótki objazd malowniczej i bogatej w zabytki Batny, następnie w drodze do Biskry przejazd do Kanionu (zwanego również Balkonami) Ghoufi . To miejsce w górach Aures zapewnia spektakularne widoki i niesamowite sesje zdjęciowe.
Po wyczerpującym dniu, wczesnym wieczorem przyjazd do Biskry do hotelu na zasłużony wypoczynek. Zameldowanie. Czas wolny, kolacja, nocleg.
Zakwaterowanie: hotel 3* (wyżywienie: B/D)
4
Biskra – EL OUED (250 km)
Po wczesnym śniadaniu, wizyta na lokalnym targowisku (Suk el Fellach).
Później droga do oazy El Oued, zwanej również Al Wadi. Kierunek “południe”, coraz głębiej w bezkres Sahary. Po drodze przejeżdżać będziemy przez rejon shottów, w tym słynnego shottu Melghir, równin – słynnych z krystalizującej się soli.
Dalsza droga do El Ouedu. Po dotarciu na miejsce, zameldowanie w hotelu, przerwa na obiad i zwiedzanie miasta. Wizyta w muzeum saharyjskim. El Oued znany jako miasto tysiąca kopuł w przeszłości służyła jako siedziba królowej Teksi uważanej za matkę Tuaregów, która niestrudzenie pracowała na rzecz zjednoczenia plemion w południa i synów Zennaty na północy.
Pod wieczór spektakularne zdjęcia zachodu słońca na tle kopuł i otaczających oazę wydm piasku. Powrót do hotelu kolacja i odpoczynek.
Zakwaterowanie: hotel 3 (wyżywienie: B/D)
5
El Oued – GHARDAIA (460 km)
Po śniadaniu i “tradycyjnych” odwiedzinach na lokalnym wielkim targu – Suk el Felach, wyjazd do Ghardai, po drodze kolejne oazy.
Najpierw dotrzemy do Touggourt. Objazd oazy i wizyta w fortach/zamkach Tamarine i Temeltat oraz grobowców króli dynastii Beni Djellab rządzących regionem Touggourtu pomiędzy 1414 a 1854 r.
Następnie, będziemy kontynuować naszą podróż przez oazę Ouargla, która, jeszcze nie tak dawno była obowiązkowym przejściem dla podróżnych/karawan udających się do Sudanu.
Przyjazd do Ouargli około 15-tej., chwila relaksu przy obiedzie. Następnie wizyta w El Ksour (starożytne zamki) i spacer po piaskowej skale, zwiedzanie wydm Sidi Khuilled, następnie wyjazd nad jezioro pośrodku pustyni, gdzie częstymi gośćmi są migrujące ptaki.
Póżnym popołudniem, droga do “królowej Oaz – Ghardaï, stolicy doliny M’zab. Ghardaia jest klejnotem Sahary, perłą kultury i cywilizacji Maghrebu i północnej Sahary, miejscem inspiracji dla wielu artystów i architektów, w tym sławnego Le Corbusier. Od 1982 roku na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Położona 600 km na południe od Algieru “czarodziejka” Ghardaïa składa się, a zarazem jest jedną z pięciu miast/Ksarów: Beni-Isguen, El Atteuf, Bounoura, Melika i Ghardaïa. Pełna palmowych gajów, meczetów, targów, domów w kolorze ochry. Być w Algierii i nie być w Ghardai , to jak być w Polsce i nie widzieć Krakowa. Po dotarciu do Ghardai “stolicy” doliny M’zab, wieczorne zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
Zakwaterowanie: Hotel 3* (wyżywienie: B/D)
6
GHARDAIA
Po śniadaniu, czeka nas dzień wrażeń i zwiedzania. Meczety, targ aukcyjny Beni-Isguen, uliczki, różnokolorowy tłum handlarzy, odwiedziny lokalnego suku/targu, ewentualne zakupy pamiątek i dalsze zwiedzanie. W ciagu dnia, chwile wytchnienia przy obiedzie.
Wyjazd do El Atteuf, najstarszego z Ksarów, założonego w 1012 roku (starych zamków) . Poza El Atteuf i Ghardaią , pozostałe są zamknięte dla turystów. Powrót do hotelu pod koniec dnia. Czas wolny, kolacja, nocleg.
