PETRA DESERT MARATHON 2019

JORDANIA

Opis wyjazdu:

Pustynny maraton w Petrze (Wadi Musa) to najtrudniejsze zawody biegowe w naszej ofercie. To również jeden z najtrudniejszych biegów na tym dystansie organizowanych w pustynnych warunkach na całym świecie. Wymagająca trasa jest jednak wyjątkowo piękna.

Start do obu dystansów zlokalizowano w starożytnym mieście skalnym, którego historia sięga ponad 2 tys. lat wstecz. Wadi Musa przez długi czas pełniła rolę stolicy państwa Nabatejczyków, jednocześnie będąc centrum handlu mirrą, przyprawami i olibanum (eterycznym olejkiem z kadzidłowca). W czasach największej świetności Petrę zamieszkiwało około 40 tys. osób.

W szybkim rozwoju miasta pomogła jego lokalizacja. Umiejscowienie na styku szlaków handlowych z Indii do Egiptu oraz z Arabii do Syrii sprawiło, że to właśnie tutaj karawany zatrzymywały się by odpocząć, uzupełnić zapasy wody lub wymienić towar. Do jego upadku przyczyniły się prawdopodobnie cykliczne trzęsienia ziemi i masowe wyludnienie mieszkańców. Niestety niewiele zachowało się zapisów historycznych oraz śladów po mieszkańcach Petry. Wizyta w tym miejscu tym bardziej rozpala wyobraźnię.

Do dziś można w Petrze podziwiać kilka spektakularnych budowli wykutych w różowym piaskowcu, amfiteatr na 7000 miejsc oraz liczne grobowce, świątynie, domy i targowiska z wielkim zespołem Grobowców Królewskich na czele.

Rokrocznie miejsce to odwiedza ponad 2 miliony turystów. Warto jednak odwiedzić go właśnie w charakterze maratończyka, ponieważ start odbywa się tuż przed świtem, czyli zanim miasto zaludnią autokarowi turyści. Po biegu również organizowane jest zwiedzanie dla biegaczy. Skalne miasto nocą rozświetlone światłem lampionów wygląda oszałamiająco i tak jak sam udział w pustynnym biegu jest przeżyciem nie do zapomnienia.

Trasa maratonu wiedzie spod słynnego Al-Chazna tj.”Skarbca Faraona”, najsłynniejszego zabytku Petry, przez skalne wąwozy tuż obok spektakularnych fasad zabytkowych budowli. Po opuszczeniu miasta szlak prowadzi księżycowym krajobrazem górskim, a maratończyków wyprowadza aż na piaski pustyni Wadi Rum. Obie grupy zawodników na koniec wracają do różowego miasta, gdzie wspólnie finiszują.

Trasa obu biegów obfituje w liczne podbiegi i zbiegi (1200 m podbiegów i 1100 zbiegów). Jej nawierzchnia to miks asfaltu, piasku i szutru. Wymaga bardzo solidnego przygotowania kondycyjnego, dużej odporności na trudne warunki i permanentny upał. Średnie temperatury na trasie oscylują wokół +25/30 °C, na pustyni mogą dochodzić nawet do +40°C. Klimat jest tu typowo pustynny i skrajnie suchy. W miarę upływu dnia i pokonywania kolejnych kilometrów próżno liczyć na zacienione miejsca. Wokół biegaczy na trasie unosi się piasek i kurz, a otaczający krajobraz ma charakter iście księżycowy. Czerwona pustynia mami kolorami, a niezwykłe formy skalne z granitu i piaskowca urozmaicają trasę biegu.

Wadi Rum jest ulubionym miejscem filmowców do kręcenia kadrów o czerwonej planecie. Nagrywano tutaj m.in. „Marsjanina” czy „Gwiezdne Wojny”- a my mamy okazję tutaj biegać!

Mimo trudnych warunków organizatorzy tylko nieznacznie wydłużyli limit czasowy dla królewskiego dystansu, z popularnych 5:30 do 7h. Limit ten dotyczy jednak wszystkich startujących, na obu dystansach. Start przewidziany jest na godziną 6:30 rano, czyli szybkim, wytrzymałym biegaczom południowy upał nie powinien dać się zbytnio we znaki. Natomiast dla wszystkich tych, którzy udział w biegu traktują bardziej w kategoriach przygody, niż czasowego wyzwania, organizatorzy przewidzieli sporo punktów odżywczych- 7 na trasie półmaratonu i aż 14 na pełnym dystansie- średnio co 3,5-5 km.

Dotychczasowy rekord trasy w Petrze na pełnym dystansie to 3:25:58, na półmaratonie 1:40:56.

