Szlakiem Parków Narodowych i Lagun Zatoki Gwineiskiej

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Główne atrakcje:

 • Nadmorskie laguny porośnięte lasami namorzynowymi.
 • 4 parki narodowe w tym największy w Afryce Zachodniej P.N. De la Comoe  (UNESCO).
 • Objazd blisko 2500 kilometrów naokoło Wybrzeża Kości Słoniowej.
 • Szympansy, hipopotamy, krokodyle, słonie, antylopy, bawoły, lamparty, lwy i wiele innych.
 • Rejsy po lagunach wśród tropikalnych lasów pierwotnych.
 • Dzikie plaże okolic Sassandry.
 • Kultura subsaharyjska, baobaby i sławny meczet Kong dawnego królestwa Kong.
 • Safari 4×4 w Parku Narodowym Comoe (UNESCO).
 • Neolityczne stanowisko archeologiczne  (UNESCO).
 • Wizyta w Katedrze Św. Pawła w Abidżanie i w największej na świecie bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Yamossoukro konsekrowanych przez Jana Pawła II.
 • Roztańczony Abidżan nocą, jedna z największych i bezpiecznych metropolii Afryki.
 • Odpoczynek w kurorcie Grand Bassam i delicje lokalnej i francuskiej kuchni.

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

15 sierpnia – 29 sierpnia

29 września – 13 października

30 listopada – 14 grudnia

lub na zamówienie od 4 osób – od lipca do maja

2490 EURO + przelot od 3000 PLN

Czas trwania

15 dni

Ilość uczestników

Od 4 do 8

Dla kogo

wyprawa dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o średniej aktywności.

Cena zawiera

Zobacz
 • Zakwaterowanie w hotelach, wg opisu,
 • 13 śniadań i 13 obiadokolacji,
 • opieka polskojęzycznego pilota,
 • transport busem, dla do 6 osób proponowany jest busik HYUNDAI H1 – 10 osobowy, od 7 osoby proponuje się większy bus zabierający do 18 turystów dla zwiększenia komfortu podróży,
 • transfery na lotnisko i z lotniska,
 • safari 4×4 w P.N. De la Comoe,
 • przewodników w parkach narodowych i w innych miejscach wymagających ich obecności,
 • wynajęcie pirogi i przewodników na rzece Komoe w Parku Narodowym,
 • rejsy pirogami w P.N. Asagny i wśród lasów namorzynowych,
 • rejsy pirogami w poszukiwaniu hipopotamów u ujścia rzeki Sassandra w Parku Narodowym Gaoulou,
 • ubezpieczenie podróżne: Koszty Leczenia wraz z Assistance – 30000,- EUR, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – 4 000,- EUR, Bagaż Podróżny – 400,- EUR w firmie AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • wszelkie pozwolenia

Cena nie zawiera

Zobacz
 • przelotu Warszawa – Abidżan – Warszawa
 • wizy do WKS
 • biletów wstępu do parków narodowych i innych ok. 110 Euro
 •  zwyczajowych napiwków dla obsługi (wnoszenie, wynoszenie bagażu, przeładunku), napiwków w restauracjach, zwyczajowego napiwku dla ekipy kierowców i napiwków dla przewodników obowiązkowo 70 euro,
 • dopłata do pokoju jednoosobowego ok. 350 Euro
 • dodatkowego wyżywienia i napojów
 • wydatków osobistych
 • innych świadczeń nie wymienionych powyżej

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – ABIDŻAN

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie na 2 godziny przed odlotem samolotu przy stanowisku MK Tramping.

Po przejściu formalności biletowych, bagażowych i paszportowych odlot na Wybrzeże Kości Słoniowej do Abidżanu, z przesiadką w Paryżu lub innym porcie tranzytowym. Po przybyciu do Abidżanu, odprawa paszportowo-celna. Czekającym na nas busikiem tranzyt do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek. Jeżeli pora przybycia na to pozwoli, kolacja w lokalnej restauracyjce zwanej tutaj maqui, jeżeli będzie zbyt późno będziemy musieli zadowolić się kolacją zjedzoną na pokładzie samolotu.

Zakwaterowanie: Ngaliena Resort Club 3*/basen

2

ABIDŻAN

Po śniadaniu zwiedzanie Abidżanu, największego miasta kraju, głównego ośrodka gospodarczego, naukowo-kulturalnego i turystycznego , do 1983 roku stolica Wybrzeża Kości Słoniowej.

