Światło Północy – trekking na Spitsbergenie

SPITSBERGEN

Opis destynacji:

Spitsbergen – największa wyspa archipelagu Svalbard, wyspa na dachu świata – położona zaledwie 1000 km od bieguna północnego. Teren archipelagu wyrzeźbiły lodowce, wpadające do niekończących się fiordów. Ponad lodowcami wznoszą się ciemne ostre szczyty gór, którym wyspa zawdzięcza swoją nazwę. Ziemia ta, na pozór surowa, pełna jest życia, które, zimą ukryte, latem gwałtownie eksploduje. Program wyjazdu opiera się na dwóch obozach rozbitych w „sekretnych” fiordach, skąd będziemy wyruszać na wycieczki i trekkingi prowadzące do najbardziej urokliwych miejsc wyspy i na szczyty, z których rozpościerają się baśniowe panoramy. Towarzyszyć nam będą oszałamiające widoki i polarne zwierzęta, za to z pewnością nie spotkamy wielu tu osób.
Wyprawa łączy różne aktywności: trekking górski i wycieczki na lodowiec. Wycieczki piesze opracowane są w taki sposób, aby dostarczyć raczej przyjemności obcowania z dziką przyrodą niż wysiłku. Wędrówki trwają maksymalnie około 6 godzin, w terenie o deniwelacjach nie większych niż 600-700 metrów.
Sezon wyjazdu to polarne lato, kiedy słońce nie chowa się za widnokrąg, a dzień trwa całą dobę. Miłośnicy natury i pieszych wędrówek będą więc dysponować właściwie nieograniczonym czasem na podziwianie lodowców, gór lodowych, dzikich reniferów i nieskończonych ptasich stad. Spitsbergen to również prawdziwy fotograficzny raj dla każdego ornitologa!

08 lipca – 16 lipca

6450 zł

Czas trwania

9 dni

Sezon wyjazdu

od czerwca do września

Ilość uczestników

Od 6 do 12

Tramping / Trekking

dla miłośników przyrody i trekkingów

Poziom trudności

łatwy

Cena zawiera

Zobacz

TRANSPORT

 • transfery łodziami na miejscu

ZAKWATEROWANIE:

 • pod namiotami (namioty 3-osobowe dla dwóch osób)

WYŻYWIENIE:

 • pełne wyżywienie, z wyjątkiem ostatniej kolacji w Longyearbyen (ok. 600 NOK = 60 EUR)

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU:

 • wszystkie atrakcje wymienione w programie
 • wstęp do Muzeum Svalbardu
 • na całej trasie grupie będzie towarzyszyć polski pilot MK Tramping i przewodnik po Spitsbergenie

EKWIPUNEK

 • wyposażenie kuchni i namiot-mesa
 • namioty dwu- i trzyosobowe
 • dmuchane materace

INNE:

 • ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu
 • miejscowe opłaty lotniskowe

Cena nie zawiera

Zobacz
 • biletu lotniczego: Warszawa – Longyearbyen – Warszawa (ok. 1500 PLN)
 • kolacji w Longyearbyen (około 600 koron norweskich, w przybliżeniu ok. 60 euro)
 • wydatków osobistych

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu
 • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – LONGYEARBYEN

Przelot do Longyearbyen – usytuowanej najbardziej na północ regionalnej stolicy. Uwaga: zanim wylądujecie, spojrzycie na wyspę z lotu ptaka, a wówczas nazwa „Spitsbergen”, oznaczające dosłownie „strome szczyty”, stanie się w pełni zrozumiała! Pod brzuchem samolotu przesuwać się będzie ląd usiany pokrytymi śniegiem wierzchołkami o niezwykłej urodzie.

Przed nami pierwsza noc na Spitsbergenie. Kwestia „nocy” jest tu dosyć umowna, jako, że nocy jako takiej właściwie nie ma. Mówiąc wprost, będziemy zasypiać pod słońcem o północy.

ZAKWATEROWANIE: kemping

2

LONGYEARBYEN – OBÓZ DIABASODEN

Przygotowania do wyprawy, pakowanie, około południa transfer łodzią motorową do Diabasoden. Rozbicie obozu na dwie noce. Szkolenie z zasad bezpieczeństwa – w końcu obecność niedźwiedzi obliguje. Po południu udamy się na pobliskie klify, by obserwować tysiące ptaków, które gniazdują tu podczas krótkiego lata arktycznego: maskonury, nurzyki polarne, fulmary zwyczajne, mewy trójpalczaste. Być może uda nam się zbliżyć do reniferów.