05 września 2019 – 09 / 12 września 2019

PAKIET RUN

4950 PLN + pakiet startowy + przelot od 1500 PLN

PAKIET OPTIMUM

7200 PLN + pakiet startowy + przelot od 1500 PLN

Czas trwania

5 lub 9 dni

Ilość uczestników

Od 6 osób

Cena zawiera

Zobacz
 • transfery z/na lotnisko;
 • transfery zgodnie z planem;
 • 4 noclegi w hotelach 3*;
 • noclegi w namiotach na pustyni (pakiet optimum);
 • opieka polskiego pilota przez cały wyjazd;
 • opieka anglojęzycznych przewodników;
 • 3-dniowy wstęp do Petry;
 • posiłki zgodnie z planem podróży;
 • ubezpieczenie podróżne: KL i NNW;
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • obrandowanie, aplikacja komunikacyjna z uczestnikami.

Cena nie zawiera

Zobacz
 • przelot Warszawa – Amman – Warszawa od 1500 PLN;
 • wizy do Jordanii (na lotnisku);
 • pakietu startowego maraton (250 USD);
 • posiłki nie wymienione w planie podróży;
 • wydatków osobistych;
 • wycieczek fakultatywnych
 • napiwki dla kierowców i przewodników;
 • inne świadczenia niewymienione powyżej

 

Opcjonalnie:

 • dopłata do hotelu 4* = 250 USD
 • dopłata do pokoju 1 osobowego w hotelu 3 = 150 USD

Pliki do pobrania:

 • Plan wyjazdu
 • Mapa i opis trasy

Program wyjazdu:

1

WARSZAWA – AMMAN

Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie ok. 2 godz. przed planowanym odlotem przy stanowisku MK Active Sport.

Przelot do Ammanu.

Po wylądowaniu załatwienie formalności wizowo-paszportowych i przejazd do hotelu nad Morzem Martwym. Morze Martwe to w rzeczywistości jezioro położone na granicy Jordanii i sąsiedniego Izraela. Leży w najgłębszej depresji na świecie, lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 422 m p.p.m. Położenie i niezwykłe warunki naturalne czynią je jednym z najbardziej niezwykłych miejsc świata. Jezioro otacza nieziemski, pustynny krajobraz, woda jest tak słona, że nikt w niej nie tonie. Wszechobecna sól i inne osady na jego brzegach to naturalne kosmetyki dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zasolenie wody waha się w granicach 22% (na powierzchni) do 36% (na głębokości 50m), co czyni go jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie (jest czwarte w kolejności).

Po przyjeździe czas wolny, możliwość kąpieli w Morzu Martwym.

Nocleg w nadmorskim hotelu.

Wyżywienie: nie wliczone

2

MORZE MARTWE – WADI MUSA (PETRA)

Przed południem czas wolny na odpoczynek nad Morzem Martwym. Wczesnym popołudniem przejazd autobusem do Wadi Musa (Petra). Po drodze zatrzymujemy się na lunch, a po przybyciu do Wadi Musa zakwaterowanie w hotelu niedaleko wejścia do skalnego miasta. Wieczorem odprawa dla zawodników obu dystansów, czas na odbiór numerów startowych, spotkanie z organizatorami oraz zespołem medycznym.

„Pasta party” w hotelowej restauracji.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

3

PETRA – DZIEŃ MARATONU !

Dzień zawodów – data, na którą wszyscy czekaliśmy!

Po wczesnej pobudce i lekkim śniadaniu wszyscy biegacze spotykają w centrum skalnego miasta. Do godz. 5:30 czas na oddanie depozytu, następnie uczestnicy obu dystansów przechodzą przez wąwóz Siq na linię startową. O tej porze Petra nie jest jeszcze otwarta dla zwiedzających, biegacze mają zatem niepowtarzalną okazję doświadczyć klimatu tego miejsca bez tłumów turystów. Start do obu biegów o godzinie 6:30.

Mimo trudnej trasy bieg to klasyczny wyścig zgodny z międzynarodowymi regułami konkurencji, w tym z biegiem w konkretnym limicie czasowym. Warto jednak pamiętać, że jest to również maraton przygodowy, którego specyfika i sceneria wymuszają rozważny bieg i gospodarowanie energią. Poza dobrym czasem, największą satysfakcją uczestników będzie szczęśliwe dotarcie do mety z masą wrażeń i pięknych widoków w pamięci.

Wieczorem do wyboru dwie fakultatywne atrakcje „Petra by night”, zwiedzanie Wadi Musa po zmierzchu lub udział w wieczorze kulinarnym „Petra Kitchen”.

Wyżywienie: lekkie śniadanie, suchy prowiant na mecie

4

PETRA

Czas na spokojne, piesze zwiedzanie skalnego miasta dla wszystkich uczestników wyjazdu. Nasi kibice będą mieli okazję poznać wrażenia biegaczy z konkretnych etapów biegu, biegacze – nieśpieszne podziwianie mijanych truchtem zabytków.