Tego dnia zrobimy objazd tej olbrzymiej metropolii afrykańskiej. Abidżan położony jest nad laguną Ebrie, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Zwiedzimy dzielnice Plateau, Palmeraie, Cocody, Yopougon, handlowego Adjame i podupadającego Abobo. Często poszczególne dzielnice liczą ponad million mieszkańców. W ciągu dnia chwila odpoczynku na obiad, później zwiedzimy futurystyczną katedrę św. Pawła, symbolu Abidżanu, konsakrowaną przez Jana Pawła II w 1985 roku, w czasie jego pielgrzymki do tego państwa. Pod koniec dnia spędzimy ponad godzinę w położonym w środku miasta Narodowym Parku Banco liczącym ok. 30 km2, słynącym z rosnącego tam gęstego lasu równikowego zaliczanego do lasów pierwotnych, pozbawionych ludzkiej ingerencji. Licznie żyją w nim małpy, w tym szympansy, krokodyle karłowate i antylopy. Występuje w nim wiele gatunków ptaków.

Pod wieczór powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Wieczorem dla chętnych (fakultatywnie) wyprawa do Yopougon, dzielnicy słynącej z otwartych nocą licznych restauracyjek-maquis-słynących z głośnej muzyki i atmosfery typowo afrykańskiej. Poczujemy prawdziwy klimat Abidżanu.

Zakwaterowanie: Ngaliena Resort Club 3*/basen

3

ABIDŻAN – GRAND LAHOU

Po wczesnym śniadaniu, wyjazd na zachód kraju wzdłuż wybrzeża, drogą przebiegającą w sąsiedztwie ciągnącej się na ponad 100 kilometrów słynnej laguny Ebrie. Będziemy przejeżdżali przez liczne wioski, podpatrywali żyjących tu swoim tępem tubylców.

Około południa dojedziemy do miejscowości Nzida-Grand Lahou i dotrzemy do hotelu nieopodal Narodowego Parku Azagny.

Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadu wybierzemy się na kilkugodzinny rejs po lagunach, wśród lasów namorzynowych i bujnej nadmorskiej roslinności. W czasie wycieczki dotrzemy na wyspę szympansów, gdzie będziemy mogli obserwować te naczelne żyjące w naturalnych warunkach. Rzeką płynącą wzdłuż zachodnich granic Narodowego Parku Azagny dotrzemy na plaże Grand Lahou.

Późnym popołudniem powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Ravin 3*/bungalow/basen

4

GRAND LAHOU – SASSANDRA

Po bardzo wczesnym śniadaniu i konsultacji ze służbami OIPR – strażnikami rezerwatu, wybierzemy sie na trekking do Parku Narodowego Azagny. Do rezerwatu w zależności od warunków (przejezdność drogi lądowej) udamy się łodzią motorową lub samochodami 4×4. Park liczy blisko 200 km2, pokryty wilgotnym lasem pierwotnym z licznymi przerostami palm Raphia należących do rodziny Arecaceae , miejscami-na styku z oceanem porośnięty jest lasami namorzynowymi. Park Azagny jest domem dla niektórych charakterystycznych gatunków afrykańskiej fauny, w tym słonia leśnego, krokodyla karłowatego, dzikich świń rzecznych i bawołów. W rezerwacie spotkać można cztery gatunki żółwi i kilka gatunków naczelnych które zamieszkują w szczególności wyspę szympansów.

Około południa, po zakończonej wizycie w parku powrócimy do naszego hotelu na krótki odpoczynek i możliwość zjedzenia obiadu.

Wczesnym popołudniem ruszymy w dalszą drogę na zachód do miasta Sassandra leżącego 150 kilometrów na zachód. Na tej trasie szczęśliwcy spotykają czasem słonie podążające wzdłuż drogi. Sassandra, leżąca u ujścia rzeki o tej samej nazwie, to blisko 100 tys. miasto założone w XVI wieku przez Portugalczyków, leży nad oceanem i było kiedyś głównym portem Wybrzeża Kości Słoniowej. Wzniesione na wzgórzach otaczających zatokę jest niezwykle malownicze i słynie z pięknych, znajdujących się w pobliżu plaż. Miasto słynie również z sąsiadującego z nim Narodowego Parku Gaoulou.

Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na zwiedzanie miasteczka, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Le Pollet 3*

5

SASSANDRA – SAN PEDRO

Rano, po bardzo wczesnym śniadaniu, wybierzemy się pirogami na poszukiwanie hipopotamów żyjących w ujściu rzeki Sassandra i na granicy Parku narodowego Gaoulou. Będziemy płynęli dłubankami napędzanymi siłą mięśni naszych przewodników, a to dlatego, żeby nie płoszyć zwierzyny hałasem. Możemy spotkać krokodyle jak i licznie żyjące tu małpy. Okolica jest bardzo malownicza.