Zakwaterowanie: hotel 3* / basen zewnętrzny (wyżywienie: B/D)
7
Ghardaia – ALGIER (przelot ok. 1 godz)
Po śniadaniu, czas wolny, ewentualne zakupy pamiatek i spacer po Ghardai. Transfer na lotnisko. Przelot do Algieru.
Przejazd do hotelu. Zameldowanie. W zależności od godziny przybycia do stolicy Algierii początek zwiedzania lub jeżeli będziemy na miejscu po zapadnięciu zmroku czas wolny, kolacja. Odpoczynek.
Zakwaterowanie: hotel 4*/basen wewnętrzny (wyżywienie: B/D)
8
Algier – TAMANRASSET (przelot ok. 2h)
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie stolicy Algierii. Algier założony jeszcze w czasach rzymskich, w starożytności nosił nazwę Icosium. Jako Algier powstał, po zdobyciu go w VII wieku, przez Arabów. Na początku XVI w dostał się w ręce tureckich korsarzy i odtąd przez długi czas było głównym ośrodkiem korsarstwa i rabunku. W roku 1518 miasto stało się częścią Imperium osmańskiego. Później stał się “perłą” wśród stolic państw tworzących wielkie kolonialne Imperium Francji. Ten dzień będzie bardzo wyczepujący. Zwiedzać będziemy historyczną część Algieru – Kasbah (na Zanzibarze zwaną Medyną). Wśród labiryntów uliczek, wiekowych zabudowań, zabytkowych meczetów, zgiełku handlarzy, kolorowego tłumu, algierska Kasbah z całym swoim architektektonicznym dobytkiem i niezwykła historią została wpisana na listędziedzictwa UNESCO. Dzielnica nadal jest zamieszkiwana przez tysiące Algierczyków, którzy prowadzą tutaj swoje sklepiki czy pracownie rzemieślnicze. Często mieszkańcami są “szlachetnie” urodzeni, rody z wielowiekowymi korzeniami. Wąskie uliczki Kasby, specyficzna atmosfera, będą okazją do zrobienia niezwykłych zdjęć. Po południu objazd centrum miasta, styl francuski-kolonialny, małe i większe “perełki”. Wzdłuż ulic platany, no i ta atmosfera. W ciągu dnia obiad w lokalnej restauracyjce. Zobaczymy budynek Wielkiej Poczty, odwiedzimy Bazylikę Matki Boskiej Afrykańskiej , zobaczymy Pomnik Chwały i Męczeństwa – który został zrealizowany według projektu polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego.
Wieczorem po kolacji, transfer na lotnisko na lot krajowy do Tamanrasset. Przelot ok. 2h. Transfer do hotelu.
Zakwaterowanie: hotel 2/3* (wyżywienie: B/D)
9
Tamanrasset – ASSEKREM [Góry HOGGAR] (90 km)
Po śniadaniu, 8 rano, objazd (wycieczka) po mieście Tamanrasset, następnie “pożegnanie” cywilizacji i droga na płaskowyż Assekrem w “sercu” gór Hoggar. Widoki które ujrzymy będą “jedyne w swoim rodzaju”.
Przejeżdżając płaskowyżem Akarakar (Atakor) zetkniemy się niemal z księżycowymi krajobrazami. Widoki zapierające “dech w piersiach”. Po horyzont usiane skalnymi głazami o pochodzeniu najczęściej wulkanicznym (ostańce, kominy wulkaniczne), czasem osadowym (zlepieńce, brekcje piroklastyczne), wśród form górskich i zmieniającym się kolorem wszechobecnej pustyni – różnorodność, którą ciężko znaleźć gdzie indziej na naszej Ziemi.
Po drodze zatrzymamy się przy wodnej guelcie Afilal (naturalne oczko wodne), schowanej pomiędzy skalnymi formacjami, otoczonej roślinnością. Miejsce to stanowiło przez wieki miejsce odpoczynku licznych karawan przemierzających szlaki pomiędzy północą a południem lub też południem a północą. Postój na obiad.
Następnie dalsza droga w kierunku Assekrem. W ciągu dnia przejeżdżać będziemy koło góry Iharen (Pic Laperrine), by zobaczymy górę Adouda – w kształcie wulkanicznej kopuły.