Po śniadaniu spacer do Petra Visitors Center, skąd rozpoczynamy pieszą wycieczkę z przewodnikiem i poznajemy imponującą historię tego niezwykłego miejsca. Przechodzimy niespełna półtorakilometrowy wąwóz Siq, którego ściany wznoszą się na wysokość 200 metrów, by stanąć przed fasadą najpiękniejszej świątyni Petry – Skarbca Faraona. Dalej mijamy liczne grobowce i jaskinie wykute w czerwonym piaskowcu.

Przerwa na lunch, powrót do hotelu. Popołudniu (jeśli czas pozwoli) możliwość regeneracji sił w lokalnej łaźni tureckiej i SPA.

Wieczorem przejazd na pustynię, gdzie wszyscy uczestnicy Maraton Petra Deserts będą świętować ukończenie biegu. Czas na smakowanie lokalnych specjałów, tańce pod gwiazdami i świetną zabawę integracyjną z pozostałymi uczestnikami biegu.

Powrót do hotelu na nocleg.

Wyżywienie: śniadanie, kolacja na pustyni.

5

PETRA – WADI RUM / AMMAN – WYLOT DO POLSKI

Nasza biegowa przygoda w Jordanii dobiegła końca i nadszedł czas na powrót do kraju. Grupa A (pakiet run). Wykwaterowanie w hotelu, transport na lotnisko i wylot do Polski.

Grupa B (pakiet optimum) rozpoczyna kolejny etap odkrywania uroków Jordanii.

Dziś rozpoczynamy przygodę śladami najbardziej znanego podróżnika-szpiega Lawrence`a z Arabii. Jadąc w głąb pustyni Wadi Rum mijamy słynne Siedem Filarów Mądrości wspominanych w zapiskach brytyjskiego podróżnika. Bezdroża Wadi Rum będziemy pokonywać zarówno jeepami, pieszo, jak i z pomocą wielbłądów. Zawsze pod opieką miejscowego Beduina. Zobaczymy dom legendarnego Lawrence z Arabii oraz inskrypcje wykonane ponad dwa wieki temu przez Nabatejczyków. Chętni będą mogli wspiąć się na jeden z tutejszych niezwykłych mostów skalnych.

Zwieńczeniem dnia będzie wieczór beduiński z kolacją przy świetle ogniska i nocleg w namiotach pod baldachimem z gwiazd.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja na pustyni

6

PUSTYNIA WADI RUM

Po leniwym poranku przygotowania do dalszej trasy. Dziś będziemy podróżować na wielbłądach. Pierwszym celem naszej karawany będą malownicze piaszczyste wydmy, a następnie kanion Umm El-Eshreen. Po przerwie na lunch (w kanionie), kontynuujemy wędrówkę do miejsca, w którym znajduje się wyrzeźbiona na skale słynna nabatejska mapa. Powrót do obozu na obiad i wieczór beduiński. Podczas wspólnej biesiady zobaczymy pokaz oryginalnego tańca nomadów. Po folklorystycznej zabawie czeka nas kolejny nocleg w pustynnej ciszy pod niebem pełnym gwiazd. Nocleg w namiotach.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

7

WADI RUM – WADI AL – MUJIB

Wczesnym rankiem przejazd do Wadi Al- Mujib, głębokiego na ponad tysiąc metrów kanionu. Tutaj rozpoczniemy mozolną, kilkugodzinną wędrówkę. Wspinając się ostrymi serpentynami wkroczymy do unikatowego rezerwatu przyrody. Po osiągnięciu szczytu odbijemy na południe, podążając szlakiem biegnącym równolegle do Morza Martwego. Od trasy naszej marszruty odbija szlak prowadzący do Basr Riyash, ruin fortyfikacji, których czas powstania nadal jest tajemnicą dla archeologów. Według miejscowej legendy budowla była jednym z czterech zamków okupowanych przez potężnego szejka beduińskiego Riyasha.

Warto wspiąć się do ruin, by podziwiać roztaczające się stamtąd widoki. Sama tylko panorama Morza Martwego, jeziora wśród piasków pustyni jest zachwycająca.

Wieczorny przejazd do Keraku, nocleg w hotelu.

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

8

AMMAN – UMMQAIS – AJLUN CASTLE – JERASH – AMMAN

Po śniadaniu przejazd do Jerash, miasta odległego od stolicy o ok. 50 km. Po drodze zobaczymy Ummqais oraz XII-wieczny Ajloun- jedyny islamski zamek w Jordanii.

Jerash to jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych miast rzymskich na Bliskim Wschodzie. Mimo, że miasto odkryto już dwa wieki temu, prace wykopaliskowe trwają nieprzerwanie do dzisiaj.