Około południa przewidziany jest postój i wypoczynek na bezludnej plaży otoczonej dżunglą porastającą wyrastające z oceanu wszechobecne wzgórza.

Wczesnym popołudniem, po powrocie do miasta, zwiedzeniu pałacu gubernatora pamiętającego czasy kolonialne i portu, chwila wytchnienia przy obiedzie i dalsza droga na zachód do San Pedro, największego miasta zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej. Po drodze jeżeli czas pozwoli, zwiedzimy plantacje kawy i kakao.

Pod wieczór dojedziemy do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel Enotel Beach 3*/basen

6

SASSANDRA – MAN

Po wczesnym śniadaniu i objeździe miasta, w tym krótkiej wizycie w porcie, wyruszymy w drogę na północ kraju do miasta Man.

Pierwszy postój przewidziany jest przy wodospadach Nawa, niedaleko miasta Soubre. Po drodze mijać będziemy liczne wioski i miasteczka. Postoje na sesje fotograficzne i oczywiście przerwa na obiad w tradycyjnej restauracyjce. Po drodze zobaczymy liczne plantacje kawy i kakao.

Przejeżdżając przez miasto Daloa zrobimy krótki postój w lesie świętych małp Gbetitapea – które wg. lokalnych wierzeń są przemienionymi w małpy przodkami tutejszych mieszkańców. W samym Doloa odwiedzimy targ rękodzieł, słynnym z rzeźb i sprzedawanych tkanin.

Dojazd do hotelu w Man późnym popołudniem, zakwaterowanie, kolacja w lokalnej restauracji, na ten dzień przewidziany jest wieczór folklorystyczny spiewu i tańca ludu Yakuba. czas wolny.

Zakwaterowanie: Hotel Amoitrin 2*

7

MAN – KORHOGO

Ten dzień rozpoczniemy wczesnym świtem od wizyty w świętym lesie Gbiepleu, słynnym z licznie występujących tu małp. Odwiedzimy wodospady Zadepleu i wiszący most zbudowany z lian stanowiący turystyczną atrakcję. Miasto położone jest w terenie górzystym wśród bujnie rosnącej tropikalnej roślinności. Nad miastem góruje tzw. Ząb Man- granitowa formacja skalna przypominająca wyszczerzony ząb o wysokości 881 m. npm.

Wyruszając w drogę przystaniemy w miejscowości Biankouma, słynnej z zachowanej tu tradycji i sposobu życia zamieszkujących tu mieszkańców Yakuba. Miasto a właściwie, dzielnica miasta zabudowana jest tradycyjnymi chatami, niekiedy wg. Wierzeń – świętymi. Miasteczko zamieszkałe jest przez licznych garncarzy. Dalej droga będzie biegła na północ kraju i powoli zmieniać będzie się krajobraz. Rośliność z tropikalnej, zielonej z licznie występującymi bananowcami zacznie zamieniać sie powoli w suchą, charakterystyczną dla sawann, spotykać będziemy baobaby. Znajdziemy sie blisko granicy z Burkina Faso. Zmieni się architektura lokalnych domków, na charakterystyczną subsaharyjską.

Późnym popołudniem dojazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel La Rose de Korhogo 3*

8

KORHOGO – PARK NARODOWY DEL LA COMOE (UNESCO)

Rano, po śniadaniu zwiedzanie miasta, licznie obecnych tu zakładów rzemieślniczych, targu pamiątek i manufaktur tkanin słynnych z subsaharyjskich malunków zamieszkałych tu grup etnicznych. Miasto założone zostało w XIII wieku i w przeszłości było stolicą Królewstwa ludu Senoufou. Udamy sie na miejscowy targ, gdzie wśród skwaru i zgiełku licznie obecnych handlarzy zachwalajacych swoje towary z należących do nich kramików, będziemy mogli zrobić szereg pamiątkowych zdjęć.