Postój przy malowidłach naskalnych. Dojeżdżając do Assekrem sesja fotograficzna w pobliżu Tizouyadj – dwóch prawie, że bliźniaczych kopuł bazaltowych. Płaskowyż Assekrem położony jest na wysokości ponad 2500 metrów, wśród szczytów górskich, ostańców w formie kopuł, igieł i często niewyobrażalnych ze względu na swój kształt form skalnych.
Pod koniec dnia, podziwianie zachodu słońca nad całym pasmem górskim Hoggar. Są to niezapomniane widoki, które na pewno utrwalimy na licznie robionych zdjęciach.
Nocleg w schronisku (ewentualnie namioty) w pobliżu pustelni założonej przez Ojca Charles de Foucauld (2780 m. npm.), którego zdaniem, miejsce to “było najpiękniejszym miejscem na Ziemi stworzonym przez Boga”.
Wieczorem kolacja przy ognisku i podziwianie niebieskiego firmamentu – doskonałości, który świeci milionem gwiazd a otaczający nas świat rozjaśniony będzie światłem Drogi Mlecznej.
Zakwaterowanie: Nocleg schronisko lub namioty, posiłki (B/L/D).
10
Assekrem – Tamanrasset (130 km)
O świcie przed śniadaniem, dla chętnych pobudka i podziwianie wschodu słońca.
Po śniadaniu droga na południe w kierunku Tamanrasset. Po drodze mijać będziemy drugi co do wysokości szczyt gór Hoggaru – Ilamane (2760 m. npm). Liczne przystanki, przejazdy przez piaszczyste wąwóz.. Postój na obiad. Przejazd przez wioski i obozowiska Touaregów.
Pod wieczór powrót do Tamanrasset. Zakwaterowanie w znanym nam hotelu. Na ten wieczór przewidziany jest występ zespołu Tuaregów i ognisko z baranem na rożnie czyli prawdziwa uczta Tuaregów. Nocleg.
Zakwaterowanie: hotel 2/3*, posiłki (B/L/D)
11
Tamanrasset – DJANET (lot ok. 1 h)
Po śniadaniu czas wolny, możliwość samodzielnego zwiedzania Tamanrasset, czy też wybrania się grupą na lokalny Suk/targ. W zależności od czasu połączenia lotniczego (harmonogram czasem się zmienia), ewentualny obiad w Tamanrasset.
Transfer na lotnisko i przelot do Djanet. Różnicę pomiędzy krajobrazami i formami skalnymi gór Hoggar okolic Tamanrasset, a okolicami Djanet (góry Hoggar/ płaskowyż Tassili N Ajjer i Tadrart) są znaczne. Zakwaterowanie w hotelu. W zależności od godziny przybycia, zwiedzanie miasteczka (kilkanaście tysięcy mieszkańców), lokalnego suku i lokalnych atrakcji lub kolacja i nocleg (zwiedzanie miasteczka zostanie przeniesione na godzinny poranne następnego dnia).
Zakwaterowanie: hotel 2*, posiłki (B/L/D)
12
Djanet – Moul n Aga (200 km)
Rano, po śniadaniu wyjazd drogą w kierunku na południe. Samo Djanet jest oazą prawie, że graniczną, oddzieloną od Libii pasmem gór Tasili Wan Ahdżar albo Tasili n-Azdżar (fr. Tassili n’Ajjer), z najwyższym szczytem Adrar Afao 2158 m n.p.m. w linii prostej tzw. “lot ptaka”, odległość do granicy wynosi niecałe 50 kilometrów. Większość obszaru pasma górskiego, który będziemy eksplorowali, od 1972 roku objęte jest ochroną w ramach Parku Narodowego Tasili Wan Ahdżar (fr. Parc National du Tassili n’Ajjer). Od 1982 roku park ten wpisany został na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, a od 1986 roku również na listęrezerwatów biosfery UNESCO. W obszarze pasma odkryto prehistoryczne malowidła naskalne i inne stanowiska archeologiczne z okresu neolitu, kiedy panował tu jeszcze wilgotniejszy klimat i góry znajdowały się na terenie sawanny, a nie pustyni. Malowidła przedstawiają stada bydła, duże dzikie zwierzęta (m. in. krokodyle) i ludzi przy polowaniu i w tańcu. Kilka, tych najbardziej interesujących stanowisk z malowidłami naskalnymi osobiście odwiedzimy.