AKTYWNOŚĆ: około 2-3 h marszu,  BIWAK: kolacja i nocleg w namiotach

3

WYCIECZKA NA WZGÓRZA NAD DIABASODEN

Z lekkimi plecakami, zawierającymi nasz lunch i ciepłe ubrania oraz aparaty fotograficzne wyruszymy zdobywać okoliczne wzniesienia. Przemieszczając się wzdłuż grani będziemy coraz dokładniej widzieć ogrom Isfiordu. W czasie wędrówki liczymy na częste spotkania z dzikimi reniferami.

AKTYWNOŚĆ: około 2-3 h marszu,  BIWAK: kolacja i nocleg w namiotach

4

DIABASODEN – BOREBUKTA

Rano zwijanie obozu i transfer motorówkami na morenę nad zatoką Bore. Przed nami roztoczy się panorama czoła lodowca Borebreen. Tutaj czeka nas rozbicie obozu – tym razem na trzy noce. Następnie wycieczka przez morenę na przełęcz Sylfjelet, z której będziemy podziwiać widok na Bohemanflya, czyli ogromną połać tundry, która dostarcza pożywienia reniferom.

AKTYWNOŚĆ: około 5-6 h marszu,  BIWAK: kolacja i nocleg w namiotach

5

WYCIECZKA DO CZOŁA LODOWCA BOREBREEN

Wycieczka w kierunku czoła lodowca Borebreen. Dziś mogą przydać się kalosze! Aby dotrzeć do Borebreen, będziemy wędrować szlakiem pokrytym bagnistą gliną, charakterystyczną dla osadów peryglacjalnych. Przy sprzyjających warunkach dotrzemy również na martwą część lodowca, aby podziwiać szczeliny, rzeki lodowcowe i błyszczące warstwy lodowca. Po południu wybierzemy się na krótki spacer na niewysokie wzniesienie w pobliżu obozu, z którego roztacza się widok na całe czoło lodowca Borebreen i okoliczne moreny.

AKTYWNOŚĆ: około 3-4 h marszu,  BIWAK: kolacja i nocleg w namiotach

6

WYCIECZKA NA SZCZYT KVAEVEFJELLET

Z naszego obozu wyruszymy dość stromym podejściem na przełęcz, na której czeka pierwsza nagroda – wspaniały widok na zatokę Borebukta. Na przełęczy odpoczniemy przed krótkim, lecz wymagającym podejściem na grań, z której przejdziemy już na sam szczyt. Z wierzchołka Kvaevefjellet roztacza się przepiękna panorama zatok Vallensberg i Borebukta. Ten dzień jest najtrudniejszym w całej wyprawie, ale widok ze szczytu zdecydowanie wynagradza wysiłek.

AKTYWNOŚĆ: około 3-4 h marszu,  BIWAK: kolacja i nocleg w namiotach

7

POWRÓT DO LONGYEARBYEN

Rankiem powrót do Longyearbyen, gdzie czeka ciepły prysznic! Wypoczynek oraz możliwość zwiedzania miasta i Muzeum Svalbardu, którego ekspozycje odkryją przed nami tajemnice kultury archipelagu, jego przyrody oraz historii odkryć i turystyki na tym obszarze.

PRZEPRAWA ŁODZIĄ: 1-2 h,  ZAKWATEROWANIE: kemping

8

WYCIECZKA WOKÓŁ LONGYEARBYEN

Wspinaczka lodowcem, kończącym się niemal w mieście. Wycieczkę kontynuujemy aż na szczyt Sarkofagen, skąd rozpościera się doskonały widok na całe miasteczko. Powrót na kemping. Uroczysta, pożegnalna kolacja w restauracji w Longyearbyen.

ZAKWATEROWANIE: kemping

9

LONGYEARBYEN – WARSZAWA

Lot powrotny. Ponowny przelot nad Spitsbergenem, jednak tym razem wypatrywać będziemy znanych już miejsc. Przesiadka w Oslo, kontynuacja podróży do Warszawy.

Mapa wyprawy:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.