Po zwiedzeniu miasta ruszymy w dalszą drogę na wschód w kierunku Narodowego Parku Comoe zwanego też rezerwatem Bouna. P.N. de la Comoe, utworzony w 1968 roku zajmuje powierzchnię 11 672 km?, co czyni go największym parkiem narodowym w Afryce Zachodniej. Park został w 1983 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Populacje sztandarowych gatunków zwierząt, dla których został utworzony park – to licznie wystepujące w nim antylopy w tym bawolec krowi, kob żółty i śniady, grym, antylopa końska i wiele innych. Teren parku jest w przeważającej części równinny, lokalnie występują niewielkie pofałdowania z najwyższym szczytem Boutourou o wysokości 625 m npm. Typowym biotopem jest sawanna z drzewami akacji. Spotyka się tu słonie, bawoły, hipopotamy, krokodyle, gużce, lamparty, hieny i lwy. Równiny zalewowe nad rzeką Komoe przepływającą przez rezerwat mają charakter sezonowo odsłanianych terenów trawiastych i stanowią żerowiska i wodopój wielu gatunków zwierząt. Wczesnym popołudniem dojedziemy do naszego hotelu położonego na zachodnich obrzeżach parku.

Zakwaterowanie: Hotel Kafolo Safari Logde 3+* / basen

9

PARK NARODOWY DEL LA COMOE (UNESCO)

Po śniadaniu całodzienne safari samochodami 4×4 po parku. W trakcie dnia przewidziana jest przejażdżka pirogą na tropie hipopotamów i krokodyli, jeżeli będziemy mieli szczęście natkniemy sie na kąpiące się słonie. Park znany jest również z licznie występujących tu gatunków migrującego ptactwa jak i dużej ilości małp. Popołudniu czas wolny, odpoczynek przy basenie. Kolacja

Zakwaterowanie: Hotel Kafolo Safari Logde 3+* / basen

10

PN DE LA COMOE  – YAMOUSSOUKRO (Jamusukro)

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do stolicy państwa. Po drodze staniemy w mieście Kong-byłej stolicy królewstwa Kong i zwiedzimy stary, datowany na czasy nieistniejącego już królewstwa meczet.

Zbliżając się do drugiego co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej – Bouake, zatrzymamy się w Katiola-mieście słynącym z robionych tam garnków, wazonów, mis i wielu innych wyrabianych z gliny przedmiotów przez kobiety ludu Mangoro, co jest niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, bo rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Kobiety zwykły pracować w polu i pilnować gospodarstwa domowego.

Po minięciu i obejrzeniu z okien naszego minibusa miasta Bouake i przejechaniu kolejnych 100 kilometrów dotrzemy do Jamasukro, stolicy konstytucyjnej kraju. Miasto założone w 1909 roku słynie z wzorowanej na bazylice Św. Piotra w Rzymie, bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m?. Kościół może pomieścić do 10 tys.osób. Tego dnia, jeżeli zdąrzymy, chętni odwiedzą jezioro prezydenckie w którym żyje kilkaset kajmanów i krokodyli i które każdego dnia karmione są żywymi kurami, fragmantami krów, czy czasem kaczkami które starają się umknąć zgłodniałym gadom, ku uciesze zgromadzonych turystów.

Następnie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce.

Zakwaterowanie: Hotel Residence Berah 3*/basen

11

YAMOUSSOUKRO – GRAND BASSAM

Po śniadaniu poranne odwiedziny w bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju. Następnie po objechaniu miasta wyjazd w kierunku Abidżanu. Po drodze w połowie drogi staniemy w Ahouakro, archeologicznym stanowisku zaliczanym do dziedzictwa UNESCO. Miejsce jest świadectwem istniejących tu kiedyś kultur i wierzeń z okresu neolitu, datowanych na okres od 9000 do 3500 p.n.e.

Po wizycie dalsza droga do Abidżanu. W przerwie obiad. W Abidżanie prawdopodobnie natrafimy na popołudniowe korki charakterystyczne dla wielkich aglomeracji. Późnym popołudniem dotrzemy do Grand Bassam, miejsca w którym spędzimy ostatnie trzy noce i dwa dni na odpoczynku i plażowaniu. Sama miejscowość Grand Bassam zachowała wiele postkolonialnych budowli, liczne są tu restauracje oferujące świeże owoce morza. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Zakwaterowanie: Hotel La Nouvelle Paillote 3*/basen/plaża

12/13

GRAND BASSAM

Dwu dniowy pobyt na plaży.  Czas wolny, ewentualne zajęcia fakultatywne.  Wieczorem kolacja w hotelowej restauracji lub lokalnej restauracyjce.

Zakwaterowanie: Hotel La Nouvelle Paillote 3*/basen/plaża

14

GRAND BASSAM – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu czas wolny, w godzinach popołudniowych w zależności od godziny odlotu, transfer na lotnisko. Hotel zapewni możliwość odświerzenia się przed podróżą.

Odprawa paszportowo-celna, odlot do Europy z przesiadką na jednym z lotnisk tranzytowych.

15

PRZYLOT DO POLSKI

Mapa wyprawy:

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.