Po wyjeździe z Djanet kierować się będziemy w stronę płaskowyżu/pustyni Tadrart , przejeżdżać będziemy przez kaniony i ouedy (suche doliny). W ciągu dnia postój na obiad (piknik). Dalsza droga wśród skał o niesamowitych kształtach, często ciemnych wylewnych skał pochodzenia wulkanicznego.
Po południu dotrzemy do stanowiska In Djarren, Następnie dotarcie do formacji skalnej Tin Tehak. Odwiedzimy największy kompleks łuków skalnych – Tamezguida, oglądać będziemy malowidła i ryty skalne sprzed tysięcy lat. Uwiecznimy na zdjęciach niewyobrażalnie piękną dolinę Wan Izawaten. Wśród diun i formacji skalnych, zmieniających się kolorów, we wprost magicznym otoczeniu spędzimy większą część dnia. Liczne postoje na sesje zdjęciowe, piesze wyprawy na szczyty diun, czy “zdobywanie” szczytów co bezpieczniejszych formacji skalnych. Wieczorem obozowisko przy Tin Tehak, kolacja przy ognisku).
Zakwaterowanie: Nocleg w namiotach. Posiłki (B/L/D)
13
Moul n Aga – TIN MERZOUGA (50 km)
Po śniadaniu dalsza droga, wolne kluczenie wąwozami, wśród różnokolorowych wydm i skał, które czasem samotne wśród diun, sprawiają wrażenie samotnych statków na morskiej równinie. Niektóre z oglądanych formacji skalnych przypominać mogą ufortyfikowane zamki. Liczne postoje, dalsza eksploracja Tadrartu. Podziwianie niesamowitej wprost panoramy formacji skalnych Bouhedienne i Tin Merzouga . W ciągu dnia piknik. Pod wieczór dotarcie do i postój u stóp Tin Merzouga. Obozowisko, czas wolny, kolacja przy ognisku, ewentualne pieśni towarzyszących nam Tuaregów.
Zakwaterowanie: Nocleg w namiotach. Posiłki (B/L/D)
14
Tin Merzouga – Djanet – ALGIER (220 km + ok. 2h nocny przelot)
Po śniadaniu, bardzo wcześnie rano, około 7.00 rano, dla najbardziej odważnych wejście na mityczną diunęTin Merzouga i podziwianie widoków (ok. 2 godz).
Następnie wyjazd w kierunku kanionu Afazo i kanionu Indjarren gdzie znajdują się malowidła i ryty naskalne. Formacje skalne które mijać będziemy tego dnia pochodzą min. z kambru i ordowiku, wapienie organogeniczne w których czasem można znaleźć trylobity, muszle, amonity – kiedyś w tym miejscu znajdowało się płytkie, ciepłe morze. Postój na piknik i chwila odpoczynku.
Wczesnym popołudniem opuścimy czerwony Tadrart i skierujemy się do Djanet. Przejeżdżać będziemy szerokimi korytarzami wśród skalnych formacji, po drodze groty, liczne diuny i iglice. Po drodze postój w Tegharghart – skale “płaczących krów”, jednym z najsławniejszych rytów skalnych datowanych na wczesny neolit.
Pod wieczór dotarcie do Djanet, do hotelu. Dwa pokoje “day use” – prysznic i odświeżenie się, kolacja.
Transfer ok. 23.00 na lotnisko. Lot do Algieru. Około 1.30 w nocy lądowanie w Algierze. Transfer do hotelu.
Zakwaterowanie: hotel 3*, posiłki (B/L/D)
15
ALGIER – TIPASA (80 km)
Późnym rankiem śniadanie (ok. 10.00). Wypoczęci po przebytej podróży poprzedniego dnia (ponad 2000 km), około południa wyruszymy do Tipasy. Miejscowości na trasie do Oranu. Ten dzień będzie wypoczynkowy. Trasa zaledwie 80-90 kilometrów i będziemy na miejscu.
