UGANDA trekking

Trekking na Ruwenzori

Opis wyprawy:

Wyjątkowy trekking na trzeci co do wielkości szczyt Afryki po Kilimandżaro i Mount Kenya. Ruwenzori – to pokryty śniegiem 120-kilometrowy łańcuch górski na granicy Ugandy i Konga trudno dostępny i stosunkowo rzadko odwiedzany przez trekkerów. Ich niesamowity krajobraz i niespotykana nigdzie indziej roślinność powoduje że umieszcza się je w czołówce terenów trekkingowych świata.

Choć już Ptolemeusz w swoim dziele „Geografia” z II wieku naszej ery wspominał o Górach Księżycowych to prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem, który je zobaczył był słynny odkrywca wielu miejsc w Afryce – Henry Morton Stanley w 1888 roku a pierwsi zdobywcy najwyższych szczytów to Włosi dopiero w 1906 roku.

8-dniowy trekking połączony z próbą zdobycia najwyższego szczytu Margherita o wysokości 5109 m to trudny i wymagający dobrej kondycji i samozaparcia szlak górski.

Trasa prowadzi przez lasy deszczowe, następnie las bambusowy który stopniowo przechodzi w coraz uboższe wrzosowiska, które w końcu na dużej wysokości zanikają i pozostają tylko porosty na czarnych skałach wśród białego śniegu. Końcowy odcinek wspinaczki na Margheritę to przejście lodowcem i wymaga już użycia raków.

Ruwenzori to prawdziwe trekkingowe wyzwanie także dlatego że bardzo często pada tutaj deszcz nawet w okresach suchszych czyli od grudnia do lutego i od końca czerwca do września. Sama nazwa Rwenzori pochodzi z języka zamieszkującego te tereny ludu Bakonjo i znaczy “miejsce gdzie rodzi się deszcz” i rzeczywiście to prawda jeśli w ciągu roku spada tu około 3000 mm opadów, dla porównania w Polsce jest to około 600 mm.

Jeśli ktoś szuka dzikich i jeszcze niezadeptanych gór albo był już na przykład na Kilimandżaro lub w masywie Mount Kenia i połknął bakcyla chodzenia po afrykańskich górach to trekking w Ruwenzori jest idealnym wyborem.

TREKKING NA RUWENZORI

WYJAZD Z POLSKIM PILOTEM

Terminy:

23 lipca – 02-05 sierpnia

25 października – 04-07 listopada

Cena:

Trekking:

2945 USD + przelot

Trekking + goryle

4100 USD + przelot

Trekking + goryle + PN Queen Elisabeth

4850 USD + przelot

Czas trwania

11 , 13 lub 14 dni

Ilość uczestników

Od 4 do 8

Dla kogo

wyprawa dla miłośników górskich wycieczek, przyrody i poszukiwaczy przygód.

Poziom trudności

Dla osób o dobrej kondycji, z doświadczeniem w górskich wyprawach.

WYJAZD NA ZAMÓWIENIE

3100 USD + przelot

2 osoby

Cena zawiera

Zobacz

TRANSPORT:

  • Transfer busem z Kampali do Kassese i z powrotem

ZAKWATEROWANIE:

  • W trakcie trekkingu nocujemy w górskich schroniskach.
  • W miastach w hotelach klasy turystycznej.

WYŻYWIENIE:

  • Pełne wyżywienie w trakcie trekkingu, oraz płatne na miejscu w miastach i poza trekkingiem.

WYDARZENIA i OBSŁUGA NA MIEJSCU:

  • Trekking na Ruwenzori (pozwolenia, opieka miejscowych przewodników, kucharz i tragarze).
  • Opłata za wstęp do parku 35 USD/dzień  – UWA (Uganda Wildlife Authority)
  • Grupą opiekuje się licencjonowany polski pilot MK Tramping z doświadczeniem trekkingowym.
  • Przy opcji 15 dniowej:
    • safari w PN Queen Elizabeth z pełnym wyżywieniem i noclegiem
    • trekking do goryli górskich w PN Bwindi z pełnym wyżywieniem i noclegami (aktualne pozwolenie do goryli na rok 2021 to koszt 700 USD)
    • transfery na całej trasie

INNE:

  • rozszerzone ubezpieczenie podróżne: KL wraz z Assistance
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • mobilna komunikacja z uczestnikami oraz materiały informacyjne

Cena nie zawiera

Zobacz
  • przelotu Warszawa – Entebbe – Warszawa od 3200 PLN,
  • pozostałego wyżywienia poza trekkingiem ok. 20 USD dziennie (ok. 70 USD),
  • dodatkowych atrakcji,
  • wiza do Ugandy (płatna na miejscu),
  • napiwki dla przewodnika i tragarzy podczas trekkingu

Pliki do pobrania:

  • Plan wyjazdu
  • Mapa wyprawy

Plan wyprawy:

1

WARSZAWA – ENTEBBE

Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie – hala odlotów przy stanowisku odpraw MK Tramping – ok. 2 godz. przed odlotem. Przelot do Entebbe. Przejazd do Kampali.