Do ruin wejdziemy przez Południową Bramę Hadriana, miniemy pozostałości olbrzymiego hipodromu i skierujemy się na główny plac. Idąc dalej kamiennymi ulicami, dojdziemy m.in. do pozostałości po rzymskich świątyniach i chrześcijańskich kościołach.

Po zwiedzaniu czas na lunch i przejazd do stolicy na nocleg. Pożegnalna kolacja w jednej z restauracji na starym mieście w Ammanie.

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja 

9

AMMAN – WARSZAWA

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot powrotny do Polski.

Trasa maratonu

petra-route-2017

Start do obu biegów usytuowano w wąwozie Siq, tuż obok słynnej fasady „Skarbca Faraona”. Dalej wije się turystyczną trasą skalnego miasta wzdłuż licznych grobowców, jaskiń i klasztorów wykutych w różowym piaskowcu. Pierwsze 2 km utwardzonej drogi wyprowadza poza granice całego kompleksu i dalej główną asfaltową drogą w kierunku pustyni
Wadi Rum, już w pagórkowatym terenie. Po 6 kilometrach trasa zbacza z asfaltu na pustynny, szutrowy trakt. Uczestnicy półmaratonu kierują się prosto do wąwozu koryta rzeki Siq Al Bard, a maratończycy pokonują pętlę wokół wzgórza Al Musirh. Opuszczając Siq al Bard w tzw. Małej Petrze, trasa wraca na asfaltową drogę w kierunku wioski Ammarine. Tuż przed wioską trasy znów się rozdzielają; krótszy dystans prowadzi prosto przez zabudowania, a maratończycy skręcają w lewo na drogę prowadzącą do Wadi Araba. Ośmiokilometrowy odcinek do punktu nawrotu prowadzi przez niesamowite formacje skalne, odwiedzane na co dzień przez nielicznych turystów. Po pokonaniu łącznie 30 km maratończycy również docierają do wioski Ammarine. Tutaj obie trasy ponownie łączą się. Kolejne 5 km wiedzie podbiegiem ostro w górę na szczyt grzbietu górskiego. Morderczy wysiłek nagradzają przepiękne i rozległe widoki- w pogodne dni widać stąd nawet Izrael. Panorama obejmuje większą część trasy całego maratonu. Na wzgórzu trasa wiedzie żwirowym traktem przez kolejne 3 km. Ostatnie 4 tys. metrów to wspólny dla wszystkich biegaczy stromy zbieg w dół po utwardzonej drodze, prosto w kierunku wymarzonej linii mety.

Również kibice naszych maratończyków mają szanse przeżyć niezapomnianą przygodę.

Samo skalne miasto z powodzeniem można zwiedzać kilka dni. Na miejscu dostępne są bilety wstępu 1-,2- i 3-dniowe. Żeby obejść główne atrakcje Petry potrzebny jest minimum jeden cały dzień rzetelnego zwiedzania, od godziny 6 do 18. Do przejścia jest ponad 20 km szlaków o różnej trudności i dostępności. Ale bez obaw, dla kibiców na zwiedzanie skalnego miasta przewidzieliśmy aż dwa dni. Warto poświęcić ten czas na spacer wśród wysokich, dwustumetrowych wąwozów. Warto też zdecydować się na nieśpieszną wspinaczkę do Klasztoru/The Monastery lub na mniej popularny High Place of Sacrifice/Ołtarz Ofiarowania, i stamtąd podziwiać okolicę, ale przede wszystkim słynną fasadę Skarbca Faraona.

Ale Jordania to nie tylko Petra. Pobliska pustynia Wadi Rum to doskonałe miejsce do przeżycia offroad’owej przygody. Koniecznie trzeba wybrać się na jeep-safari, by docenić budzące podziw krajobrazy czerwonej pustyni. Lub spędzić choćby tylko jedną noc pod baldachimem gwiazd w beduińskim obozie. Po pustynnych wojażach proponujemy kąpiel w wodach Morza Martwego oraz degustację specjałów jordańskiej kuchni.

Jordania to niezwykle atrakcyjny turystycznie kraj, ale nawet wybór krótkiego, 5-dniowego pakietu pozwoli poznać największe atuty tego kraju.

petra-elevation-2017

Pozostałe wyjazdy:

dubai

Standard Chartered Dubai Marathon 2019

Miejsce:  Dubaj

Data:  23 stycznia – 27 stycznia 2019

Cena:  od 3250 PLN + przelot + pakiet

Lanzarote Marathon 2017

Lanzarote International Marathon 2018

Miejsce:  Lanzarote

Data:  06 grudnia – 12 grudnia 2018

Cena:  2590 PLN + przelot

Unknown

BIEGANIE I ZWIEDZANIE

Zapraszamy na nasz profil na facebooku

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.