Tipasa, nieduża miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, której malownicze położenie docenili jużstarożytni Rzymianie. Odwiedzimy Królewskie Mauzoleum Mauretanii, ruiny rzymskiego kurortu z bardzo dobrze zachowanym amfiteatrem oraz muzeum Tipazy. Oczywiście odwiedzimy lokalny port, a na koniec chwila wytchnienia na turystycznym “deptaku” w centrum miasteczka. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja, nocleg.
Zakwaterowanie: hotel 3*, posiłki (B/D)
16
TIPASA – ORAN (450 km)
Rano, po wczesnym śniadaniu – drogą – może nie najlepszą, za to bardzo widokową, wyruszymy do Oranu. Przejeżdżać będziemy przez takie miejscowości jak Cherchell czy Tenes – portu założonego prawie 3000 lat temu przez Fenicjan. W Tenes zbudowany został w 885 roku, do dziś wciąż czynny meczet. Droga wije sięwśród wzniesień, często z widokiem na rozpościerające się w dole Morze Śródziemne, miejscami z bujną, charakterystyczną śródziemnomorską roślinnością, miejscami praktycznie jej pozbawioną. Po drodze krótkie postoje w co ciekawszych miejscach, odkrywanie kolejnych miejscowości bogatych w rzymskie i arabskie zabytki. Krótki.
Pod wieczór dojazd do Oranu. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja w hotelu lub w restauracji na mieście. Nocleg.
Zakwaterowanie: hotel 3*, posiłki (B/D)
17
ORAN – TLEMCEN (160 km)
Po wczesnym śniadaniu zwiedzania Oranu.
Oran to milionowa aglomeracja położona w północno-zachodniej części Algierii, na skraju Zatoki Orańskiej. Pod względem wielkości drugie miasto Algierii po Algierze. Miasto, zostało założone w X wieku przez Andaluzyjczyków, doświadczyło następstwa dynastii arabsko-berberyjskich, następnie hiszpańskiej okupacji, francuskiej kolonizacji, by ostatecznie stać się miastem niepodległej Algierii. Oran to przede wszystkim uderzający kontrast: miejska i modna metropolia z imponującą listą zabytków, miejsc kultury i dziedzictwa, które będą bardzo przyjemne do kontemplacji. Tego dnia zwiedzimy:
- Fort Santa-Cruz. Aïdour to wzgórze “górujące” nad zatoką, o wysokości 430 metrów z widokiem na miasto Oran. Na przestrzeni wieków nabrało ono wielkiego znaczenia strategicznego, dlatego właśnie na tym wzniesieniu zbudowano fort Santa Cruz.
- Meczet Hassana Paszy Zbudowany pod koniec XVIII wieku przez Bey Mohamed El-Kébir – meczet jest klejnotem islamskiej architektury i można go zobaczyć z daleka dzięki minaretowi w kształcie stożka, pokrytego ceramiką typową dla sztuki Otomana. Położone na prawym brzegu Wadi Rhi, w dzielnicy Sidi El-Houari. Wizyty odbywają się tam rano, z wyjątkiem piątku i pozwalają odkryć zadziwiający wewnętrzny dziedziniec w kształcie półksiężyca i zdobione orientalnymi wzorami geometrycznymi ściany.
- Pałac Beya Oczywiście zwiedzimy centrum Oranu, w tym odbędziemy spacer po Place du 1er Novembre, prawdziwym sercu historycznego centrum miasta, z obeliskiem zbudowanym w hołdzie Emirowi Abdelkaderowi. Podziwiać będziemy budynki zbudowane w najczystszym stylu architektury kolonialnej.
Następnie około południa (lunch w “biegu”) skierujemy sie do Tlemcenu, historycznej miejscowości położonej na południowy zachód od Oranu, Tlemcen. Czas przejazdu niecałe trzy godziny. Przewidziany czas przybycia ok. 15.00.