2

KAMPALA – KASSESE

Przejazd ok 370 km do miasta Kasese leżącego u podnóża Gór Ruwenzori na wysokości 950 m n.p.m. zajmuje około 6-7 godzin.  Zakwaterowanie. Przygotowanie do trekkingu na Ruwenzori. Nocleg.

3

TREKKING NA RUWENZORI

Nyakalengija (1646 m n.p.m ) –  Nyabitaba (2652 m n.p.m)

Czas przejścia: 6-7 godzin.

Rozpoczynamy afrykańską przygodę. Ośmiodniowy trekking na pokryte śniegiem pasmo górskie Ruwenzori. Będziemy mieć okazję do podziwiania bujnej roślinności oraz zwierząt żyjących w tych pięknych, niedostępnych górach. To jedno z ostatnich tak dzikich miejsc w Afryce.

Pierwszy dzień trekkingu, który zaczynamy na wysokości 1646 m n.p.m. w Nyakalengija, gdzie załatwiamy formalności związane z wejściem na teren parku narodowego. Do schroniska Nyabitaba Hut na wysokości 2652 m dochodzimy po około 6-7 godzinach marszu. W trakcie trekkingu wszystkie noclegi będziemy mieli właśnie górskich schroniskach.

4

TREKKING NA RUWENZORI

Nyabitaba 2652 m n.p.m. – John Matte Camp  3414 m n.p.m

Czas przejścia: 7-8 godzin.

Opuszczamy strefę lasu górskiego i wchodzimy do strefy lasu wrzosowego, której osobliwością są endemiczne formy drzewiaste astrów oraz wysokie i smukłe dzwonkowate labelie nadające tajemniczego i unikatowego uroku tym górom.

Drugiego dnia trekkingu przekroczymy wysokość 3000 m, maszerujemy wzdłuż rzeki Bujuku częściowo bagnistym terenem, później wkraczamy w las bambusowy, której osobliwością są endemiczne formy drzewiaste astrów oraz wysokie i smukłe dzwonkowate labelie nadające tajemniczego i unikatowego uroku tym górom.  Docieramy do schroniska John Matte Hut na wysokości 3414 m n.p.m.

5

TREKKING NA RUWENZORI

John Matte Camp  3414 m n.p.m – Bujuku Hut 3962 m n.p.m.

Czas przejścia: 4-5 godzin.

Kontynuując trekking wzdłuż rzeki Bujuku przekraczamy kolejną strefę roślinną. Opuszczamy strefę lasu wrzosowego i wchodzimy w strefę afroalpejską.  Po około 5 godzinach marszu docieramy do jeziora Bujuku,  a następnie do schroniska Bujuku Hut na wysokości 3962 m n.p.m. Z okolic schroniska przepiękne widoki na szczyty Mount Stanley, Mount Baker and Mount Speke.

6

TREKKING NA RUWENZORI

Bujuku Hut 3962 m n.p.m. – Elena Hut 4540 m n.p.m.

Czas przejścia: 5-6 godzin.

Po śniadaniu wspinamy się na Scott Eliot Pass – przełęcz między szczytami Mt Baker i Mt Stanley- wysokość 4372 m a następnie dochodzimy do najwyżej położonego schroniska na naszym trekkingu – Elena Hut – 4540 m n.p.m.

7

TREKKING NA RUWENZORI – ZDOBYCIE SZCZYTU !

Eleną Hut 4540 m n.p.m. – Margherita Peak 5109 m n.p.m. – Kitandara Camp 4430 m n.p.m.  

Czas przejścia: 3-4 godzin na szczyt + 3 godziny zejście.

Bardzo wczesna pobudka i o godz. 03.00 atak szczytowy na Margheritę, najwyższy szczyt Ruwenzori 5109 m n.p.m.