Tlemcen słynie z budowli mauretańskich, takich jak Wielki Meczet z XII wieku, z wysokim minaretem i wyszukanym mihrabem (niszą wskazującą kierunek Mekki). Znajduje się tu Mauzoleum Sidi Boumediene, sufickiego mistrza z XII wieku, które jest miejscem pielgrzymek. Sąsiadujący z mauzoleum meczet jest przykładem architektury Almoravid, z rzeźbionymi panelami sztukatorskimi. W centrum miasta znajduje siępałac El Mechouar z XII wieku El Mechouar, chroniony przez wysokie mury. Poza tym Tlemcen, jest uroczym miastem, przykładem architektury kojarzącą się z Andaluzją, architektoniczną “mieszanką” stylu arabskiego i andaluzyjskiego, miejscem, gdzie wyrabia się wspaniałe dywany i kwitnie rękodzieło. Przepiękne jest stare miasto i wąskie uliczki godne do upamiętnienia na niejednej fotografii.
Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja i delektowanie się jedyną w swoim rodzaju kuchnią, charakterystyczną dla Tlemcenu a sławną w całej Algierii.
Zakwaterowanie: hotel 3*, posiłki (B/D)
18
TLEMCEN – ALGIER (ok. 600 km)
Wcześnie rano sniadanie i odjazd. Czeka nas cały dzień podróży. Część trasy przebiegać będzie przez rejon Atlasu Centralnego. Widoki czasem będą spektakularne i zapewne niejednokrotnie zatrzymywać się będziemy na krótkie sesje fotograficzne. W ciągu dnia przerwa na obiad. P
óźnym popołudniem dojazd do Algieru. Zakwaterowanie w znanym nam hotelu. Czas wolny, kolacja, odpoczynek.
Zakwaterowanie: hotel 4*, posiłki (B/D)
19
ALGIER – WARSZAWA
O świcie, z box-śniadaniem, transfer na lotnisko.
Odlot wczesnym rankiem przez Paryż. Lądowanie w Warszawie po południu. Pożegnanie się grupy. Powrót do domu.
ALGIERIA OBECNIE:
Algierię pod koniec XX wieku i na początku XXI rozdzierały wewnętrzne konflikty. W latach 1990-2013 na terytorium kraju panowała wojna domowa. Władzę chciały objąć grupy skrajnie prawicowych odłamów islamskich tzw. “Braci” muzułmańskich, którym ideowo blisko było do Talibów. W wyniku aktów terroryzmu i walk wewnętrznych zginęło blisko 250 tysięcy mieszkańców Algierii.
Dziś Algieria jest państwem bezpiecznym, można uznać, że bezpieczniejszym niż niektóre państwa Europy Zachodniej (akty terroryzmu). Kraj zaliczany do autokratycznych, rządzony jest przez prezydenta (na wzór Francji). Siły porządku (policyjne), są widoczne na całym terytorium i kontrolują państwo. Od blisko 10 lat sytuacja polityczna się ustabilizowała i Algieria ponownie staje się celem turystów z całego świata. W latach 70 i 80 tych XX wieku, algierska turystyka kwitła. Wspomniany kryzys, skutecznie wyhamował ten sektor gospodarki. Dziś turyści wracają, ale nadal są nieliczni. Dzięki temu, Algieria nie jest jeszcze skomercjalizowana, mieszkańcy nie ukrywają swojej ciekawości w stosunku do “przyjezdnych”. “Bracia Muzułmańscy”, w dużej części, zostali fizycznie “wyeliminowani” przez siły porządkowe (armię i policję). Ci którzy przeżyli, wyemigrowali z kraju lub odsiadują długie wyroki w algierskich więzieniach.
NASZA WYPRAWA:
Algieria, największe to terytorialnie państwo Afryki (prawie 2, 4 mln km2), pokryta jest w około 90% pustynią.
Jest krajem pełnym kontrastów (od pejzaży śródziemnomorskich, przez góry Atlasu, krainę oaz, licznych śladów obecności starożytnych Rzymian, Casbh – docenianych przez UNESCO, aż po niesamowite formacje skalne płaskowyżu Tadrart i “księżycowe” góry Ahhogar południowej Sahary). Nie jest przesadą nazywaćAlgierię “Perłą Afryki Północnej”.
Trasa wyprawy obejmuje najpiękniejsze miejsca tego wielkiego państwa. Od Algieru, przez Djemilę, Konstantynę, Biskrę, Timgad i kanion Ghoufi, El Oued i najsławniejszą z oaz Ghardaię, aż po dwie “perły” centralnej Sahary: okolicę miasta Tamanrasset z fantastyczną scenerią gór Ahhogar (Hoggar) oraz regionu położonej ok. 700 kilometrów na wschód od Tamanrasset – oazy Djanet która jest “bramą” do zwiedzenia i poznania wybranych i uważanych przez Tuaregów najciekawszych miejsc czerwonego płaskowyżu Tadrart i Tassili n Ajjar.
Nieliczni znający Algierię mówią, że: Wybrać się na samo południe Algierii, do jądra Sahary i być tylko w Tamanrasset lub tylko w Djanet, zobaczyć “tylko” góry Ahoggar lub “tylko” płaskowyż Tadrart – to wielki “niedosyt”. To ZAZNAĆ ROZKOSZ DO POŁOWY – tak ci nieliczni uważają. Po powrocie z dalekiego południa kontynuacja przez “rzymską” Tipasę, docenioną przez UNESCO, następnie Cherchell, Tenes z wczesno-islamskim meczetem, Oran nazywanym Paryżem śródziemnomorskiej Afryki z przepiękną francuską, pamiętającą czasy kolonialne architekturą oraz Tlemsenem – przykładem arabsko -andaluzyjskich korzeni. Wreszcie na zakończenie: niesamowita panorama gór Wschodniego i Centralnego Atlasu. Ta wyprawa to “śmietanka śmietanki”. Męcząca, bo bardzo intensywna. Pomimo wybornej, arabskiej kuchni, gwarantująca większości Uczestnikom, pozostawienie w Algierii kilku “ze swoich” kilogramów. Ale warto, naprawdę warto. Ta wyprawa jest niesamowitym przeżyciem.
SEZON / POGODA:
Ze względu na klimat, proponujemy wyjazdy na tę wyprawę jesienią lub na wiosnę, gwarantując tym samym przyjazne ciepło na północy Algierii (wiosna i początek rozkwitu przyrody lub jesień “stonowaną” w temperaturach) i słoneczny – ale nie upalny pobyt na południu Sahary, starając się zapewnić Uczestnikom najkorzystniejsze warunki pogodowe i satysfakcję ze zwiedzania tego kraju.
CENY:
Cenowo Algieria jest państwem zbliżonym poziomem do Polski, oczywiście pewne artykuły są droższe niż w Polsce, ale wiele jest tańszych. Proponowane noclegi na tej wyprawie to hotele 3-4* w dużej części z basenami, w niektórych hotelach z wewnętrznymi basenami typu SPA, z których Uczestnicy będą mogli korzystać, niezależnie od panującej pogody.
STANDARD:
Na Saharze, w czasie pobytu na dalekim południu, w okolicach Tamanrasset i Djanet (poza noclegami w hotelach zgodnie z programem), ze względu na oczywisty brak infrastruktury w samym sercu Sahary noce w namiotach – typu “iglo” (możliwe jedynki). Klasyfikacja hoteli wg. standaryzacji algierskiej, często pokrywa się z oceną obiektów na booking.com, Tripadvisora i oceną Organizatora. Może się zdarzyć, że klimatyzacja działa zbyt głośno, czy cieknie kran, ale tego rodzaju “niedoróbki” należy traktować jako urok i specyfikę kraju, który dopiero otwiera się na turystykę. Relatywnie skomplikowane formalności załatwiania wizy, istnienie “czarnego” rynku wymiany dewiz i innych ciekawostek……, wielu z Nas, może trochę przypominać “prawidła” realiów PRL. Witamy w Algierii.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE WYJAZDU
Przy zgłaszaniu chęci uczestnictwa w imprezie należy uwzględnić, że czas potrzebny do uzyskania wizy algierskiej wynosi ok. 6 tygodni (uwzględnia niezbędny czas formalności w Algierii – uzyskania zaproszenia + czas na wyrobienie wizy w ambasadzie Algierii w Warszawie)
UWAGI DODATKOWE
Algierczycy jak i Tuaregowie są bardzo życzliwi, ale należy szanować lokalną tradycję. Jest bezpiecznie. W trakcie zakupów pamiątek obowiązkowo należy się targować, a ewentualne grzeczności “płynące” z serca Algierczyków i Tuaregów uszanować ewentualną pamiątką – nigdy pieniędzmi.
No Comments