Część trasy prowadzi przez lodowiec pełen szczelin, konieczne użycie raków, liny i czekana. Jeśli dopisze pogoda osiągamy szczyt po około 3-4 godzinach. Kolejne 3 godziny to ostrożne zejście ponad 1000 m niżej do schroniska Kitandara Hut na wysokości 4023 m. Nocleg.

UWAGA: Osoby które nie decydują się na zdobycie szczytu, lub ze względów zdrowotnych nie są wstanie podjąć jego zdobycia, czekają w schronisku na powrót ze szczytu pozostałej części grupy.

8

TREKKING NA RUWENZORI

Kitandara Camp 4430 m n.p.m. – Guy Yeoman 3261 m n.p.m.

Czas przejścia: ok. 6 godzin 

Rozpoczynamy powrót, po początkowym podejściu na przełęcz Freshfield na wysokości 4282 m n.p.m. schodzimy błotnistą scieżką w dolinie Kabamba do schroniska Guy Yeoman Hut.

Nocleg tutaj już na wysokości 3261 m pozwolimy tym którzy odczuwali skutki choroby wysokościowej poczuć się lepiej. Czas marszu około 6 godzin.

9

TREKKING NA RUWENZORI

Guy Yeoman 3261 m n.p.m. – Nyabitaba 2650 m n.p.m – Nyakalengija 1600 m n.p.m.

Czas przejścia: ok. 7-8 godzin

Kontynuujemy powrót. Z Guy Yeoman trasa będziemy schodzić przez 7-8 godzin błotnistą ścieżką do klifów Kichuchu. Następnie dwukrotnie przekroczymy rzekę Mubuku przez bambusowy las. Nstępnie przez  Nyabitaba schodzimy śliskim ścieżkami
Następnie łagodny zjazd po stromych i śliskich ścieżkach do początku szlaku do Nyakalengija, gdzie kończy się nasz trekking.

Przejazd do Kasese na nocleg w Equator Snow Lodge lub Ihamba Safari Lodge.

10

KAMPALA – wylot do POLSKI

Przejazd do Kampali. Wizyta na bazarze. Ostatnie zakupy. Wieczorem wylot powrotny do Polski.

OPCJONALNIE:

Dla chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o dodatkowe 4 dni, przeznaczone na safari w Queen Elizabeth Park i trekking do goryli górskich w Bwindi National Park. Szczegóły poniżej.

11

PRZYLOT DO POLSKI

Plan wyprawy do goryli górskich  + PN Queen Elizabeth

10

PARK NARODOWY QUEEN ELIZABETH

Po noclegu w Kasesse, po skończonym trekkingu przejazd do Parku Narodowego Queen Elizabeth, po drodze przekraczamy równik. Drugi co wielkości park narodowy w Ugandzie o powierzchni prawie 2000 km kw rozciąga się między jeziorami Edwarda i Jerzego. Łączący je kanał Kazinga to idealne miejsce do oglądania hipopotamów i krokodyli i niezliczonych gatunków ptaków między innymi pelikanów, kormoranów, ibisów i innych, na terenie parku występują też słonie, bawoły, lwy.

Nocleg w lodge na terenie parku.

11

PN QUEEN ELIZABETH – PARK NARODOWY BWINDI

Po porannym krótkim safari przejazd do Parku Narodowego Bwindi, jednego z najpopularniejszych parków w Ugandzie ze względu na możliwość zobaczenia goryli górskich. Te zagrożone wyginięciem, największe małpy człekokształtne występują tylko w górskich rejonach na granicy Ugandy , Konga i Rwandy. Nocleg w lodge na terenie parku.

12

PARK NARODOWY BWINDI

Po śniadaniu trekking do goryli górskich, w zależności, gdzie się obecnie znajdują dojście może zająć około 1-2 a nawet w niektórych przypadkach nawet 3 godzin w niełatwym górskim terenie, nierzadko w deszczu i błocie. Od momentu spotkania goryli mamy 1 godzinę na dyskretną obserwację. Przebywanie w pobliżu tych stworzeń to niesamowite przeżycie nie dające się porównać z innymi rodzajami safari. Pełni wrażeń wracamy do hotelu.

13

BWINDI – ENTEBBE – WYLOT DO POLSKI

Przejazd powrotny do Kampali i przejazd na lotnisko.

Wieczorem wylot do Polski.

14

PRZYLOT DO POLSKI

Mapa wyprawy:

Nasza oferta

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.